kamu işçi maaş

Konu: Mütahitlik

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2006
  Mesajlar
  58

  Mütahitlik

  arkadaşlar mütahit yapmış olduğu iş şahışlara ait bina inşaatlarının kaba işleri veya sıva dahil işleri bu mütahit yanında çalıştırdığı işçilere sigorta göstermekte ve aynı zamanda vergi dairesinede stopajını ödüyor bu mütahite ssksını öde ancak stopaj ödemesende olur demişler bu konu hakında bilgisi olan varmı vbe denilen olay doğru ise ve bunun dayanağını bilen arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim hepinize iyi çalışmalar.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  362

  Ynt: Mütahitlik

  Böyle bir uygulama vardır,

  Ancak, eğer inşaat sahibi vergi mükellefi olmayan bir gerçek kişi ise ( yani inşaatı ticari faaliyet kapsamında değil de şahsen kullanım amacıyla yaptırıyorsa ) söz konusu inşaat özel inşaat sayılır. Bu durumda olan inşaatlarda çalışan kişilerin sadece SSK sı ödenir, ücretlerden gv stopajı yapılmaz.

  Sizin sorduğunuz kişi inşaatı ticari faaliyet kapsamında gerçekleştirdiğinden dolayı g.v stopajı yapmak durumundadır.
  Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  647

  Ynt: Mütahitlik

  Merhaba HASAN100,

  Gelir vergisi mükellefi müteahhit, ücret ödemelerinden gelir vergisi kesintisi yapmak ve ödemek zorundadır. Ödememe konusunda, herhangi bir muafiyet ve istisna söz konusu değildir.


  Özel bina inşaatlarında çalışanlar SSK'ya tabi olup SSK primi ödenmesine rağmen, çoğunlukla gelir vergisi gelir vergisi mükellefiyeti yerine getirilmemektedir.
  Vergi karnesi esası ile düzenlenmiş olan vergi yükümlülüğü yerine getirilmemekte ve vergi kaybı oluşmaktadır.

  Bazı illerde, yapı oturum izin belgelerinden yola çıkılarak 2 ve üstü katlı özel bina inşaatlarının işçilik ücretlerinde işveren adına ödenen ücretler üzerinden gelir vergisi tarhiyatı yapılmaktadır.

  Ahmet Akca<br />SMMM

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Mütahitlik

  http://www.zonguldakvdb.gov.tr/YararliBilgilerMakale_Goster.asp?makale_id=2
  adresindeki yazıdan bir bölüm:

  2.2 Kapsamı

  G.V.K.’nin 64’üncü maddesinde geçen, özel hizmetlerde çalisan soförler ile özel insaat sahiplerinin ücretle çalistirdigi insaat isçileri kavramlarinin, kimleri kapsadigi uygulamada yanlis anlamalara sebebiyet vermektedir.

  Özel insaat kavramindan; kisilerin kendi mülkleri kapsaminda yakinlari veya kendi kullanimlari için insa ettirdikleri binalarin anlasilmasi gerekmektedir. Söz konusu özel insaat tespitinin en önemli kriteri, insaatlarin ticari amaçli yapilip yapilmadigidir.Örnegin müteahhitlik yapan bir gerçek kisi, herhangi bir yerde (mesela kendi köyünde) tatilini geçirmek için bir ev insaa ettirirse, burada çalistirdigi isçiler, diger ücretliler kapsaminda degerlendirilecektir.Müteahhit, insaatta çalistirdigi isçiler için muhtasar beyanname vermeyecek, ancak isçilerin vergi karnelerini bagli bulunduklari vergi dairelerine ibraz edip, vergilerini ödeyip ödemediklerinden, 213 Sayili V.U.K.’un 251’inci maddesi geregince sorumlu olacaktir.

  Ancak müteahhitin kat karsiligi arsa alimlari sonucu gerçeklestirdigi insaatlarda çalistirdigi isçiler, gerçek usulde vergilendirilecekler, yani müteahhit, isçiler için muhtasar beyanname verecektir.
  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Mütahitlik

  http://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/2006/gelirvergisi2006/20079.htm

  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

  Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-37/13050
  Konu : Özel inşaat yapımında çalışan işçilere ödenecek ücretler hk.


