kamu işçi maaş

Konu: Tc Kimlik No Tebliği.?

 1. #1
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  6.923

  Tc Kimlik No Tebliği.?

  Merhaba;

  İnternette araştırdım ancak bulamadım.Vergi kimlik numaralarının yerine TC kimlik numaralarının kullanılmasını öngeren tebliğ, kanun vs.. nin adını numarasını bileniniz varmı.?

  Teşekkürler.
  Kolay Gelsin.


 2. #2
  NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  NİSAN Guest

  Ynt: Tc Kimlik No Tebliği.?  Sirküler Tarih : 31.08.2006

  Sirküler No : 2006 / 36

  Konu : T.C. Vatandaşı Olan Gerçek Kişilerde Vergi Kimlik Numarasının T.C. Kimlik Numarası Olarak Değiştirilmesi Hk.

  T.C. VATANDAŞI OLAN GERÇEK KİŞİLERDE VERGİ KİMLİK NUMARASI

  T.C. KİMLİK NUMARASI OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ


  4358 sayılı Vergi Kimlik Numarası Kullanımının Yaygınlaştırılması Ve Noterlik Kanunu, İcra Ve İflas Kanunu, Tapu Kanunu, Karayolları Trafik Kanunu, Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi Ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun, Bankalar Kanunu, Posta Kanunu İle Pasaport Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 2 nci maddesi uyarınca, kanun kapsamına giren işlemlerde 04.04.1998 tarihinden itibaren vergi kimlik numarası uygulanmaktadır.

  Vergi kimlik numarasının verilmesi işlemi ise, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 8 inci maddesi Maliye Bakanlığınca gerçekleştirilmektedir.

  Diğer taraftan, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 47 nci maddesinde; Kişiler adına düzenlenecek olan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, vergi kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi bütün tanıtıcı belgelerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına yer verilir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kurumlar ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin her türlü işlem ve kayıtlarında esas alınır..." hükmü uyarınca vergi kimlik numarası işlemlerinde de T.C. kimlik numarasının uygulanması zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle, vergi kimlik numarası yerine T.C. Kimlik Numarasının kullanılması için Maliye Bakanlığınca çıkarılan, 29.08.2006 tarih ve 26274 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3 Sıra No’lu Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliğinde yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu Tebliğe göre vergi kimlik numarası aşağıdaki şekilde uygulanacaktır.

  A) T.C. Tabiyetinde Bulunan Gerçek Kişiler

  ● Maliye Bakanlığınca, 01.07.2006 tarihinden itibaren gerçek kişilere verilen vergi kimlik numarası, T.C. kimlik numarasına dönüştürülmüştür.

  ● T.C. Tabiiyetinde bulunan gerçek kişiler için, 29.08.2006 tarihinden 01.11.2006 tarihine kadar vergi kimlik numarasını kullanmaya devam edilecektir.

  ● 01.11.2006 – 01.01.2007 döneminde vergi kimlik numarası veya T.C. Kimlik numarasından herhangi biri kullanılabilecektir.

  ● 01.01.2007 tarihinden itibaren de vergi kimlik numarası yerine T.C. kimlik numarası uygulanacağından, bu tarihten itibaren vergi kimlik numarası uygulanmayacaktır.

  B) T.C. Tabiyetinde Bulunmayan Gerçek Kişiler ile Kurum ve Kuruluşlar

  ● T.C. tabiyetinde olmayan gerçek kişiler ile tüzel kişiliğe haiz olan ve olmayan kurum ve kuruluşlara T.C. kimlik numarası verilmediğinden, bunlara eskiden olduğu gibi vergi kimlik numarası Vergi Dairelerince verilecektir. Ancak, alınmış olan vergi kimlik numaraları kullanılmaya devam edileceğinden bunlara yeniden vergi kimlik numarası verilmeyecektir.

  ● Ticaret Sicil Memurlukları, yeni kurulacak sermaye şirketlerinin (anonim şirket, limited şirket ve eshamlı komandit şirket) kurucu ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri, genel müdürleri ile limited şirkette müdürlerden Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde olanların vergi kimlik numarası olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının, yabancı uyrukluların ise vergi dairelerinden alınacak vergi kimlik numaralarının ilgili belgelere yazılmasını sağlayarak zorunda olduklarından, Ticaret Sicil memurları ile yapılan işlemlerde T.C. vatandaşı gerçek kişi ortaklar için T.C. kimlik numaralarının bildirilmesi gerekmektedir

  C) Mevcut Belgelerde Yer Alan Vergi Kimlik Numaralarının Kullanımı

  213 sayılı Veri Usul Kanunu hükümlerine göre mükelleflerin düzenlemeleri ve kullanmaları ve düzenlemeleri gereken belgelerde vergi kimlik numarasına yer verilmesi zorunludur.

