Bu konunun yeri burası mıdır bilmiyorum ama en fazla ihtiyaç duyulan yer olduğu için bı bağlığa yazıverdim.

Bildiğiniz gibi muhasebede "önemlilik" (materialty) kavramı vardır. Bu kavram soruların cevaplarını da etkileyecek bir kavram olduğu için, acil cevap/çözüm istenen sorularda, önemlilik derecesi ile ilgili ipuçları yazılabilirse cevaplar daha doğru olacaktır.

Mesela en son ilgilendiğim topikten örnek vereyim.

Arkadaş demişki; yurtdışına verdiğimiz web page hosting..vs hizmet gelirinde KDV durumu nedir.

Diğer arkadaşlarda doğru cevap vermişler, "mukteza alınız" diye.

Ama burada firmanın ana faaliyet konusu, cirosu (gizli bilgi ise büyük firma dersiniz), kesilen faturanın tutarı, devam edecek bir iş olup olmadığı, vs....gibi cevabı etkileyecek materialty kavramlar belirtilirse cevap değişecektir. mesela bu firmanın ana faaliyet konusu hosting değilse fakat 1 seferlik ufak tutarlı bir hizmet faturası kesmişse neden mukteza ile uğraşalımki, KDV hesaplayın ödeyin de diyebiliriz. (belki mukteza almaya gelip giderken yoldu, yemekti, giden elemanın maaşıydı, astarı yüzünden pahalıya gelecek). Cevaplarda işin ticari boyutu da dikkate alınmalıdır.

Ama genel bir tartışma konusuysa "hizmet ihracında KDV mevzuu" gibi, önemliliğe gerek yok .

Belki 100 YTL bir probleme cevap verirken, 1.000.000.-YTL lik riski olan bir arkadaşın işini atlamayacağız o daha acildir.

Bilmem anlatabildim mi?