kamu işçi maaş

Konu: Şahıs İşletmesi Ltd Dönüşümünde Amortismanlar

Şahıs İşletmesi Ltd Dönüşümünde Amortismanlar

Selamlar,
    Şahıs işletmesini LTD'ye çeviriyoruz. Sabit Kıymetler ve B.Amortismanlar aynen aktarıldığına göre amortisman ayırmaya kalınan yerden devam edilmesi gerekiyor değil mi?
    Bazı arkadaşlarımdan amortisman ayırmaya 0'dan başlanacağı şeklinde yorumlar aldım,pek aklıma yatmadı.
    Fikirleriniz bekliyorum, iyi çalışmalar...

Teşekkürler sayın yavuz,
    B.amortismanları aynen LTD bilançosuna aktaracağız tabiki.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn. bbzoro

Şahıs işletmesinin ltd şti. ye çevrilmesi demek, şahıs işletmesi sahibinin mal varlığının (emtia, d.baş vs. gibi.) ltd.şirkette ayni sermaye olarak katılması demektir. Bunun içinde mal varlığının kıymetininmahkeme tarafından bilirkişi aracılığıyla tespit edilmesi gerekmektedir. Bu uzun bir yoldur.

Bunun için önce ltd şirket kurulur daha sonra şahıs, işletmedeki bütün mallarını ltd. şirkete fatura eder. Bilahare de vergi dairesinden terkini verir.
    Selamlar

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Re: Şahıs İşletmesi Ltd Dönüşümünde Amortismanlar

Alıntı bbzoro Nickli Üyeden Alıntı
    Selamlar,
    Şahıs işletmesini LTD'ye çeviriyoruz. Sabit Kıymetler ve B.Amortismanlar aynen aktarıldığına göre amortisman ayırmaya kalınan yerden devam edilmesi gerekiyor değil mi?
    Bazı arkadaşlarımdan amortisman ayırmaya 0'dan başlanacağı şeklinde yorumlar aldım,pek aklıma yatmadı.
    Fikirleriniz bekliyorum, iyi çalışmalar...
    Eğer işletme, 1.sınıf defter olma hadlerine giripte bilanço usulune göre defteri tutulsaydı.dedikleriniz doğru olurdu.Ancak burada bir limited şirket kuruluşu sözkonusu onun için bulent249 unda dediği gibi işletmeden şirkete fatura edilecek bunlar.Bu durumdada amortismanlar baştan başlanır.Kolay Gelsin.

şahıs firmasının ltd.şti ye dönüşümünü "değer artış kazancına" girmeden yani G.V ve KDV doğmadan da yapmak mümkündür. eğer bu yol başarılabilirse (şahıs firmasının bütün aktif ve pasifinin olduğu gibi LTD ŞTİ bilançosuna aktarımı) B.Amortismanlar için ve ayrılacak amortismanlar için sorun çıkacağını sanmıyorum..

Ynt: Şahıs İşletmesi Ltd Dönüşümünde Amortismanlar

Özellikle bülent ve zindan arkadaşım sanırım GVK 81.md yi okumadılar yada haberdar olamadılar.
    Öncelikle LTD kurar ve sonrada şahıs işletmesini LTD ye ayni sermaye koymaya kalkarsak,
    1. İlk kuruluşta belli harçlar ve masraflara katlanırız.
    2. Sermaye arttırırken aynı masraflara tekrar katlanmak durumunda kalırız
    3. Sabit kıymetleri faturalarsak KDV doğar, ve bunu ödemek zorunda kalırız
    4. Olası bir kar çıkması durumunda bununda GV sini öderiz.

Ancak tüm bunların yapılmaması için kanun bir avantaj getirmişken, sizin dediklerinizi yapmayı pek akılcı bulmadım. Sanırım ufak bir atlama oldu, yada sorumu tam soramadım.

eğer şahıs bilonço defteri tutuyorsa işletmesini ltd ye çevirebilir ama 2.sınıf defter tutuyorsa ltd ye çeviremez diye biliyorum.şuan acil işim olduğundan yazılı kaynağı bulamayacağım ama araştırmanızı öneririm.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Bi kere bbzoro arkadaşım;
    Sorunda
    Selamlar,
    Şahıs işletmesini LTD'ye çeviriyoruz.Sab.....
    demişsin.Benim şahıs işletmesinden ilk etapta gerçek anlamda vergi mükellefi olup,işletme hesap özeti raporlarını kullanan vergi mükellefi geliyor aklıma.Sen bunu nasıl tarif edersin bilemem.

GVK'nun 81 md.sinde 2. Kazancı bilanço esasına göre tespit edilen ferdi bir işletmenin bilançosunun bir sermaye şirketine aktif ve pasifiyle bütün halinde devrolunması, devir alan şirketin bilançosuna aynen geçirilmesi ve devredilen ferdi işletmenin sahip veya sahiplerinin şirketten, devir bilançosuna göre hesaplanan öz sermayesi tutarında ortaklık payı alması (Bu ortaklık payını temsil eden hisse senetlerinin nama yazılı olması şarttır.).
    açıkça kazancı bilanço esasına göre tespit edilen diyor.Madem sorduuğun sorunun cevabını biliyorsun keşke oradaki kazancı bilanço esasına göre tespit edilen ferdi işletme ibaresini sorunda kullansaydın...

Özellikle bülent ve zindan arkadaşım sanırım GVK 81.md yi okumadılar yada haberdar olamadılar.
    Öncelikle LTD kurar ve sonrada şahıs işletmesini LTD ye ayni sermaye koymaya kalkarsak,
    1. İlk kuruluşta belli harçlar ve masraflara katlanırız.
    2. Sermaye arttırırken aynı masraflara tekrar katlanmak durumunda kalırız
    3. Sabit kıymetleri faturalarsak KDV doğar, ve bunu ödemek zorunda kalırız
    4. Olası bir kar çıkması durumunda bununda GV sini öderiz.

Ancak tüm bunların yapılmaması için kanun bir avantaj getirmişken, sizin dediklerinizi yapmayı pek akılcı bulmadım. Sanırım ufak bir atlama oldu, yada sorumu tam soramadım.

bizde sorunda fikirlermizii istemişsin.bizde verdik yanlış yada doğru.senin bizim fikirlerimizi küçümseyici ifadeler kullanman yanlış güzel arkadaşım...

Kolay Gelsin.

Sevgili Zindan arkadaşım,
    ilk cvabında demişsinki; "Eğer işletme, 1.sınıf defter olma hadlerine giripte bilanço usulune göre defteri tutulsaydı.dedikleriniz doğru olurdu.Ancak burada bir limited şirket kuruluşu sözkonusu onun için bulent249 unda dediği gibi işletmeden şirkete fatura edilecek bunlar.Bu durumdada amortismanlar baştan başlanır.Kolay Gelsin."
    Niye hemen işletme defteri anlıyosun; ben soruyu mümkün olduğunca kısa yazmaya çalıştım, konuya bu yönüyle baktığıma göre zaten firma bilanço esasında demek, ben o aşamaları atlayarak yazdım.
    Seni yada bir başkasını küçümseme gibi durumum yok, kaldıki birçok meslektaş bu uygulamadan haberdar değil, ve kimseyi bilmediği için küçümseyemem.
    Kaldıki hassas ve acil bir konu olduğu için direkt sorduğum soruya cvp alamamak beni germiş olabilir. Yanlış anlaşılmak istemem.
    ayrıca mesajımın sonunda soruyu bende tam soramamış olabilirim diyerek yanlış anlamanın önüne geçmeye çalıştım fakat başaramamışım. kusura bakma.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)