  Öteden beri faaliyetine devam eden Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde bulunan gerçek kişi mükelleflerce halen kullanılmakta olan ve Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre düzenlenmesi ve kullanılması zorunlu belgeler tükeninceye kadar kullanılmaya devam olunacaktır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının vergi kimlik numarası olarak kullanılmaya başlanıldığı tarihten itibaren bastırılacak veya tasdik ettirilecek belgelerde ise yeni vergi kimlik numarası kullanılacaktır. Bu nedenle, T.C vatandaşı gerçek kişi mükellefler tarafından yeni bastırılacak belgelerde vergi kimlik numarası yerine T.C. kimlik numarasının ye alması gerekmektedir.

  D) Ödeme Kaydedici Cihazlarda Değişiklik

  Öteden beri faaliyetine devam eden Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde bulunan gerçek kişi mükelleflerden; 3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun gereğince ödeme kaydedici cihaz kullanan mükellefler, ödeme kaydedici cihazlarını Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının vergi kimlik numarası olarak kullanılmaya başlanıldığı tarihten itibaren cihazlarının kullanma kılavuzlarından yararlanarak (cihaz mührünü bozmadan) tuşlarına basmak suretiyle fiş üzerine yeni vergi kimlik numarasını yazacak şekilde programlayacak veya aynı işlem yetkili servislere yaptırılabilecektir.

  Diğer taraftan, değişikliğin, 01.11.2006 – 01.01.2007 tarihleri arasında yaptırılması gerekmektedir.

  Saygılarımızla.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2006
  Mesajlar
  189

  Ynt: Tc Kimlik No Tebliği.?

  Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
  Merhaba;

  İnternette araştırdım ancak bulamadım.Vergi kimlik numaralarının yerine TC kimlik numaralarının kullanılmasını öngeren tebliğ, kanun vs.. nin adını numarasını bileniniz varmı.?

  Teşekkürler.
  Kolay Gelsin.
  kolay gelsin, aşağıdaki yazı umarım yardımcı olur size...


  VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO: 2006/ 1
  Tarih 31/10/2006
  Sayı B.07.1.GİB.0.05.70/7033-158-84223
  Kapsam

  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  Gelir İdaresi Başkanlığı


  Sayı : B.07.1.GİB.0.05.70/7033-158-84223


  VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ
  SERİ NO: 2006/ 1
  ………………………VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA


  Bilindiği üzere, 3 Sıra No.lu Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği 29/08/2006 tarih ve 26274 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

  Söz konusu Tebliğ çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının vergi kimlik numarası olarak kullanılması ile ilgili aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

  A) VERGİ KİMLİK NUMARASI VERİLMESİNE İLİŞKİN İŞLEMLER

  1- Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olan Gerçek Kişiler

  1.1. Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişiler, vergi mükellefiyetini gerektirecek faaliyetleri nedeniyle mükellefiyetinin tesis edileceği vergi dairesine, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yazılı bulunan nüfus cüzdanının noter onaylı bir örneğini yada vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisini, Vergi Daireleri İşlem Yönergesinde işe başlama bildirimi ekinde istenilen belgelerle birlikte ibraz ederek mükellefiyet kaydı yaptıracaklardır. Nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yazılı olmayan mükellefler için ise GİB/Sicil Sorgulama/T.C.Kimlik Numarası sorgulama ekranına girilerek Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası öğrenilecektir.

  Vergi dairelerince tespit edilen veya işe başlama bırakma bildiriminde belirtilen veya ibraz edilen nüfus cüzdanında yazılı olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası GİB/Sicil Sorgulama/ Nüfus Cüzdanı Doğrulama Seçeneğinden ibraz edilen nüfus cüzdanının başta seri ve sıra numarası olmak üzere tüm bilgileri kontrol edilerek doğruluğu anlaşıldıktan sonra mükellefiyet tesisi yapılacaktır.

  1.2. Vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyeti olmadığı halde, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 8 inci maddesinin son fıkrası ile 4358 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan tebliğlere istinaden ilgili gerçek ve tüzel kişilere vergi kimlik numarası ibraz etmek zorunda olan Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde bulunan gerçek kişiler, vergi kimlik numarası olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını ibraz edeceklerinden, Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilere bu bent kapsamındaki işlemler için 01/01/2007 tarihinden itibaren vergi dairelerince potansiyel vergi kimlik numarası verilmeyecektir.