  ………………… GRUP MÜDÜRLÜĞÜNE
  (……….. Müdürlüğü)


  İlgi :….10.2006 tarih ve B.07.1.GİB.4.34.19.02/……………. sayılı yazınız.

  İlgide kayıtlı yazınız ekinde yer alan …………. tarafından verilen tarihsiz dilekçede; adı geçenin 21.09.2006 tarihi itibariyle ……………….. Bağcılar adresinde özel inşaat yaptığı belirtilerek, söz konusu inşaatta çalıştıracağı işçiler hakkında vergilemenin nasıl yapılacağı konusu sorulmakta olup, konu hakkında Müdüriyetimiz görüşü aşağıda açıklanmıştır.

  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun “Ücretin Tarifi” başlıklı 61.maddesinde, “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

  Ücretin, ödenek, tazminat, kasa tazminatı, (mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş olması onun mahiyetini değiştirmez” denilmektedir.

  Öte yandan, aynı Kanun’un 64.maddesinde, “Aşağıda yazılı hizmet erbabının safi ücretleri takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının % 25’idir.

  1- Kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar,

  2- Özel hizmetlerde çalışan şoförler,

  3- Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdıkları inşaat işçileri,

  4- Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar,

  5- Gerçek ücretlerinin tespitine imkan olmaması sebebiyle, Danıştay’ın müspet mütaalasıyla, Maliye Bakanlığı’nca bu kapsama alınanlar.

  Diğer ücretler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler nedeniyle beyanname verilmesi halinde de bunlar beyannameye ithal edilmez” hükmü yer almaktadır.

  Yine Gelir Vergisi Kanunu’nun 108.maddesinde “Gelir vergisinde vergilendirme dönemi, geçmiş takvim yılıdır. Şu kadar ki;

  1- Mükellefiyetin takvim yılı içinde kalkması halinde vergilendirme dönemi takvim yılı başından mükellefiyetin kalkması tarihine kadar geçen süreye inhisar eder.

  3- Diğer ücretlerde vergilendirme dönemi hizmetin ifa olunduğu takvim yılıdır.
  .............................” denilmektedir.

  Gelir Vergisi Kanunu’nun 109.maddesinin 2.bendinde ise “Diğer ücretlerde hizmetin ifa olunduğu takvim yılının ikinci ayında, takvim yılı içinde işe başlanması halinde, işe başlama tarihinden itibaren bir ay içinde Gelir Vergisi tarh edilir” hükmü yer almaktadır.

  Öte yandan, aynı Kanunun 118.maddesinde “Diğer ücretlerin vergisi:
  1-Öteden beri işe devam edenlerde, yıllık verginin yarısı bütçe yılının ikinci, diğer yarısı sekizinci ayında;
  2-Bütçe yılının birinci yarısı içinde işe başlayanlarda, yıllık verginin yarısı verginin karneye yazıldığı ayda; diğer yarısı bütçe yılının sekizinci ayında;
  3-Bütçe yılının ikinci yarısı içinde işe başlayanlarda, verginin karneye yazıldığı ayda;
  ödenir” hükmü yer almaktadır.

  Bu hükümlere göre, özel inşaatta çalıştırılan personel ücretlerinin diğer ücret olarak vergilendirilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan, söz konusu personelin vergi karnesiyle hizmetin ifa olunduğu bütçe yılının ikinci ayında; takvim yılı içinde işe başlamış iseler işe başlama tarihinden itibaren bir ay içinde vergi dairesine başvurarak vergilerini tarh ettirmesi gerekmektedir.

  Ayrıca diğer ücretlerden tevkifat yapılmayacağından ödenecek olan ücretlerden herhangi bir tevkifat yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

  Bilgi edinilmesini arz ederim.

  Başkan a.
  Grup Müdür V.

  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36