kamu işçi maaş

Konu: Gelecek Aylara Ait Gelirler

Gelecek Aylara Ait Gelirler

açık alanlarda reklam işleri yapan firmamız , müşterileriyle 6 aylık veya 1 yıllık süreleri kapsayan reklam anlaşmaları yaparak sık sık sonraki yıla sarkan faturalar kesmektedir. (Bedelini bazen peşin tahsil ediyor bazen taksitler halinde alıyor.) Sözleşmenin tamamının fatura edildiği durumlarda sonraki yıla ait olan reklam gelirinin gelecek yıllara ait gelirler (geçici vergi dönemlerinde gelecek aylara ait gelirler) olarak değerlendirmek mümkünmüdür, bu konuda elinde mukteza (özelge) bulunan arkadaşlar var mı?

yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

Ynt: gelecek aylara ait gelirler

Bu konuda muktezaya gerek yoktur.

Anlattığınız gelecek yıl gelirleri 380-480 hesaplarda pasifleştirilecektir.

Ayrıca sizin sektörle ilgili şahsi fikrim;

Siz açık alanda reklam yaparken bilbord, duvar vs nerelerden kiralıyorsunuz. Belediye bu reklam işini artık sadece bir firmaya veriyor diye biliyorum.

Valla en korktuğum sektörlerden birisiniz Allah kolaylık versin.

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

Alıntı haydar turna Nickli Üyeden Alıntı
    açık alanlarda reklam işleri yapan firmamız , müşterileriyle 6 aylık veya 1 yıllık süreleri kapsayan reklam anlaşmaları yaparak sık sık sonraki yıla sarkan faturalar kesmektedir. (Bedelini bazen peşin tahsil ediyor bazen taksitler halinde alıyor.) Sözleşmenin tamamının fatura edildiği durumlarda sonraki yıla ait olan reklam gelirinin gelecek yıllara ait gelirler (geçici vergi dönemlerinde gelecek aylara ait gelirler) olarak değerlendirmek mümkünmüdür, bu konuda elinde mukteza (özelge) bulunan arkadaşlar var mı?
    Ticari Kazançta gelirin elde edilmesinde tahakkuk esastır.Ticari faaliyet içerisinde satılan mal veya yapılan bir hizmet bedeli taraflarca belirlenip fatura kesildiğinde gelir veya gider tahakkuk etmiş sayılacağından söz konusu geliri gelecek yıllara sirayet ettirmeniz usulsüz olacaktır.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Sayın "butterfly effect" e katılıyorum. Ticari kazançta "Tahakkuk esası" geçerli olduğu gibi, "dönemsellik" ilkeside vardır. Ayrıca şu mantıkla düşünürsek adam bilboardları kiralamış bunun kira giderini önümüzdeki yıl giderlerine alacak, ama aynı bilboard için bugün keseceği faturanın tümünü bu yıl gelirlerine yazacak. Bu sizede biraz yanlış gelmiyormu? veya bir yıllık bir anlaşmanın faturasını kesti ve 6 taksitle tahsil ederse altı ay içindemi gelir yazması gerekirdi?
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ben de sn. Başkan gibi düşünüyorum. Öyle birşey olsa neden hesap planımızda Gelecek Yıllara ait gelirler hesabı var ki?
    Bu gelirle ilgili hiç bir işlem yapılmamış, hiç bir gider gerçekleşmemiş siz bunu gelir yazıcaksınız. Biraz zorlama geliyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ynt: Gelecek Aylara Ait Gelirler

Valla konuyla alakası yok ama,

Böyle açık hava reklamı, bilboard hizmeti alacak meslekdaşlar dikkat bu faturaların % 90'ının altı boş.

Riske girmeyin.

meslektaşların çoğunluğuna göre bu işle ilgili gelirlerin de giderlerin de sonraki yıla sarkan kısmının akti ve pasifte geçici hesaplara aktarılması bu yıla ait kısmının gelir tablosuna aktarılmasıdır.

ben 2 ayrı mukteza buldum. farklı sektörler olmasına rağmen konu aynı, problem de aynıi İstanbul deft. iki farklı mukteza vermiş.

benim şahsi görüşüm ise ticari kazançta gelir ve giderlerin tahakkuk esası geçerli olsa bile istisnası da vardır. Aksi takdirde VUK. 283 ve VUK. 287. maddeler ne için ihdas edilmiş?Tek düzen hesap planında 380 ve 180 nolu hesaplar da VUK daki bu maddelere paralel olarak uygulama birlikteliği sağlamak için düzenlenmiştir.(Tek düzen hesap planı her ne kadar yetersiz kalsa bile. Çünkü 180-380 kodlu hesaplar peşin ödenmiş ifadesi geçmektedir. )
    yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

Anlayamadım.

Herkes hem fikir.

İstisna nedir?

sayın effect;

istisna deyince akla vergi istisnası geldi sanırım. ben sözlükteki anlamıyla kullandım istilahi manada değil. (ama sakın istilahi nedir diye sormayın)
    yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

Yok yok istisnayı sizin sorduğunuz anlamda sordum zaten.

Açıkça; Faturası peşin kesilip de gelecek yıllara sarkmayan tip gelirler hangi gelirlerdir. Yani bilaçoda tahakkuk esasının uygulanmayacağı durum hangisidir.?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)