kamu işçi maaş

Konu: Okulda Çalışan Hademeden Stopaj Kesilmesi

Okulda Çalışan Hademeden Stopaj Kesilmesi

Mükellefimiz olan bir okulda okul aile birliği 2 tane sigortalı hademe çalıştırıyor. Hademelere ödenen ücretlerle ilgili muhtasar beyanname vermelimiyiz. Yoksa okul aile birlikleri stopajdan muafmıdır?

İmza çalışmaları devam etmektedir.

Ynt: Okulda Çalışan Hademeden Stopaj Kesilmesi

Bir fikri olan yokmu arkadaşlar

merhaba,

stopaj ödemesi yapılıyor. vergi dairesine mükellefiyet oluşturup muhtasar beyanname ile beyanda bulunup ödeme yapıyorsunuz.

saygılar.

http://www.alomaliye.com/levent_gencyurek_okul_aile.htm adresinden:

1 Eylül 2005
    Levent GENÇYÜREK Maliye Başmüfettişi
    9 Eylül Üniversitesi İşletme Fak.Öğretim Görevlisi
    gencyurek@yahoo.com

Okul Aile Birlikleri ve Vergi

Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin yetersizliği de göz önüne alındığında, önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında karşımıza çıkacak tablonun en önemli parçasını Okul Aile Birliklerinin oluşturacağını ve eğitim alanında bu birliklerin ağırlıklarının giderek artacağını söylemek mümkün.

Okul-aile birlikleri; okulların eğitim ve öğretim hizmetlerine etkinlik ve verimlilik kazandırmak, okulların ve maddi imkânlardan yoksun öğrencilerin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere; ayni ve nakdi bağışları kabul edip maddi katkı sağlamak amacıyla sosyal ve kültürel etkinlikler ve kampanyalar düzenleyebildikleri gibi okulların bünyesinde bulunan kantin, açık alan, salon ve benzeri yerleri işletebilir veya işlettirebilirler.

Devlete ait okullarda okul aile birlikleri, kantin, açık alan, salon ve benzeri yerleri, eğitim-öğretimi aksatmayacak şekilde öncelikle işletmecilere kiralama usulü ile işlettirir veya işletebilirler.Bu yerler, Devlet İhale Kanunu uyarınca pazarlık usulü ile kiraya verilir ve kiralamada taraflarca sözleşme düzenlenir.

Kantin ve benzeri yerlerin kiralanmasında yapılacak ihalelerde, katılımcılardan ustalık belgesi istenir. Ancak katılımcıların hiç birisinin ustalık belgesi bulunmaması durumunda sertifika, kurs bitirme belgesi, kalfalık veya iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip olma şartı aranır. Kantin ve benzeri yerlerde, alanlarında mesleki ve teknik eğitim diploması, sertifika, kurs bitirme belgesi, kalfalık, ustalık ve iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip, eğitim-öğretim ortamına ve öğrenci psikolojisine uyum sağlayabilecek kişiler istihdam edilir.

Kiraya verilen yerler bizzat yüklenici tarafından çalıştırılır ve başkası tarafından çalıştırılamaz, resmi veya gayri resmi devir ve temlik yapılamaz. Kantinin işletilmesinde ödeme kaydedici cihaz (yazarkasa) kullanılır.

Okullarda kantin, açık alan, salon ve benzeri yerlerin okul aile birliklerince işletilmesi halinde, işletilen yerin gayri safi hasılatının %1’i birlikçe, işletmecilere kiraya verilmesi hâlinde ise elde edilecek gayri safi gelirin %3’ü işleten kişi veya kurumca Hazineye arz bedeli olarak ödenir. Arz bedelinin ödenmesinin takibinden okul müdürü ve birlik yönetim kurulu başkanı sorumludur. Okulların kantin, açık alan, salon ve benzeri yerlerinden sağlanan kira gelirlerinden arz bedeli düşüldükten sonra kalan net işletme gelirlerinin % 80’i birliğin, % 10’u ilçe millî eğitim müdürlüğünün, % 10’u il milli eğitim müdürlüğünün ilgili banka hesaplarına aktarılır.

Okul-aile birlikleri tarafından yapılan kiralamalar katma değer vergisine tabidir. Okul-aile birliğinin başka faaliyetleri nedeniyle gerçek usulde katma değer vergisi mükellefiyetinin bulunmaması halinde katma değer vergisi, kiralayan tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir. Bu kapsamdaki kiralamalarda, kiraya veren birlik tarafından beyanname verilmeyeceği tabidir. ,

Kiralama yerine, kantin, açık alan, salon ve benzeri yerleri kendileri işleten okul aile birliklerinin katma değer vergisi mükellefi olma ve beyanname vermek zorunluluğu bulunmaktadır.

