kamu işçi maaş

Konu: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

  1. #1
    İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İSMAİLYK Guest

    Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Merhaba,

    Bina satışının sermaye ye ilavesi söz konusu bina peşin para ile satılmıştır. 4 yıldıt Aktifimizde olduğu için KDV den muaf
    fakat çıkan karda sermaye ye ilavede tamamını mı yoksa %'lik bir oranı varmı ?

    Şimdiden teşekür ederim. Birde yasal dayanak olursa iyi olur.


  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Merhaba,
    5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun "İstisnalar" başlıklı 5. maddesinin bendinde açıkça yazılmamış olmasına rağmen yorumlayarak kısmi olarak sermayeye ilave edebileceğinizi söyleyebilirim.

    İstisnalar
    MADDE 5- (1) Aşağıda belirtilen kazançlar, kurumlar vergisinden müstesnadır:
    a)
    b)...
    ....
    e) Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların % 75'lik kısmı.
    Bu istisna, satışın yapıldığı dönemde uygulanırve satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulur. Ancak satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır.
    İstisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen ya da dar mükellef kurumlarca ana merkeze aktarılan kısım için uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır. Aynı süre içinde işletmenin tasfiyesi (bu Kanuna göre yapılan devir ve bölünmeler hariç) halinde de bu hüküm uygulanır.
    .......
    .......
    Alıntıdaki koyu olarak gördüğün kısmı sizin olayınıza uygulamaya çalışırsak. Siz eğer sermayeye ilave etmeyi düşünmediğiniz kısmı doğrudan gelir yazmanız ve kalan kısmı üzerinden istisna uygulamanız durumunda herhangi bir vergi ziyaa'ından söz edilemeyeceğine göre sanırım uygulanabilir.
    Birde örnek yapmaya çalışırsak.
    Gayrimenkul Satış karınızın 5.000.000,00 YTL olduğunu ve 3.000.000,00 YTL sermayeye ilave ettiğinizi düşünürsek istisna hesabını aşağıdaki gibi yapabiliriz.
    Toplam Satış Karı : 5.000.000,00

    İstisna Tutarı : 3.000.000,00 x 0,75 = 2.250.000,00

    54* Sermayeye eklenecek GM satış Karı hes. : 2.250.000,00

    679 O.Dışı Gelir ve Karlar Hes. : 2.750.000,00
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İSMAİLYK Guest

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Saol Baskanım bu konu benım ııcn önemlıydı ÇOk saol

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Bu arada diğer arkadaşlarımın görüşlerini de bekliyorum.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Bu konuda ben farklı düşünüyorum.

    Satış karının max. % 75 i vergiden istisna edilebilir. ( Burda mutabıkız )
    İstisna edilen tutarın tamamı sermayeye ilave edilmesi gerekiyor.
    Yani 5.000.000 YTL satış karı var ise 4.000.000 YTL ( en fazla ) istisna edilebilir.

    Eğer firma 3.000.000 YTL tutarında istisnadan yararlandı ise bu tutarın tamamını fon hesabına alıp 5 yıl içinde sermayeye ilave etmesi gerekir. Yani istisna edilen tutar ile sermayeye eklenen tutarın aynı olması gerekmektedir.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  6. #6
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Merhaba,
    Kusuruma bakmazsan söylemlerimiz arasındaki farkı anlayamadım. Aynı rakamlar üzerinde konuşursak belki anlamam daha kolay olacaktır. Eğer 3.000.000,00 YTL sermayeye eklerse Kurumlar Vergisinden ne kadar düşmesi gerekiyor? Kanunda tamamı diye bir ibare yok. Hatta "istisnadan yararlanan kısmı" şeklinde benim yorumumu doğrulayacak bir ibare mevcut.
    Ben ilk örneğimi şu şekilde yeniden açıklamaya çalışayım. Eğer 5.000 YTL satış karının 3.000 YTL kısmı sermayeye eklenecekse bu tutarı (3.000 YTL) özel fonlara aktaracağız. Bu aktardığımız tutarın %75'i olan 2.250 YTL ise Kurumlar Vergisi Matrahından indirilecek.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Merhaba,

    Sayın BAŞKAN'ın yazdıklarına aynen katılıyorum.

