kamu işçi maaş

Konu: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    53

    Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    sayın yönetici,

    bizler 1999 yılında motorlu taşıyıcılar kooperatifi kurduk. bağlı bulunduğumuz mal müdürlüğünden posta ile bize 1999-2000-2001-2002-2003-2004-2005 yılları için kdv beyannameleri ve kurumlar vergisi beyannamelerini vermediğimiz için takdire sevk edilmişiz. takdir komisyonu kararları çıkmış ve bu kararlar da matrah belirtilmeden sadece kdv beyannamesi vermediğimiz için bize özel usulsüzlük cezası kesilmiştir.
    bu cezalar 6.000,00 ytl yi bulmaktadır.

    kooperatif olarak herhangi bir ticari faaliyetimiz bulunmamaktadır.

    adımıza kayıtlı gayri menkul, faiz geliri vb. gelir unsurları bulunmamaktadır.

    ticaret sicil ve ticaret odası işlemleri için üyelerden bu masraflar karşılığı yılda toplam 1500,00 ytl ytoplanmakta bu da bu masraflar için kullanılmaktadır.

    mal müdürlüğünün uygulaması doğrumudur.

    yardımlarınız için teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?


    Merhaba

    Diğer kanunlardaki vergi muafiyetleri ile KDV muafiyetlerini ayrı tutmak gerekir.

    KDV?nun 19. maddesinde ''Diğer kanunlardaki vergi muaflık ve istisna hükümleri bu vergi bakımından geçersizdir. KDV'ye ilişkin istisna ve muafiyetler ancak bu Kanun' a hüküm eklenmek veya bu Kanun' da değişiklik yapılmak suretiyle düzenlenir'' denilmektedir. Eğer KDVK?nun muafiyet ve istisnalarını düzenleyen maddelerinde özellikle sayılmamışsa bir faaliyeti KDV muafiyet veya istisnası kapsamında mütalaa etmek mümkün değildir.

    Mesela ''Tüketim Kooperatifleri", kurumlar vergisinden muaf oldukları halde, KDV Kanunu'nda tüketim kooperatiflerinin teslimlerinin katma değer vergisinden istisna olduğuna dair bir hüküm bulunmadığından bu kooperatifler KDV mükellefidirler.

    KDV Kanununda motorlu taşıyıcılar kooperatifinin KDV?den muaf veya müstesna olduğu hakkında bir hüküm yoktur. Bu nedenle bu tip kooperatiflerin üyeleri ile yaptıkları işlerde KDV tahakkuk ettirmeleri gerekir.

    Vergi dairesinin yaptığı işlem doğrudur.



  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    motorlu taşıyıcılar koop. bir üst kurula tabimi
    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    53

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    bulunduğumuz ilde

    vergi dairesine de bildirildiği üzere

    herhangi bir üst birlik yok


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    Kanun No. 5520 Kabul Tarihi : 13/6/2006

    Motorlu taşıma kooperatifleri 01/01 2006 tarihinden itibaren bir kurumlar vergisi mükellefi gibi olmuştur .
    kanun 13/06/2006 tarihinde yayınlanmasına rağmen 01/01/2006 yı kapsamaktadır .
    Kooperatif tescil ettirildikten sonra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bilgi vermesi gerekirdi.
    Tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde indirimden faydalnır veya mahkeme açma hakkınız vardır.
    2006 yılına ait Kdv.stopaj.kurum geçici ve nisnada kurumlar vergisi beyannameleride verilmesi gerekir



    .
    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    53

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    merhaba arkadaşlar,

    ben bu konuyu daha iyi tartışmak için açmıştım.

    ilginç yaklaşımlar var mesela kooperatif giderleri için aidat topluyor, bu aidat için makbuz düzenliyor. (bunun yerine fatura mı düzenleyecek) eğer bu işlem kdv ye tabi ise yıllardır kooperatifler yanlış işlem yapmış demektir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    Alıntı specialist Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba arkadaşlar,

    ben bu konuyu daha iyi tartışmak için açmıştım.

    ilginç yaklaşımlar var mesela kooperatif giderleri için aidat topluyor, bu aidat için makbuz düzenliyor. (bunun yerine fatura mı düzenleyecek) eğer bu işlem kdv ye tabi ise yıllardır kooperatifler yanlış işlem yapmış demektir.
    kopperatif üyelerinden alınan aidatlar bir mal teslimi veya hizmet ifası olmadığından kdv tabi deyildir genel kurulda alınan bir karardır.


    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    99

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    [arkadaşlar anlamış değilim şimdi kooperatifler kdv mükellefi mi değil mi.mesela noterden işlem yapıyolar.ağırlama gideri oluyor.ama kooperatifte sadece üye aidatı ve huzur hakkı var.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    [quote=efendi ]
    [arkadaşlar anlamış değilim şimdi kooperatifler kdv mükellefi mi değil mi.mesela noterden işlem yapıyolar.ağırlama gideri oluyor.ama kooperatifte sadece üye aidatı ve huzur hakkı var.
    [/quo

    amaçları doğrultusunda tabi olanlar var olmayanlar var sizin sormak istediğiz hangi amaçlı kooperatif
    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    99

    Ynt: Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin Beyanname Vermesi Gerekir Mi?

    bunların amacı işin tek elden yürütülmesi.dışarı bir işleri yok.normal muaflık hükümleri doğrultusunda işleme tabi iken yeni k.vergisi kanunu ile muaflıktan çıkarıldılar biliyosunuz.

    bazı arkadaşlar boş ta olsa kdv beyannamesi verilmeli diyor.kanun da bunların k.vergisinden muaf olması diğer vergi sorumluluklarını yerine getirmelerine engel teşkil etmez diyor.
    o zmana benim aklıma bunlar oldu bitti kdv vermeleri gerekir diyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Motorlu Taşıyıcılar Koop. Kuruluşu Hk.
    Konu Sahibi ziyaretçi Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 22.Mayıs.2017, 10:42
  2. Kira gelirlerinde beyannameyi kimin vermesi gerekir?
    Konu Sahibi civanoy Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 12.Mart.2012, 15:03
  3. Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Hk.
    Konu Sahibi Sinem_35 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Mart.2012, 10:10
  4. Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifleri Muhtasar Beyanname Verecekler mi?
    Konu Sahibi efendi Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 19.Nisan.2007, 16:08
  5. Motorlu taşıyıcılar kooperatifi
    Konu Sahibi ercan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Nisan.2006, 14:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36