Konu: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

  1. #21
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

    Ayrıca,

    "BAŞKASI ADINA KAYITLI SU, ELEKTRİK, TELEFON FATURALARI" meselesinin konuyla şu açıdan ilgisi yoktur:

    Suyu, elektriği, telefonu kullanan şirkettir, isbatı mümkündür. Sadece, ihmal nedeniyle belgelerdeki isimler başkalarına aittir.

    Asıl konu olan, çalışana ait üyelik ödentisinin, faydası muhasebeciyedir. Onun statüsünü sağlar,
    Burada Şirkete düşen sadece, ruhsatlı muhasebeci çalıştırmak durumundaysa, bu statüyü bütün gerekleriyle edinmiş muhasebeciyi çalıştırmaktır.

    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  2. #22
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

    Alıntı Gürbüz AÇIKBAŞ Nickli Üyeden Alıntı
    Ayrıca,

    "BAŞKASI ADINA KAYITLI SU, ELEKTRİK, TELEFON FATURALARI" meselesinin konuyla şu açıdan ilgisi yoktur:

    Suyu, elektriği, telefonu kullanan şirkettir, isbatı mümkündür. Sadece, ihmal nedeniyle belgelerdeki isimler başkalarına aittir.

    Asıl konu olan, çalışana ait üyelik ödentisinin, faydası muhasebeciyedir. Onun statüsünü sağlar,
    Muhasebecinin statüsünden kaynaklanan mesleki bilgiyi kullanan şirkettir. Muhasebecinin full time o şirket için çalıştığının ispatı münkündür. Sadece muhasebeci ve şirket arasında (aidatı şirketin ödeyeceğine dair bir sözleşme olmadığından ve biz muhasebecilerin bu kadar teslimiyetçi olmasından kaynaklanan) bir sözleşme olmamasından kaynaklanan sebeple ücret olarak nitelendirilir.

  3. #23
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

    "Öte yandan, Gelir Vergisi Kanunu'nun 40/1. maddesinde ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin safi ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği hüküm altına alınmıştır."

    Sayın B.A.

    Yukarıdaki alıntı sizden ve doğru bir cümle..

    Ancak, istihdam edilen meslek mensubunun yıllık ödentisinin, ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için hangi fonksiyonu ürettiğini (ücretin değil, ödentinin) açık bir şekilde yorumlar mısınız...
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

  4. #24
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

    Bu aidat meselesi “tavuk mu yumurtadan çıkar”a döndü.

    Bu soruyu sormakla, oda aidatının ticari kazancın elde edilmesiyle hiçbir alakası yoktur diyorsunuz.
    Bu ilişki mesleğimize verdiğimiz değerle ve mesleki kalitemizle de ilgilidir biraz.

    Ticari kazancın elde edilmesiyle ilgili giderler o kadar geniş bir yelpazedir ki firmanın peştemalliğinden (know-how), bekçi köpeğinin mamasına kadar yayılır.

    Direkt-endirekt giderler bu ayrım sonucu çıkmıştır.

    Oda aidatının ticari kazancın elde edilmesiyle hiçbir alakası yoktur diyorsunuz. O zaman sokaktan çevirin bir adam muhasebe tutsun.

    Firma “yeterki beni işe alın aidatımı ben öderim” diyecek kadar kendine güvensiz, ve bilgisiz bir SMMM çalıştırdığı zaman, değer kaybedecektir. Hatta yanlış vergi ödeyecek ve fon kaybedecektir. Ya da kaliteli muhasebeci çalıştırmak isteyen firma oda aidatına katlanacaktır.

    Muhasebecinin ticari faaliyet hiç etkisi yoktur. Haklısınız. Neden yoktur?

    Mesleğine hakim olmayan muhasebeci ;

    1-yanlış maliyet hesaplar ve hatalı başabaş noktası ile firmayı ticari zarar sokar.
    2-Hatalı stok-depo sistemi kurarak çalışan suistimaline, dolayısıyla zarar yol açar,
    3-Hatalı nakit-kasa sistemi kurarak kayıp ve kaçağa yol açar,
    5-Hatalı maliyet sistemi ile hesapladığı vergi öncesi karı fazla hesaplarsa fazla vergi ödeterek, eksik hesaplarsa ceza ödeterek fon kaybına yol açar,
    6-Hatalı hesapladığı net karla ortağa ya eksik ya da fazla kar payı dağıttırır,
    7-Fazla personelin çalıştığı firmalarda hayali çalışanlar yaratarak zimmete geçirilen para ile firmayaı zarar sokar
    8-Alacağı tahsil edip cebine atan tahsildara karşı, mutabakatları usulünce yapıp bu farkı saptayamaz ve firmayı zarara ugratır
    9-Malların sahte sipariş fişiyle hayali kişilere satılarak malların ambardan çekilmesine yol açarak firmayı zarar ugratır
    10-yıl sonu miktar iskontolarını olduğundan fazla gösterip firmayı zarar ugratır
    11-peşin satışları vadeli satış gibi gösterip nakti kullanır,
    12-arkadaşına fazla avans verip nakit kullnır,
    13-HAyail kişiler adına hesap açıp, gerçek alacakları bu hesaplara kayıdırıp, geçek alacakları zimmete geçirip firmayı zarar sokar,
    14-Şüpheli lacaklardan tahislatları hiç kayıtlara geçirmeden zimmetine geçirip firmayı zarar ugratır,
    15-Vergiler fazla bildirip farkı cebe atar,
    16-Yolsuz giderler ile firmayı zarar ugratır,
    17- Bordroları şişirerek firmayı zarar ugratır,

    Üstad haklısınız oda aidatının ticari faaliyete etkisi yoktur, ama kaliteli muhasebeci oda aitanının ödenemesini isteyecek pazarlık gücüne ve hakkına sahiptir.