    5520 sayılı K.V.K'nun 5/e bendinde yapılan açıklamalara göre istenilen şartlar yerine getirildiğinde;

    gayrimenkul satış karının % 75'lik kısmını satış karından çıkartıp pasifte özel bir fon hesabına aktarılır. Bu tutar kurumlar vergisinden istisnaddır.
    Satış karının % 25'lik kısmı ise % 20 oranında K.V.'ne tabidir. Kısaca yeni düzenleme ile gayrimenkul satış karından % 5 kurumlar vergisi alınmaktadır.

    Saygılar.


    Alıntı Tamer Başkan Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Kusuruma bakmazsan söylemlerimiz arasındaki farkı anlayamadım. Aynı rakamlar üzerinde konuşursak belki anlamam daha kolay olacaktır. Eğer 3.000.000,00 YTL sermayeye eklerse Kurumlar Vergisinden ne kadar düşmesi gerekiyor? Kanunda tamamı diye bir ibare yok. Hatta "istisnadan yararlanan kısmı" şeklinde benim yorumumu doğrulayacak bir ibare mevcut.
    Ben ilk örneğimi şu şekilde yeniden açıklamaya çalışayım. Eğer 5.000 YTL satış karının 3.000 YTL kısmı sermayeye eklenecekse bu tutarı (3.000 YTL) özel fonlara aktaracağız. Bu aktardığımız tutarın %75'i olan 2.250 YTL ise Kurumlar Vergisi Matrahından indirilecek.
    Sayın BAŞKAN'ın yukarıdaki açıklamasına katılmıyorum. Çünkü; 5520 sayılı K.V.K'nun 5/e bendinde "satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulur." denilmektedir. Burda istisnadan yararlanılan kısmı ndan % 75'lik kısmını anlamak gerekmektedir.

    Eğer 5.000.000 YTL'lik satış karından 3.000.000 YTL'yi özel fona alacaksak, 4.000.000 YTL'lik satış karının % 75' lik kısmandan faydalanıyoruz demektir. Her ne kadar kanunda "....satışından doğan kazançların % 75'lik kısmı." denilse de satış karının % 75'lik kısmdan daha az istisnadan yararlanmakta bir engel olmadığını düşünüyorum.

    Kod:
    101/102   5.000.000
       679     1.000.000
       679     1.000.000
       679     3.000.000
    Kod:
    679   3.000.000
       54*     3.000.000

  8. #8
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    İlk mesajımda özel fonları yanlış yamışım. 2250 değil 3000 YTL olması gerekiyor. Sanırım "A.B.G." bunu kastediyordu.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Sayın BAŞKAN,

    Yukarıdaki mesaajımda belirttiğim gibi, "istisnadan yararlanılan kısmı" ndan % 75'lik kısmını anlamak gerekmektedir.

    Saygılar.

  10. #10
    İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İSMAİLYK Guest

    Ynt: Bina Satışının Sermaye Ye İlavesi Hakkında

    Ustadlarım hepınıze sonsuz saygılarla başlıyorum,

    Benım bına satısındakı karımın yevmıye kaydı şu şekilde olmayacakmı?
    Kar 679 hs 110.000,00 YTL


    679 B 110.000
    549 A 110.000

    501 B 82500,00
    500 A 82500,00

    549 B 82500,00
    501 A 82500,00

    549 B 27500,00
    679 A 27500,00


    679 B 27500,00
    690 A 27500,00

    Yevmıye kaydı Dogrumudur?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sermaye Düz.Olumlu Farkı ve Sermayeye İlavesi
    Konu Sahibi smmm Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 13.Şubat.2014, 00:34
  2. Gayrimenkul Satış Karı Sermaye İlavesi
    Konu Sahibi ALPERENK Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Aralık.2013, 09:28
  3. 502 Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkının Sermayeye İlavesi
    Konu Sahibi karmati Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Haziran.2007, 11:34
  4. Bina Satışından Doğan Karın Sermayeye İlavesi
    Konu Sahibi İSMAİLYK Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Şubat.2007, 09:53
  5. Sermaye Olumlu Farkların Sermayeye İlavesi D.Vergi Hk.
    Konu Sahibi halilcan-28 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Eylül.2006, 12:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36