kamu işçi maaş

Konu: Serbest Muhasebeci ile S.M.M.M Ortaklık Yapabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    2

    Serbest Muhasebeci ile S.M.M.M Ortaklık Yapabilir mi?

    Değerli Arkadaşlar

    Kapanan bir başlıkta Serbest muhasebecilerin, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerle ortaklık yapabilirmi diye soru sorulmuştu.

    Verilen cevapta yapamayacağı iddiası vardı.Aslında meslek mensupları arasında da benzer kanaatte olanlar az değil.

    Ama aşağıdaki genelgede açıkça görüldüğü gibi ortaklık yapabilirler.Hiç bir mahzuru yok.


    TÜRMOB’UN MECBURİ MESLEK KARARLARINA İLİŞKİN
    GENELGESİ
    1996/2
    (20.03.1996 tarih ve 22586 sayılı R.G.)
    Amaç
    Madde 1- 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun 2. Maddesinde belirtilen mesleki konuların ifası ve 45. Maddenin son fıkrasında yer alan birden çok meslek mensubunun serbest muhasebecilik, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik ortaklık bürosu veya şirketi altında çalışmaları bu genelgeye göre düzenlenecektir.

    Ortaklık Bürosu
    Madde 5- Ortaklık Bürosu ortaklarının aşağıdaki özelliklere haiz olmaları şarttır.

    B: “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik-Ortaklık Bürosu” ünvanı altında birden fazla meslek mensubu tarafından kurulacak Ortaklık Bürosu’nun ortaklarının “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir” ünvanına sahip olmaları,

    “Serbest Muhasebeci” ünvanına sahip meslek mensupları, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Bürosu”na ortak olabilir, buna karşılık yalnız 3568 sayılı Kanunun 2. Maddesinin (A) bendinin (a) alt bendindeki işleri yapar ve bunlardan sorumlu olabilirler. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanına sahip ortaklar ise, 3568 sayılı Kanunun 2. Maddesinin (A) bendinin (a), (b) ve (c) alt bentlerinde belirtilen işlemleri yapar ve bunlardan sorumlu olurlar.

    http://www.ismmmo.org.tr/Docs/Mevzua...Karar19962.doc




  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    78

    Ynt: Serbest Muhasebeci ile S.M.M.M Ortaklık yapabilir mi?

    elbette ortak olunabilir ancak herkes kendi sorumluluğundaki işleri yapabilir örneğin ortak SM ise sadece kanunun Serbest Muhasebecilere verdiği yetkilere göre defter tutabilir ....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Serbest Muhasebeci Hk.
    Konu Sahibi serhat21 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2014, 09:26
  2. Serbest Muhasebeci Tavsiyesi
    Konu Sahibi serhatcn Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Eylül.2013, 10:48
  3. Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerc
    Konu Sahibi a.makineci Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ekim.2007, 10:18
  4. Serbest Muhasebeci Ruhsatı Hk
    Konu Sahibi AFA Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Aralık.2005, 11:38
  5. 38 Sıra No'lu Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali
    Konu Sahibi perol Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2005, 12:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36