Diğer taraftan, Okul aile birliklerince büro ve temizlik işerinde veya kantin vb. yerlerde istihdam edilen personele ödenen ücretler üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılması zorunludur.

Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Ancak burada şöyle bir durum var, buna dikkat çekmek istediğimden, aşağiya bazı dökümanlar alıyorum.

Oda şu, okul aile birlikleri işçi istihdamı yerine, hizmet alımı yoluna gitmeliler (ihale ile),
    Kanaatim budur...

-----------------------------------------

Yönetmelik Milli Eğitim Bakanlığından:
    31.05.2005 tarih ve 25831 sayılı Resmi Gazete
    Millî Eğitim Bakanlığı

Okul-Aile Birliği Yönetmeliği’nin ilgili bölümü aşağıda:
    ------------
    ------------
    Birliğin görev ve yetkileri
    Madde 6 - Birliğin görev ve yetkileri şunlardır:
    --------------
    --------------
    g) Okulun ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmet satın almak.

-------------------------------------------

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
    Strateji Geliştirme Başkanlığı
    .
    M.E.B. Strateji Geliştirme Başkanlığı
    Bakanlıklar / ANKARA Tel: 425 00 86 - 425 33 67 Faks : 418 64 01
    e-posta : apk@meb.gov.tr
    İnt. adresi : www.meb.gov.tr
    2/3
    Sayı : B.08.0.SGB-0-03.02.00/ 906
    Konu : Okul-Aile Birliği Yönetmeliği
    03/03/2006
    17. Yönetmelik ekinin (Ek-2) 9’uncu maddesi hükmü gereği, yapılacak ihalelere
    katılacaklardan ilgili meslek odasından adına kayıtlı kantin işletmesi bulunmadığına ve ihaleden
    men yasağı olmadığına dair belge istenecektir.
    18. Yönetmeliğin 16’ncı maddesine göre okul-aile birliklerince toplanan paraların bir
    hafta içerisinde bankaya yatırılması öngörülmüştür. Ancak ulaşım, doğal afet ve benzeri zorunlu
    hâllerde zorunluluk ortadan kalkıncaya kadar durum tespit tutanağı yapılarak paralar
    korunacaktır.
    19. Okul-aile birliklerince bastırılan veya elektronik ortamda çıkartılan bağış, gelir-
    gider makbuzları, seri ve sıra numaralı olarak onaylanıp Yönetim Kurulu Karar Defterine
    yazılarak kullanılacaktır. Yönetim Kurulunca alınan karar, bilgi için il/ilçe millî eğitim
    müdürlüğüne gönderilecektir.
    20. Personel istihdam etmek yerine, ihtiyaç hizmet satın alma yoluyla karşılanacaktır.
    21. 2001/23 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 1’inci maddesinin son paragrafındaki
    “vakıf, dernek, banka, birlik, firma şahıs vb. kuruluş ve kişilerden hibe suretiyle de olsa taşıt
    kabul edilmeyecek ve kullanılmayacaktır.” hükmü gereğince okullarımız, 237 sayılı Taşıt
    Kanunu kapsamındadır. Taşıt Kanunu’na göre okulların taşıt edinebilmesi yılı bütçe kanununa
    ekli (T) işaretli cetvelde yer alması gerekmektedir.
    22. Tereddüt edilen hususlarda öncelikle Valilik ( il millî eğitim müdürlüğü) bünyesinde
    çözüm aranacak, çözüm bulunamayan konularda valilik görüşü ile birlikte Bakanlıktan mütalaa
    sorulacaktır.
    23. 2005/75 no’lu Genelge yürürlükten kaldırılmıştır.
    Bundan böyle konu ile ilgili yapılacak görüş ve açıklamalar http://sgb.meb.gov.tr/
    adresinde ilan edilecektir.
    Bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederim.
    Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK
    Millî Eğitim Bakanı

Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Teşekkürler. Ben stopajdan mükellef olduklarını duymuştum o yüzden sordum

peki köy muhtarlığında çalışan odacıyı ssklı gösteriyoruz bununda stopaj kesintisi olacak mı?

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Aynı soruyu SSK bölümünde sormuşsunuz Sn pavri_53 ???

Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)