kamu işçi maaş

Konu: Yatırım İndirimi

Yatırım İndirimi

şimdi benim şirketim denizcilik şirketi. şimdi 2 tane daha gemi inşaa ediyoruz inşaaları 2006 yılının ortasında başladı ve dolayısıyla bu gemilerin inşaası aşamalarında yurt dışından getirdiğimiz ithal ettiğimiz bir çok malzeme var. bu yıl kurumlar vergisi beyannamesin de bu getirilen yani ithal edilen malzemeleri yatırm indirimi konusu çerçevesind değerlendirip matrahımdan inidrmem söz konusu olabilirmi? fakat gemi inşaası henüz bitmedi ve dolayısıyla inşaa aşamasında. ve aktifimde değil. ve alınan mallar 258 hesapta takip ediliyor.

mükerrelik sözkonusu olması düşüncesindeyim.

İlgi ve alakanız için tekşekkür ederim

Ynt: Yatırım İndirimi

Geçmiş olsun.

Ağustos ayı içerisinde dilekçe vermediyseniz ve Bu yatırımınız yatırım teşvik belgesine bağlı değilse yatırım indiriminden yararlanamazsınız.

2006 yılının 2 geçici vergi döneminde zarar mı beyan ettiniz?

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    5479 sayılı kanunla, 31.12.2005 tarihinden sonra başlayan yatırımlar için Yatırım İndirimi müessesesi kaldırılmıştır. Arkadaşımız gemi inşaatlarının 2006 yılınınortalarında başladığını söylediğine göre, soruda eksik açıklama yoksa Yatırım İndirimi uygulayamazlar.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Üstad,

Bence de eksik açıklama var. (dediğiniz gibi)

Bence 2 tane gemi yatırımı 2006 yılında başlamamıştır.

"Hadi yarın 2 tane gemi yapalım" diyip gemi yapımına başlanmaz.

Yani firma gemi siparişi alan alıcıyla organik bağı ne zaman başlamışsa ki bu yatırım kararı, tarih ihalesi, yazışması, sözleşmesi...vs derken 2005 lere sarkar diye düşünüyorum.

Eğer ki arkadaşımız bu yatırımı kullanabilmek istiyorsa biraz daha detay versin bize. Yoksa iki tane gemi yatırım indirimi tutarı az para mı?

Yazık olur valla.

Alıntı butterfly effect Nickli Üyeden Alıntı
    Üstad,

Bence de eksik açıklama var. (dediğiniz gibi)

Bence 2 tane gemi yatırımı 2006 yılında başlamamıştır.

"Hadi yarın 2 tane gemi yapalım" diyip gemi yapımına başlanmaz.

Yani, firma gemi siparişi veren alıcıyla organik bağı ne zaman başlamışsa ki bu yatırım kararı, tarih ihalesi, yazışması, sözleşmesi...vs derken 2005 lere sarkar diye düşünüyorum.

Eğer ki arkadaşımız bu yatırımı kullanabilmek istiyorsa biraz daha detay versin bize. Yoksa iki tane gemi yatırım indirimi tutarı az para mı?

Yazık olur valla.

aktife alınmamış bir yatırımı ve hala devam eden bir yatırımda nasıl olurda yatırım indiriminden nasıl yaralandırabilirim.

yatırım bittiğinde aktife aldığımda 258 de oluşan rakam benim yatırım indirimim değilmidir.?

peki yatırım inşaa aşamasında yapılan yatırım indirim aktife aldığımızda mükerrerlik sözkonu olur.

dolayısı ile yatırım indiriminden yaralanması sadece aktife aldıktan sonra geçerli bir durum olarak düşünüyorum.

İyi çalışmalar
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı mhmt79 Nickli Üyeden Alıntı
    aktife alınmamış bir yatırımı ve hala devam eden bir yatırımda nasıl olurda yatırım indiriminden nasıl yaralandırabilirim.

yatırım bittiğinde aktife aldığımda 258 de oluşan rakam benim yatırım indirimim değilmidir.?

peki yatırım inşaa aşamasında yapılan yatırım indirim aktife aldığımızda mükerrerlik sözkonu olur.

dolayısı ile yatırım indiriminden yaralanması sadece aktife aldıktan sonra geçerli bir durum olarak düşünüyorum.

İyi çalışmalar
    Merhaba,
    Bu bu tür inşaa işlerinde harcama yapılmaya başlandığı zaman yatırım indiriminden yararlanılır(dı). İnşaa işleminin bitmesine ave aktifleştirmeye gerek yoktu. Ama zaten yürürlükten kaldırıldığı için ilgili mevzuatı referans göstermeme gerek kalmadı.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Sanırım iki arkadaş geçiş aşamasında arada kalmışlar ve ikisi de aynı dertten muzdarıp.

Detaylı bilgi verebilirseniz bir yatırım indiriminden yararlanmak yolunda belki bir formül bulabiliriz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)