    SMMM ruhsatlı muhasebeciler firmanın know-how’ını yükseleterek o firmaya bir piyasa değeri kazandır.

    Hatta tam tasdik sözleşmelerinde ruhsatlı muhasebeci çalıştırma tam tasdik ücretinde indirim sebebidir ve bu indirim firma için bir artı değerdir.

    Firmalar artı değer için kurulmuşlardır.

    Firma bu artı değeri elde etmek için SMMM’nin “oda aidatımı ödemek zorundasınız” telebine katlanıp, artı değer (Ticari kazanç) elde eder.

    Aşağıdan da yukarıdan da baksanız SMMM ruhsatlı muhasebeci firmaya bir değer kazandırdığından ticari kazancın elde edilmesinde ilişkisi vardır.

    Bir de işveren ile muhasebeci arasında sözleşme varsa ve sözleşmede de oda ücretinin firma tarafından ödeneceği ve bu tutarın teamüller sınırında kaldığı belirtilirse VUK madde 3.’deki ispat şartına birebir uyar ve direkt gider yazılabilir.

    Sonuç olarak, kaliteli firma muhasebecisinin oda aidatını öder, kaliteli muhasebeci kaliteli firmada gönül rahatlığı ile çalışarak firmayı suistimale ugratmaz, yöneticisini doğru bilgilerle donatıp doğru kararlar ile firmanın ticari faaliyetine etkili olur, Kalitesiz firma ise muhasebeci sadece katiptir, bana faydası yoktur, oda aidatı benim değil muhasebecinin problemidir, bana faydalı olan katip değil, satışçıdır der ama satışcının satışta kullandığı başabaş maliyetini muhasebecinin hesapladığını unutur.



  5. #25
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

    Konu karıştı, alt üst oldu..

    Firma elbette istihdam ettiği meslek mensubunun yıllık ödentisini ödeyebilir, ödemelidir de..

    Ama konumuz, bunun ödenip ödenmeyeceği değil, yapılan bu ödemenin gider kabul edilip edilmeyeceği konusu..

    İnşaat firmaları da mühendislerinin oda ödentilerini ödeyebilirler.. Ama bu KKEG durumundadır.

    Hastaneler doktorlarının oda ödentilerini ödeyebilirler.. Bu da KKEG dir.

    Firma, muhasebecisinin oda ödentisini ödeyebilir, bu da KKEG dir.

    Uzun lafın kısası budur, yeterlik önergesi veriyorum.
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

  6. #26
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

    Cidden karıştı.

    Gerçi yeterlilik önergesine başvursak da bu konuyla bizden başka kimse ilgilenmediği için ortada kalacak, iki kişilik yeterlilik olacak...

    Yazdım KKEG gitti, üstad sizi mi kıracağım.

  7. #27
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    10

    Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

    sevgili canpolat mali müşavirler odasının sizin üyelik aidatınızı şirket adına düzenlemeleri son derece yanlış bir uygulamadır, ve böyle bir belge tanzim etmeside söz konusu olamaz.haliyle bu ödeme makbuzunu gider yazabilmeniz için sizin şirket ortağı ve şirket müdürü olmanız gerekir.ama yine sizin sahşınız adına tanzim edilir ancak şirket müdürü olduğunuz için gider yazılabilir kanaatindeyim,

  8. #28
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

    Sayın Yakacı,

    Sn. Canpolat makbuzun şirket adına düzenlenmesini savunmamış, öyle bir makbuz düzenleyen oda yönetimini sorgulamak gerekir demiş, ki doğru demiş.

    Ayrıca meslek mensubu şirket ortağı ya da müdürü de olsa, o makbuz o şirket adına düzenlenemez, üyelik kişiseldir çünkü..
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Otopark Makbuzu/Fişi Gider Olarak Yazılabilir mi?
    Konu Sahibi Orko Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 13.Haziran.2006, 16:36
  2. Bağımlı Olarak Çalışma Usulü
    Konu Sahibi hdegirmenci Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 23.Aralık.2005, 08:40
  3. Kuruluş Giderleri Direkt Olarak Gider Yazılamaz mı?
    Konu Sahibi Ogrenci Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Ağustos.2005, 13:22
  4. Ücretin Gider Olarak Yazılması
    Konu Sahibi ali_erdem1983 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Ağustos.2005, 17:57
  5. Ticari Taşıt Alımlarındaki ÖTV Gider Olarak Yazılabiliyormu
    Konu Sahibi baranmehmet Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Haziran.2005, 10:42

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34