kamu işçi maaş

Konu: Gelecek Aylara Ait Gelirler

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Gelecek Aylara Ait Gelirler

Örnek olarak bir işyeri deposunu kiraya verebilir. Faturasını "01.06.2006-31.0.2007 dönemi kira bedeli " olarak 01.06.2006 tarihinde keserse bunun 01.01.2007-31.05.2007 dönemine ait kısmı gelecek aylara (yıllara) ait gelirler hesabına alınır. Bu 2007 yılı geliridir.
    (Kiralanan şey iş makinası, araç vs. de olabilir.)

sayın effect;
    foruma girdikçe bazı konularda isabetli yorumlarınızı ilgiyle takip etmekteyim. Aslında Ticari kazançta tahakkuk esasının istisnası olup olmadığını sormuşsunuz? GVK.da ticari kazancın tespitinde tahakkuk esası geçerli olsa bile VUK.nda ki 280 ve 287.maddeler ile MSUGT deki dönemsellik ilkesi açıklamaları bu konunun bir istisnası olarak düşünülebilir. Ben de sizin gibi düşünmekteyim. Ancak maliyenin görüşü böyle değil. İstanbul Def. benzer 2 ayrı konuda 2 farklı mukteza vernmiş. eğer isterseniz tarih ve sayılarını verebililirim. Ben biraz da meslektaşları uyarma amaçlı bu soruyu sordum. Yoksa benim uygulamam sizinle aynı. Değerli üstadımız ve doyurucu yanıtlarını beğeniyle takip ettiğim sayın Turk_bey sonraki yıllara sarksa bile bu gelirler fatura kesildiği için tahakkuk etmiş sayılır ve cari dönem kazancına dahil edilmesi gerekir şeklinde görüş bildirdi. Eğer forumda ise biraz daha açıklamasını rica edeceğim (VUK 280-287 maddeler ile MSUGT Dönemsellik ilkesini dikkate alarak)
    yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

Sn. Haydar Turna

Yönelttiğiniz soruya ilişkin daha önce beyan etmiş olduğum Ticari kazancın fatura kesilmekle birlikte tahakkuk etmiş olacağı bu nedenle cari dönemin gelirlerine dahil edilmesi gerekir şeklindeki görüşüme karşılık Sn.Effect ve Tamer Başkan'ın görüşleri dönemsellik ilkesi gereği gelecek yıllara sarkıtılabileceği şeklinde olup, anladığım kadarı ile sizin uygulamanızda bu yönde. eee Yasalarımız bu kadar karmaşık olunca bırakın siz sayın meslektaşlarımı, özelgeler arasında bile bir birinden farklı görüşler oluşmaktadır.

Benim şahsi görüşüm işin hizmet işi olması nebeniyle Fatura düzenlenmek kaydıyle gelir tahakkuk etmiş ve bedeli tahsil edilerek gelir oluşmuştur. Tabi ki bu benim kendi görüşüm bunun doğru olduğuna yönelik ısrarım ukalalık olur. Sözünü etmiş olduğunuz özelgelerin tarih ve sayısını belirtirseniz bende aydınlanmış olurum. Ayrıca özelgeler alan kişiyi bağlayacağından sizinde bir özelge talebinde bulunmanız daha uygun olur. Saygılarımla.

sayın turkbey;
    sözkonusu muktezaları gönderiyorum. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi hangi şekilde hareket edersek edelim hem yanlış hem doğru olacak. Maliye bakanlığı kendi kanunları hakkında dahi farklı görüş bildiriyor. Başka bir ülkede böyle komediler oynanıyormu acaba merak ediyorum doğrusu.

İst.Def. B.07.1.gib.4.34.19.02/VUK-2/116 03.04.2006/2445
    İst.Def. B.07.4.DEF.0.34.20./VUK-1/2315/5-11012
    yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

Alıntı haydar turna Nickli Üyeden Alıntı
    VUK.nda ki 280 ve 287.maddeler ile MSUGT deki dönemsellik ilkesi açıklamaları bu konunun bir istisnası olarak düşünülebilir. Ben de sizin gibi düşünmekteyim. Ancak maliyenin görüşü böyle değil. İstanbul Def. benzer 2 ayrı konuda 2 farklı mukteza vernmiş. eğer isterseniz tarih ve sayılarını verebililirim.
    Zaten bu maddeler tahakkuk esasının dolayısıyla dönemsellik uygulamasını anlattığı için herhangi bir istisna değil, olağan maddelerdir.

VK 283: Gelecek bir hesap dönemine ait olarak peşin ödenen giderler ile cari hesap dönemine ait olup da henüz tahsil edilmemiş olan hasılat, mukayyet değerleri üzerinden aktifleştirilmek suretiyle değerlenir.

VUK: 287: Gelecek hesap dönemlerine ait olarak peşin tahsil olunan hasılat ile cari hesap dönemine ait olup henüz ödenmemiş olan giderler mukayyed değerleri üzerinden pasifleştirilmek suretiyle değerlenir.

Mukteza'nın özeti : Gelecek yıllara ilişkin olarak peşin tahsil edilen kira bedellerinden yalnızca cari yıla ilişkin olan kısmının gelir olarak beyan edileceği hk.

Kanun maddesi gayet açık ve mukteza da kanun maddeleri çelişmiyor, hangi konuda ithilaf olduğunu anlayamadım gerçekten.

Gelecek yıllarda da verilecek bir hizmetin parasını peşin tahsil edince paranın tamamı gelir diyorsunuz.

Haklısınız. O para cebinize girmiştir. Osmanlıya vurursak gelirdir. Diğer bir değişle para cebimizi ısıtmaktadır.

Vergi kanunlarımızı bir yana bırakıyorum. Bu mantık, işletmecilikle açısından da hatalıdır.

MEsela; örnekteki şahıs reklam parasını peşin alıp bu benim karımdır diye yerse gelecek dönemlerde hizmet vermek için yapacağı maliyetleri hangi para ile karşılayacaktır.

Maliyetlerimizi ve dolayısıyla başabaş birim maliyetimizi hatalı hesaplamaya gark ederek, hatalı satış birim fiyatlamasına sebebiyet vererek, pazarlama elemanlarımızı yanlış yönlendirmek suretiyle dükkanımızın batmasına sebep verecektir.

Konu nerelere geldi ama....

Tekstilimizi bu yüzden ellere kaptırmadık mı?

Cebimize giren her para kardır, müşteriden tahsil ettiğim devlete ödemem gereken KDV benimdir...Bu zihniyet bizi geriye götürecektir.

Biraz arabesk olacak ama..."silin hesap planından ortaklar cari hesabı hakim bey"

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)