kamu işçi maaş

Konu: Çalışma Belgesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    1.129

    Çalışma Belgesi

    merhaba,

    çalışma belgesini kanuni olarak kişiye verme tarihi var mıdır?

    tşk...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    76

    Ynt: çalışma belgesi

    Merhaba,
    Çalışma Belgesi işten ayrılan işçiye işyeri ile ilişiğini kestiği tarihte verilmelidir, kanunda bununla ilgili şu tarihe kadar vermek zorundasınız vs.. gibi herhangi bir düzenleme yok,
    Ama ben İstifa eden bir işçiye istifasını imzaladığı zaman bu belgeyi veriyorum, işe devamsızlık ya da diğer nedenlerle iş akdi feshedilen işçinin ise adresine gönderdiğim ihtarnemeden sonra Çalışma Belgesini alması için müracaat etmesi halinde veriyorum.
    İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmaktır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    111

    Ynt: Çalışma Belgesi

    MRB.

    Çalışma belgesin de illahide bi tarih olacaksa işten çıkış tarihi olur ve belirli bir süre ile bağlanmış bir belge değildir.

    Saygılarımla.
    M.Ç.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1

    Soru : Çalışma Belgesi

    merhaba,
    Çalışma Belgesi işe giren elemanlardan almak zorunlumudur..?
    aynı yıl içerisinde iş değiştirn elemanlar için vergi matrahi diğer iş yerinde eski çalıştığı matrah üzerinden mi. yoksa 0 dan mı başlar?

    Mustafa KÜÇÜK

  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Çalışma Belgesi

    1.işe girişte almak zorunlu değil,çıkışta vermek zorunlu.
    2. sıfırdan başlar. v.indirimi devam etse idi önceki işverendeki matrah ve gv bilgileri lazımdı.

  6. #6
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Çalışma Belgesi

    Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    1.işe girişte almak zorunlu değil,çıkışta vermek zorunlu.
    2. sıfırdan başlar. v.indirimi devam etse idi önceki işverendeki matrah ve gv bilgileri lazımdı.
    Sayın nane sizin bahsettiğiniz işyeri değişiklik formu, Çalışma belgesi 4857 sayılı yasanın 28.maddesine istinaden, İşten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belgedir. Aynı maddede bu belgenin vaktinde verilmemesinden veya yanlış bilgi ihtiva etmesinden dolayı yeni işverenin eski işverenden tazminat talep edebileceği hükmüne yer verilmiştir. İşçilerden ziyade işverenleri bağlayan bir hüküm.


  7. #7
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Çalışma Belgesi

    Sn Nane ; Mustafa küçük adlı üyeyinin sorusuna cevap vermiş çalışma belgesi ile alakalı değil sanırım. O nedenle yazmış olduğum cevabı dikkate almasın.

  8. #8
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Çalışma Belgesi

    cevabıma açıklık getireyim. yeni işv. işe aldığı işalandan bonservis niteliğindeki çalışma belgesini isteme zorunluluğu yok. ama kendi menfaati icabı almalı. örn. belgede 10 yıllık torna ustası gözüken birini işe aldınız ama tornanın t'sinden anladığı yok. bu belgeye istinaden eski işverenden tazminat isteyebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İmzasız Çalışma Belgesi Hakkında...
    Konu Sahibi maniac_lord Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Eylül.2012, 16:38
  2. Çalışma belgesi
    Konu Sahibi murtazaa Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 24.Mart.2011, 16:39
  3. İşçi çalışma belgesi
    Konu Sahibi köksalkurtoğlu Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 01.Ekim.2010, 17:07
  4. SMMM Belgesi ile Bağımlı Çalışma
    Konu Sahibi mesafe Forum Konu Dışı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 02.Nisan.2010, 18:27
  5. Çalışma belgesi.?
    Konu Sahibi serhat durmus Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 06.Mart.2010, 14:00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36