kamu işçi maaş

Konu: İş Sözleşmesi ( işçen çıkmayı önlemek için)

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  133

  İş Sözleşmesi ( işçen çıkmayı önlemek için)

  Turizm sektörü başlarken, bazı vasıflı işçiler nisan ayı gibi işe alınıp eylül ekim aylarına kadar çalışıyorlar.ama iş bitiş tarihleri net değildir.
  tabi bazı vasıflı işçiler yaz ortasında daha iyi bir iş bulurlarsa oraya gidiyorlar. Bunları engellemek için nasıl bir işsözleşmesi hazırlanır.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  4

  Ynt: İş Sözleşmesi ( işçen çıkmayı önlemek için)


  BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ

  MADDE 1) PERSONELİN SORUMLULUKLARI
  1.1. Personel, tecrübe ve mesleki birikimine uygun olarak, şirketin vereceği bütün işleri ve görevleri yapmayı kabul ve taahhüt eder. Bu hizmetleri karşılığında belirtilen aylık ücret dışında herhangi bir ücret talep edemez.
  1.2. Personel, görevin ifasında ve işyeri disiplininin sağlanmasında; şirketin talimatlarına işveren tarafından belirlenen çalışma kurallarına, işyerinin genel politikalarında uyacağını kabul ve taahhüt eder. Personel, verilen işi özenle yapmak, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymak, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerine riayet etmekle yükümlüdür.
  1.3. Personel, görevi nedeniyle kendisine ve bağlı bulunduğu birime teslim edilen demirbaş, her türlü mefruşat, elektronik teçhizat vb. eşyanın muhafazasından, hasar ve ziyan görmesinden sorumludur.
  1.4. Personel, görevi nedeniyle sahip olacağı işverenin ve işyerinin sırlarını üçüncü şahıs ve kurumlara veremez. İşçinin bu hükümlere aykırı hareket etmesi halinde işverenin tazminat hakkı saklıdır.
  1.5. Personel, işverenin yazılı izni olmadan başka herhangi bir kuruluş, şirkette çalışamaz, ortak olamaz, herhangi bir sıfatla görev alamaz. İşveren izin verip vermemekte serbesttir.
  1.6. Personel, gerektiği takdirde işyeri içinde ünvanı veya niteliği benzer yahut birbirine yakın başka işlerde veya muvafakat aranmaksızın geçici veya devamlı olarak işveren tarafından görevlendirilebilir. Personel, görülen işin niteliğinde benzerlik olması şartıyla işçilerin işverene bağlı ve Büyükşehir belediye sınırları içindeki bir başka işyerine nakledebilir.
  1.7. Personel, işveren tarafından tespit edilen günlük ve haftalık mesai çalışma saatleri ile ilgili düzenlemelere uymak zorundadır. Personelin işveren tarafından belirlenen ve işyerinde ilan edilen çalışma saatlerine uymaması ve mesaiye geç kalması halinde çalışmadığı saat ücreti kesilir. Bir ay içinde iki defa geç gelen personele ihtar verilir. İhtar almış personel bir daha işe geç kalırsa o gün iş başı yaptırılmaz ve işe gelmemiş kabul edilir ve o günkü ücreti ile hafta tatili ücreti kesilir.
  1.8. Personel ücretleri brüt ücrettir. Personel yıl içerisinde farklı gelir vergisi dilimlerine tabi olması, yasa mevzuatın devlet tarafından değiştirilmesi ve benzeri durumlarda meydana gelecek ücret değişikliklerini kabul eder.
  1.9. Personel, ay sonunda tahakkuk eden ve kendisine ücret bordrosu ile bildirilen ve banka hesabına ödenen net ödemelere bir hafta içerisinde yazılı olarak itiraz eder. Bir hafta içerisinde itirazda bulunulmaması halinde bordroya ve net ödemeyle mutabık kalındığını kabul eder.
  1.10. Personel, istendiğinde fazla çalışmayı yapmayı, 4857 sayılı İş Kanununun 64. maddesi hükmüne uygun olarak telafi çalışmayı kabul eder, bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayı peşinen kabul eder, çalışılan ulusal bayram ve genel tatillerde çalışılan her gün için bir günlük ücret ödenir. Fazla mesai yapılması halinde fazla mesainin her bir saati karşılığında normal ücretinin % 50 fazlası ödenir. Hafta içinde kendisine hafta tatili verilen personel için pazar günü ?İş Günü? niteliğindedir.
  1.11. Personel, istendiğinde hizmet içi veya görevin gerektirdiği diğer eğitimlere katılmak zorundadır. Bu çeşit personelden zorunlu hizmet talep edilebilir.
  1.12. Personel, ikamet adresinde değişiklik olursa bunu yazılı olarak bir hafta içinde işverene bildirmek zorundadır. İşçinin yasal tebligat adresi işyerindeki adrestir.


