kamu işçi maaş

Konu: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    330

    Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    Arkadaşlar, bir kaynakta noterlerin geçici vergi ödemeyeceğini okudum. (Bu kaynak eski de olabilir) Noterler geçici vergi öder mi ödemez mi? Ödemez ise dayanağı nedir?Teşekkürler..


  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    Merhaba,
    Noterler, noterlik faaliyeti ile ilgili kazançları için Geçici Vergi ödemezler. Dayanağı Gelir Vergisi Kanunu Mükerrer 12. madde.

    Geçici vergi:
    Mükerrer Madde 120 - Ticarî kazanç sahipleri (basit usulde vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabı cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup edilmek üzere, bu Kanunun ticarî veya meslekî kazancın tespitine ilişkin hükümlerine göre (İndirim ve istisnalar ile Vergi Usul Kanununun değerlemeye ait hükümleri de dikkate alınarak) belirlenen ilgili hesap döneminin üçer aylık kazançları (42 nci madde kapsamına giren kazançlar ile noterlik görevini ifa ile mükellef olanların bu işlerden sağladıkları kazançlar hariç) üzerinden, 103 üncü maddede yer alan tarifenin ilk gelir dilimine uygulanan oranda geçici vergi öderler. Geçici vergi matrahının hesaplanmasında dönem sonu mal mevcutları, kayıtlar üzerinden tespit edilebilir.
    ....
    ....
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    Sayın Tamer Başkan,

    Burada noterlik görevini ifa eden mükellefler denilmekte, doğrudan noterler ibaresi geçmemektedir.
    ?

    Ahmet Akca<br />SMMM

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    Alıntı smmmkaraman Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın Tamer Başkan,

    Burada noterlik görevini ifa eden mükellefler denilmekte, doğrudan noterler ibaresi geçmemektedir.
    ?

    Merhaba,
    Ben ne yazmışım. ??? Noterlik görevini yapanları noter olarak düşündüğüm için detaylarına girmemişim. Ama mesajda zaten "noterlik faaliyeti ile ilgili kazançları için Geçici Vergi ödemezler" diyerek konuyu kapatmışım. Yani yazdığımdan, mükellef isterse noterlik görevini yaparken aynı zamanda kasaplık yapıyorsa, noterlikten kazandığı için Geçici Vergi ödemeyecek, kasaplık faaliyeti ilgili gelirinden Geçici Vergi ödeyecektir anlamını çıkarmak gerekiyor. Sanırım daha açık ifade edemem.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    Merhaba Sayın Başkan,

    Benim de dikkat çekmek istediğim burası zaten Sayın Başkan.

    İlgili tebliğ ve genel yazı, genelgeler, noterlerin geçici vergi mükellefi olduğunu gösteriyor.
    Acaba yanlış mı değerlendiriyorum?


    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...ght=0,noterlik
    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...ght=0,noterlik
    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...ght=0,noterlik
    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...8?OpenDocument
    http://www.noterlerbirligi.org.tr/sc...ILAR&ULAS=2595
    http://www.noterlerbirligi.org.tr/sc...GELER&ULAS=937
    Ahmet Akca<br />SMMM

  6. #6
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    Merhaba,
    Sayın Karaman, referans gösterdiğin belgelerin bir tanesinde bile noterlerin geçici vergi ödeyeceğini yazmıyor. Kanun hükmünü biliyoruz. Sadece Mükerrer 120. maddeyi okumak yeterli. Sanırım yorumlarken parantez içi hükmü dikkate almıyorsun.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  7. #7
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    Yasada Noterlik görevini vekaleten yürüten Katipler de düşünülmüş.

  8. #8
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.nsf/ae4d8ba3dc7d2fc386256aa10031c7ee/14bb3197032d481d80256d3c005a76ca?OpenDocument&High light=0,noter

    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...hlight=0,noter
    ÖRNEK 3:
    (A) İline bağlı (B) İlçesinde, Noter olmadığı için 1512 sayılı Noterlik Kanunu uyarınca, adliyede görevli yazı işleri müdürü, noter vekili olarak görevlendirilmiştir.
    Sözü edilen yazı işleri müdürünün bu faaliyeti, Gelir Vergisi Kanununun 65. maddesine göre, serbest meslek faaliyetidir. Bu faaliyetten elde edilen kazanç, gerçek usulde gelir vergisine tabi olmakla birlikte, noter vekili, bu faaliyetinden elde ettiği serbest meslek kazancı için geçici vergi ödemeyecektir.
    noterler geçici v. öderler.
    http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/478.html
    Madde 77 - Yukarıki madde uyarınca noterin yapamadığı noterlik işlemi o yerde başka bir noter yoksa bu kanun hükümlerine göre Asliye Hukuk Hakimi, o yerde Asliye Hukuk Hakimliği mevcut değilse Sulh Hukuk Hakimi tarafından yapılır
    not: mesaj ön izleme çalışmadığı için yazdıklarımı kontrol edemedim. url hataları bu yüzden oluştu.

  9. #9
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...3?OpenFrameSet
    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...3?OpenFrameSet
    ÖRNEK 3:
    (A) İline bağlı (B) İlçesinde, Noter olmadığı için 1512 sayılı Noterlik Kanunu uyarınca, adliyede görevli yazı işleri müdürü, noter vekili olarak görevlendirilmiştir.
    Sözü edilen yazı işleri müdürünün bu faaliyeti, Gelir Vergisi Kanununun 65. maddesine göre, serbest meslek faaliyetidir. Bu faaliyetten elde edilen kazanç, gerçek usulde gelir vergisine tabi olmakla birlikte, noter vekili, bu faaliyetinden elde ettiği serbest meslek kazancı için geçici vergi ödemeyecektir.
    noterler geçici v. öderler.
    Merhaba,
    Arkadaşlar lütfen kendi yaptığınız alıntıları bir kere okuyun sonra önceki mesajın aksine görüşünüz varsa yazın. Yaptığın alıntı ne demiş? "gerçek usulde gelir vergisine tabi olmakla birlikte, noter vekili, bu faaliyetinden elde ettiği serbest meslek kazancı için geçici vergi ödemeyecektir. "
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  10. #10
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...ght=0,noterlik

    1. Gümrük komisyoncuları, bilumum borsa ajan ve acentaları, noterler, noterlik görevini ifa ile mükellef olanlar;
    sy Tamer Başkan madem noterler ve noterlik görevini ifa ile mükellef olanlar aynı neden maliye bakanlığı GVK madde 66'da ayrıca yazma gereği duymuş?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yabancı Uyruklu Denizci Türkiye'de Vergi Öder mi ?
    Konu Sahibi Denizaki Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 21.Nisan.2015, 12:29
  2. Zirai Gayrimenkulü Beş Yıl İçinde Satan Çiftçi Vergi Öder
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Eylül.2009, 15:58
  3. Faturasız Mal Bulunduran KDV Ve Vergi Cezası Öder
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Mayıs.2009, 09:28
  4. Noterler Geçici Vergi Vermiyor mu? Beyanname Kılavuzunda Böyle Bir Yazı Var.
    Konu Sahibi hcsm Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Mart.2009, 16:31
  5. Noterler Geçici Vergi Neden Vermezler
    Konu Sahibi heerdeem Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ekim.2005, 11:52

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36