kamu işçi maaş

Konu: Basit Usül

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    25

    Basit Usül

    Limited şirket ortağı olan mükellef, aynı zamanda basit usül gelir vergisi mükellefi olabilir mi? Basit usül gelir vergisi mükellefi olduğu işletmenin, limited şirketle herhangi bir ilgisi yok. Ayrı ayrı işletmeler. Vergisel açıdan sıkıntı doğar mı?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    38

    Ynt: basit usül

    Sayın yasar868,
    Limited Şirket ortakları şirket karlarının dağıtımından menkul sermaye iradı elde ettiklerinden bu kazançları ticari kazanç değil menkul sermaye iradı sayılacaktır. Gerçek usulde vergilendirilmeyen mükelleflerin basit usulde vergilendirilmesinde bir sakınca bulunmadığına (gvk. md. 46/5) göre limited şirket ortağının basit usul mükellef olabilmesinde vergisel açıdan da bir sıkıntı olmaması gerekir.
    SMMM ABDULLAH ARAP

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    30
    konu üzerinden çok zaman geçmiş fakat arama motorundan bu konuyla ilgili bir şey araştırırken denk geldim, okuduğum ve öğrendiğim bilgileri paylaşmak istedim.

    193 sayılı GVK 37.maddesinde, her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu belirtildikten sonra, ticari kazancın, VUK hükümlerine ve GVK azılı gerçek(bilanço veya işleme hesabı) veya BASİT USUL'lere göre tespit edileceği hükme bağlanmıştır.
    diğer taraftan aynı kanunun 46. maddesinde,47 ve 48. maddelerde yazılı şartları topluca haiz olanların ticari kazançlarının basit usulde tespit olunacağı belirtilmiş, anılan maddelerde ise basit usule tabi olmanın genel ve özel şartları açıklanmıştır.
    aynı kanunun 47,maddesinde "Basit usule tabi olmanın genel şartlardan birisi de; ticari , zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde Gelir Vergisi'ne tabi olmamaktır.
    Diğer taraftan, aynı kanunun menkul sermaye iradını düzenleyen 75, maddesinde ; " sahibinin ticari, zirai ve mesleki faaliyeti dışında nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden müteşekkil sermaye dolayısıyla elde ettiği kar payı, faiz, kira ve benzeri iratlar menkul sermaye iradı olduğu iştirak hisselerinden doğan kazançların (ltd şirket ortaklarının, iş ortaklıklarının ortakları ve komanditerlerin kar payları ile kooperatiflerin dağıttıkları kazançlar bu zümreye dahildir.kooperatiflerin ortakları ile yaptıkları muamelerden doğan karların ortaklara, kooperatifle yaptıkları muameleler nispetinde tevzii,kazanç dağıtımı sayılmaz.) damenkul sermaye iradı olduğu hükmolunmuştur.

    yukarıda belirttiğim hüküm ve açıklamalara göre; limited şirketler sermaye şirketi olup, buradan rtak sıfatıyla elde edilen kazancın ticari kazanç olarak değil, menkul sermaye iradı olarak değerlendirilmesi gerekir. dolayısıyla genel ve özel şartların topluca taşınması kaydıyla limited şirket ortaklığı basit usulde mükellefiyetin devamına engel teşkil etmemektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Basit Usül Hk.
    Konu Sahibi Emre007 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 24.Eylül.2016, 13:04
  2. Basit Usül
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 02.Mart.2016, 16:59
  3. Basit Usül ve Gerçek Usül Hakkında ?
    Konu Sahibi xxpenguenxx Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 24.Ekim.2012, 00:36
  4. Basit usül..
    Konu Sahibi acziyet Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Eylül.2010, 12:19
  5. Basit Usül Hk.
    Konu Sahibi alizoylan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Kasım.2006, 15:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36