  2- Yabancı Uyruklu Gerçek Kişiler

  2.1. Yabancı uyruklu gerçek kişiler, vergi mükellefiyetini gerektirecek faaliyetleri nedeniyle mükellefiyetinin tesis edileceği vergi dairesine pasaportlarının noter onaylı örneği yada vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisini mükellefiyet tesisi için gerekli diğer belgelerle birlikte ibraz etmeleri halinde, kendilerine mükellefiyet kaydı yapılarak vergi kimlik numarası verilecektir.

  2.2. Vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyeti olmadığı halde, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 8 inci maddesinin son fıkrası ile 4358 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan tebliğlere istinaden ilgili gerçek ve tüzel kişilere vergi kimlik numarası ibraz etmek zorunda olan yabancı uyruklu gerçek kişiler, herhangi bir vergi dairesine pasaportlarının noter onaylı örneği yada vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisi ile birlikte müracaat etmeleri halinde vergi dairelerince kendilerine potansiyel vergi kimlik numarası verilmesi işlemlerine eskiden olduğu gibi devam edilecektir.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişilerin vergi kimlik numarası alabilmeleri için nüfus cüzdanlarının / pasaportlarının noter onaylı bir örneğini yada vergi dairesi yetkililerince onaylanmak üzere nüfus cüzdanlarının / pasaportlarının aslı ve fotokopisi ile birlikte müracaat etmeleri halinde, vergi dairelerince kendilerine potansiyel vergi kimlik numarası verilecektir.

  3- Tüzel Kişiler

  3.1. Vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyet nedeniyle mükellef olan tüzel kişilere, vergi kimlik numarası verilmesi işlemlerine eskiden olduğu gibi devam edilecektir.

  3.2. Vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyeti olmadığı halde, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 8 inci maddesinin son fıkrası ile 4358 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan tebliğlere istinaden ilgili gerçek ve tüzel kişilere vergi kimlik numarası ibraz etmek zorunda olan tüzel kişilere, potansiyel vergi kimlik numarası verilmesi işlemlerine eskiden olduğu gibi devam edilecektir.

  4- Yabancı Tüzel Kişiler

  4.1. Vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyet nedeniyle mükellef olan yabancı tüzel kişilere vergi kimlik numarası verilmesi işlemlerine eskiden olduğu gibi devam edilecektir.

  4.2. Vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyeti olmadığı halde, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 8 inci maddesinin son fıkrası ile 4358 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan tebliğlere istinaden ilgili gerçek ve tüzel kişilere vergi kimlik numarası ibraz etmek zorunda olan, yurt dışında yerleşik yabancı tüzel kişilerin potansiyel vergi kimlik numarası alması için kendi ülkelerinde geçerli kuruluş belgesinin Türkiye’nin o ülkede bulunan temsilciliğince onaylı Türkçe bir örneğini veya yabancı dilde onaylı kuruluş belgesinin tercüme bürolarınca tercüme edilmiş Türkçe bir örneğini ilgili vergi dairesine ibraz etmeleri halinde kendilerine potansiyel vergi kimlik numarası verilecektir.

  5- Diğer Hususlar

  5.1. Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişiler, vergi kimlik numarası olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını kullanacağından, bankalarca vergi kimlik numarasını ibraz edemeyen müşterilerinin vergi kimlik numaralarını toplu olarak vergi dairesinden talep etmesine yönelik işlemlerin açıklandığı 17.08.2001 tarih ve B.07.0.GEL.0.71/7103-157/44060 sayılı genel yazımızın Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilerle ilgili kısmı yürürlükten kaldırılmıştır.

  5.2. Bankalar, kendilerine işlem yapmak için müracaat eden ancak vergi kimlik numarası ibraz edemeyen yabancı müşterileri için, öteden beri kullanılmakta olan “Yabancılar İçin Vergi Kimlik Numarası Talep Formu” nu doldurarak toplu olarak vergi kimlik numarası alabileceklerdir. Bu konudaki yapılacak iş ve işlemler 07.11.2003 tarih ve B.07.0.GEL.0.70/7033-213/48344 sayılı genel yazımızda açıklandığı şekilde yerine getirilecektir.

  5.3. 3 Sıra No.lu Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği gereğince Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler için, vergi kimlik numarası olarak kullanılacak olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının tekrar üretilmesi, sistemden kaldırılması mümkün bulunmamaktadır.

