kamu işçi maaş

Konu: İmalat Malzemesi İmalat Gideri Ayrımı

İmalat Malzemesi İmalat Gideri Ayrımı

çalıştığım yerde ürettiğimiz bir ürünün içerisine giren yani ürün içinde kullanılan ilk madde ve malzemeleri 150 hesaba atıyorum burda bir sorunum yok. fakat bu ürünün içine girmeyen fakat ürünü üretmek için kullandığım tornavida,matkap ucu,elektrik malzemeleri ve diğer hırdavat malzemelerini nereye atmam gerektiği konusunda emin olamadım. Ben bunları önceleri 150 hesabın içine katıyordum fakat daha sonra bunlar direkt mamülün içerisine girmediğinden 730 hesabın altında işletme giderleri diye bir hesap açıp ordan takip etmeye başladım. Sizce doğrusu hangisi , yada başka bi yerde mi takip etmeliyim ?

Ynt: İmalat Malzemesi İmalat Gideri Ayrımı

Üretimde kullanılacağı bilinen, İlk madde ve malzeme 150 hesaba alınır (buna işletme malzemeleri dahil).

Üretimde sarfedilen ilk maddeler ve malzemelerin, fiilen kullanılanları 710 hesaba alınır.

Ancak, üretimde kullanılması yanında işletmenin diğer faaliyetlerindede kullanıldığı pek ayırt edilemeyen (işletme malzemesi, alet edevat veya varsa bunların amortismanları), bilahare “dağıtım anahtarları” kanalıyla dağıtıma tabi tutarak yasıtılmak üzere, 730 hesaba alınır.

Yani, bu malzemelerin direk olarak, ürün için kullanılıp kullanılmadığının, yada başka işlerdede kullanılıyormu, hususunun (drekt - endirekt ayırımının) işletmece, iyi belirlenmesi lazımdır. Bütün mesele buna bağlıdır.
    Örnek olarak verdiğiniz/bahsettiğiniz kalemler, direkt olarak herbir ürüne yansımayabiliyorsa 730 yoluyla izlenmelidir diye düşünüyorum.

------------------------------------------------------------------------

Tekdüzen Hesap Planında, ilgili hesapların açıklamaları:

150- İLK MADDE VE MALZEME
    Üretimde veya diğer faaliyetlerde kullanılmak üzere işletmede bulundurulan hammadde, yardımcı madde, işletme malzemesi, ambalaj malzemesi ve diğer malzemelerin izlendiği hesaptır.
    İşleyişi :
    Satın alındıkları ya da üretildikleri maliyet bedelleri ile bu hesabın borcuna, üretime verildiğinde, tüketildiğinde, satıldığında veya devredildiğinde ise hesabın alacağına kaydedilir.

710- Direkt İlk Madde Ve Malzeme Giderleri :
    Bu giderler, esas üretim gider yerleri ile ilgili olup, mamülün bünyesine giren, mamülün temel öğesini oluşturan, ve mamülün bünyesine doğrudan yüklenebilen maddelerin kullanımı fiili tutarlarla bu hesapta izlenir. Üretimde kullanılmayan ve satılan ilkmadde ve malzemenin maliyeti bu hesapta izlenmez.
    İşleyişi :
    Dönem içinde üretimde kullanılmak üzere ana ve yardımcı üretim yerlerinde ambardan çekilen direkt maddeler bu hesabın borcuna, “150- İlkmadde ve Malzeme Hesabı”nın alacağına kaydedilir. Eş zamanlı kayıt sistemi uygulayan işletmelerde giderlerin tahakkuk kaydının yapılmasını sağlamak üzere düzenlenen fişte, gider çeşidi ile gider yeri kodunun yazılması esastır.
    Hesapla ilgili yapılan düzeltmeler hesabın alacağına kaydedilir. Dönem sonlarında bu hesap, “711- Direkt İlkmadde ve Malzeme Yansıtma Hesabı” ile karşılaştırılarak kapatılır.

730- Genel Üretim Giderleri :
    İşletmenin üretimi ve bu üretime bağlı hizmetler için yapılan direkt işçilik ve direkt ilkmadde ve malzeme dışında kalan giderlerin izlendiği hesaptır.
    Bu giderlerin;
    - Üretim ve hizmet maliyeti ile ilgili bir gider niteliğini taşıması,
    - Çeşit ve değer yönü ile doğrudan doğruya değil ancak dağıtım yoluyla üretim ve hizmet maliyetlerine yansıtılabilir nitelikte olması gerekir.
    Tahakkuk eden giderler bu hesabın borcuna kaydedilir. Dönem sonlarında “731- Genel Üretim Giderleri Yansıtma Hesabı” ile karşılaştırılarak kapatılır.

Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

EĞER MEBLAĞ DÜŞÜKSE ALINAN MALZEMELERDE 730 YAZABİLİRSİN

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Sn UNHUR ,daha önce ikaz edildiğiniz halde neden hala büyük harf ile yazmakta ısrar ediyorsunuz ?
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

pardon özür diliyorum kimse bana demedi ama

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)