  MADDE 2) İŞVERENİN SORUMLULUKLARI :
  2.1 İşveren, personele asli ücretini çalıştığı her ayı takip eden ayın ilk haftası içerisinde ücret niteliği olan diğer ödemeleri takip eden ayın 20?sine kadar ödeyecektir.
  2.2 İşveren, işçilik haklarını ödemek, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymak, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlüdür.
  2.3 Personelin ücretine yapılacak zam tamamen işverenin takdirindedir.
  2.4 İşveren, personele evlilik halinde 3 gün, ana-baba-kardeş-eş ve çocukların ölümü halinde 3 gün, eşinin doğum yapmasında 3 gün izin verir. Ancak bu izinlerin ücretinin ödenmeyeceği tamamen işveren takdirindedir. İşveren, 4857 sayılı İş Kanununda belirtilen kıdeme göre 14-20 ve 26 gün ücretli izin vermek zorundadır.
  2.5 İşçinin talep ettiği ücretsiz izinlerin verilip verilmemesi tamamen işverenin takdirindedir. Ücretsiz izin süresince işçiye herhangi bir ücret ödenmez. Bir haftaya kadar verilen ücretsiz izinlerde hafta tatili ücreti kesilmez ve işçi çalışmadığı halde hafta tatili ücretine hak kazanır. Bir haftayı aşan ücretsiz izinlerde hafta tatili ücreti kesilir.

  MADDE 3) SÖZLEŞME SÜRESİ, FESHİ VE TAZMİNATLAR :

  3.1 Taraflar, yukarıdaki maddelerde yazılı sorumluluklarını yerine getirmez ise karşı tarafa sözleşmeyi herhangi bir tazminat ödemeden feshetme hakkı doğduğunu kabul ve taahhüt etmişlerdir. İşyeri personel disiplin yönetmeliği hizmet akdinin devamı niteliğindedir.
  3.2 Sözleşmenin taraflarından herhangi birisi sözleşmeyi feshetmek isterse; 4857 sayılı İş Kanunun 17. maddesindeki ihbar önellerine uygun olarak, personelin işyerindeki kıdemine göre önceden karşı tarafa yazılı olarak haber vermek zorundadır. Haber verilmemesi halinde tarafların ayrıca tazminat isteme hakkı saklıdır.
  3.3 İşveren sözleşmeyi; sözleşme süresi içerisinde veya bitim tarihinde tek taraflı olarak feshederse, personele İş Kanunu hükümlerine uygun olarak tazminat öder.
  MADDE 4) SON HÜKÜMLER :


  4.1 Sözleşmede düzenlenmemiş konularda kanun ve mevzuat saklıdır.
  4.2 Uyuşmazlıklarda çözüm mercii ?? İSTANBUL .??Mahkeme ve icra daireleridir.
  4.3 İş bu hizmet akdi ????? tarihinde tanzimle okundu ve kabulle imzalandı.  İşveren veya Vekili Personel

  (İmza Kaşe) (İmza)


 3. #3
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.411

  Ynt: İş Sözleşmesi ( işçen çıkmayı önlemek için)

  yukarda örneği verilen sözleşme sizin ihtiyacınıza uygun değildir. Bu kadar kırtasiyeye ve işi uzatmaya gerek yoktur. İşin başlangıç ve bitiş tarihlerini, yapılacak işi, işin yapılacağı yeri birkaç madde olarak yazın. Bitiş tarihini açıkça belirtin. Sözleşme hitam tarihinden önce çalışan işi bırakırsa.... kadar tazminat öder diye madde koyun. isterseniz bunun güvencesini de alın. İşiniz görülür.
  Belili süreli iş sözleşmelerinde ihbar tazminatı yoktur. Çünkü zaten işin ne zaman son bulacağı her iki tarafca da bilinmektedir.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İş sözleşmesi nedir ve iş sözleşmesi türleri nelerdir?
  Konu Sahibi acemismmm Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Şubat.2014, 10:04
 2. Şirkette çalışan yönetici için hizmet sözleşmesi
  Konu Sahibi neslisah Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Mayıs.2011, 12:51
 3. Sahte Faturayı önlemek için tedbir..
  Konu Sahibi bayramalikubilay Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 28.Ağustos.2010, 00:57
 4. Kayıt Dışını Önlemek İçin Yeni Tedbirler Geliyor
  Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2009, 18:25
 5. Kayıt Dışı Ekonomiyi Önlemek İçin El Ele...
  Konu Sahibi biricik Forum Konu Dışı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Mart.2006, 12:00

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36