  Bu nedenle, 11 haneli vergi kimlik numaralarının (Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının) mükelleflerin iradesi dışında nüfus cüzdanı üzerinde resim değişikliği veya diğer sahtekarlık işlemleri yapılarak vergi dairelerine ibraz edildiğinin, 2003/1 Seri No.lu Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesinde veya 15.09.2003 tarih 70/7033-158/38023 sayılı genel yazımızda açıklandığı üzere mahkeme kararı veya vergi inceleme raporu ile tespit edilmesi yada adli veya güvenlik makamlarınca bildirilmesi veya vergi dairesi müdürlüğünce yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmesi hallerinde, ilgili belgelerin tasdikli birer örneği anılan iç genelge kapsamında vergi daireleri tarafından Başkanlığımıza gönderilecektir. Başkanlığımızca merkezi vergi kimlik numarası veri tabanında kayıtlı olan vergi kimlik numaralarına tedbir konulacaktır.

  Vergi kimlik numarasına tedbir konulan mükelleflerle ilgili işlem yapılmak istendiğinde, vergi dairesindeki bilgisayar ekranında vergi kimlik numarasına tedbir konulduğu yönünde bir uyarı mesajı görülecektir. Bu mesajın görüldüğü anda 11 haneli vergi kimlik numarasını (Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını) ibraz eden mükelleften nüfus cüzdanı aslının ibrazı istenerek, GİB/Sicil Sorgulama/ Nüfus Cüzdanı Doğrulama Seçeneğinden ibraz edilen nüfus cüzdanının başta seri ve sıra numarası olmak üzere tüm bilgileri kontrol edilerek sorgulanacaktır.

  Yapılan bu sorgulama sonucunda, ibraz edilen nüfus cüzdanındaki bilgilerde uygunsuzluk bulunmadığı ve nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olmadığının tespiti halinde mükelleften ikinci bir kimlik istenerek ibraz edilen ikinci kimlikteki resim ve bilgiler kontrol edilecek farklılık bulunmadığının tespit edilmesi halinde mükellefin işlemi yerine getirilecektir.

  B) TÜRKİYE CUMHURİYETİ TABİYETİNDEKİ GERÇEK KİŞİLERİN VERGİ DAİRELERİNDEKİ TARH DOSYALARI İLE DÜZENLENECEK BASILI FORM VE EVRAKLAR HAKKINDA YAPILACAK İŞLEMLER

  Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde bulunan gerçek kişilerin vergi dairelerinde tutulan kayıtlarında, beyannamelerde, bildirimlerde ve basılı diğer formlarda vergi kimlik numarası olarak 11 haneli T.C. Kimlik numarası kullanılacaktır. Ayrıca, bu mükellefler için ilk mükellefiyet tesisi sırasında sistem tarafından 10 haneli “Dosya Numarası” üretilecektir.

  Mükellefiyet tesisi sırasında oluşturulacak dosyanın üzerine 11 haneli vergi kimlik numarası ve sistem tarafından üretilen 10 haneli dosya numarası yazılacaktır.


  Eskiden vergi kimlik numarası almış olan Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki Türk vatandaşlarının vergi kimlik numaraları dosya numarası olarak kullanılacaktır.

  Otomasyonlu vergi dairelerinde Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilerin adlarına düzenlenecek basılı belge ve formlar üzerine 11 haneli vergi kimlik numarası ve dosya numarası sistem tarafından otomatik olarak yazılacaktır.

  Otomasyonsuz vergi dairelerinde ise Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilerin adlarına düzenlenecek basılı belge ve formlar üzerine 11 haneli vergi kimlik numarası ve dosya numarası elle yazılacaktır.

  Vergi dairelerince, Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde bulunan gerçek kişiler için oluşturulacak tarh dosyaları eskiden olduğu gibi dosya numarasına göre sıralanarak evrakların dosyalanmasına devam edilecektir.

  Bilgi edinilmesi ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.


  Mehmet ATUĞ
  Başkan a.
  Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı


 4. #4
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  6.923

  Ynt: Tc Kimlik No Tebliği.?

  Teşekkürler...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Şahıs Firması İçin Vergi Kimlik No / TC Kimlik No ?
  Konu Sahibi erabrown Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2019, 15:35
 2. Muhtasar beyanname T.C Kimlik/Vergi Kimlik No hatası hk.
  Konu Sahibi mtufan84 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 10.Ocak.2013, 17:50
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Şubat.2007, 10:56
 4. Vergi kimlik numaraları yerine t.c. kimlik numarası Hk.
  Konu Sahibi zarha Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 23.Ocak.2007, 16:45
 5. Vergi Kimlik No Yerine Tc Kimlik No
  Konu Sahibi beyza Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 14.Ocak.2007, 11:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36