kamu işçi maaş

Konu: 50 Yaş Üstü İzin

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    223

    50 Yaş Üstü İzin

    değerli meslekdaşlarımla bir konuyu paylaşmak istiyorum bana danışılan konu şu Türkiyenin en önde gelen holdinglerden birinde personel bir şirketten başka bir şirkete bütün hakları verilerek geçiriliyor.personel tam 30 yıldır aynı hodinge bağlı işyerinde çalışırken yine aynı holdinge bağlı başka bir işyerine geçiyor.yıllık izine mecburi olarak herkesi gönderiyorlar ve sen 14 gün izin hakettin diyorlar.personel ise hayır ben aynı işverene bağlı holdinginizin bünyesindeki başka bir şirkette çalışıyorum şirketin ismi faklı ama esas işveren holding ve ben 26 gün izin hakediyorum diyor ama sadece işleri insan kaynakları olan bölüm hem bu imkansız öyle saçmalık olmaz diyor hem de personel eğer kabul etmiyorsanız bunca yıllık çalışmışlık süremi o zaman 50 yaş üstü olduğum için 20 gün verin diyor ama 50 yaş konusunda da insan kaynaklarını ikna edemiyor.50 yaş üstüne izin olmaz hem de bizim iyi niyetimize bağlı diyorlarmış.Bu holdingin 60 civarında şirketi var banka,inşaat,gıda,tekstil,bilişim v.b. gibi işçiler başka sektöre girince haklarını kaybeder mi?Bu tür oyunları genelde küçük firmalar yapar ama böylesine büyük bir kuruluş da maalesef bu yolu seçmiş.Aynı işverene bağlı işyerinden ne anlamalıyız burada sözkonusu olabilir mi,hiç olmazsa 50 yaş üstü peki bunu uygulama zorunlulukları yok mu? teşekkürler.


  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    50 yaş üstü izin

    Merhaba,
    Aynı Holding çatısı altında faaliyet gösteriyor olsalarda, her sermaye şirketi ayrı bir tüzel kişiliktir. Bu nedenle İnsan Kaynakları biriminin bu konudaki yorumu bana göre doğru.
    Yalnız 50 yaş ile ilgili olarak kanun açık olarak yazmış, burada neyi nasıl yanlış yorumladılar anlayamadım fakat kesinlikle hatalı yorumluyorlar. Kesin olarak 20 gün izin hakedecektir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    304

    50 yaş üstü izin

    Hayret birşey Bu holding Tabela holdinglerden mi?
    Ben 15 yılımı verdim Türkiyenin en büyük holdinglerinin bir fabrikasında
    Orda tutulan defterler üniversitede öğrendiklerinin aynısıdır.Herşey dört dörtlüktür.Personel Servisleri şimdiki adıyla insan kaynakları bölümleri SSK, Sendikalar Kanunu çok iyi bilirlerdi.
    15 yıl çalıştığım şirket öncesi ve sonrası 10 yılda piyasada çalıştım.
    Hala ısınamadım uyduruk muhasebe yapılıyor diye feryat ediyorum.
    aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema sinangil

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    41

    50 yaş üstü izin

    merhabalar


    tüm hakları verilerek geçiriliyor demişsiniz yani kıdem tazminatı ödenip çıkış yapılıp diğer şirkete girişimi yapıldı yoksa tüm hakları saklı kalarak nakil mi yapıldı? eğer nakil yapıldıysa 26 gün hakeder yeniden giriş yapıldıysa 50 yaş üzeri olduğu için 20 gün hakeder diyorum.


    iyi çalışmalar...

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    50 yaş üstü izin

    Merhabalar

    4857 sayılı İş kanununda hizmet akdi feshedildikten sonra aynı işverenin işyerinde tekrar işe alınan kişiye verilecek izin ile ilgili hüküm yer almamaktadır. Bu nedenle kanunun 54. maddesinde geçen “Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır.” hükmünü dikkate alarak işlem yapmak gerekir. Yani bahsi geçen kişinin izin kıdemi bu işverenin önceki işyerinde geçen çalışma süresi dikkate alınarak hesaplanmalıdır. İşçinin tüm haklarını alarak ayrılmasının izin kıdeminin tespitinde önemi yoktur.

    Diğer taraftan Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği nin 4. maddesinde “ Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanun veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler de, işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında birleştirilerek göz önünde bulundurulur.” Denilmektedir.

    Bakanlığın bünyesinde tüzel kişiliğe sahip birden fazla kurumun yer aldığı düşünülürse, ayrı tüzel kişiliğin ayrı bir işyeri olarak nitelendirmede yeterli olmadığını kabul etmek gerekir. Kanunda her ne kadar holding uygulamasından söz edilmemekte ise de, son sözün holding sahibi yani işvereni tarafından verileceği dikkate alınırsa, kıyasen, holdingler bünyesindeki anonim şirketlerin de bağımsız bir işveren olarak nitelendirilemeyeceğini açıktır.

    Sonuç olarak, işçinin izin kıdeminin toplam çalışma süresi dikkate alınarak hesaplanması, diğer taraftan yaşının 50 nin üzerinde olması nedeniyle de asgari 20 gün izin verilmesi gerekir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    50 yaş üstü izin

    Merhaba,

    Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi
    MADDE 54
    Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.


    Burada sözü geçen "aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerin çalıştıkları süreler" ifadesini iyi değerlendirmek gerekir.

    Bir mahkeme kararını okumuştum ama şuanda bulamıyorum.Şirket ortaklıklarında yüzdesel anlamda örneğin %51'i yine aynı ortakta bulunursa bu ifade aynı işveren olarak sayılıyordu.Ama şuanda bu kararı bulamıyorum.
    Bulunca paylaşacağım.

    Kolay gelsin.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

  7. #7
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    50 yaş üstü izin

    Alıntı OSMAN EROL Nickli Üyeden Alıntı

    Diğer taraftan Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği nin 4. maddesinde “ Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanun veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler de, işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında birleştirilerek göz önünde bulundurulur.” Denilmektedir.

    Bakanlığın bünyesinde tüzel kişiliğe sahip birden fazla kurumun yer aldığı düşünülürse, ayrı tüzel kişiliğin ayrı bir işyeri olarak nitelendirmede yeterli olmadığını kabul etmek gerekir. Kanunda her ne kadar holding uygulamasından söz edilmemekte ise de, son sözün holding sahibi yani işvereni tarafından verileceği dikkate alınırsa, kıyasen, holdingler bünyesindeki anonim şirketlerin de bağımsız bir işveren olarak nitelendirilemeyeceğini açıktır.
    Merhaba,
    Eğer "AYNI BAKANLIK"="AYNI HOLDİNG" şeklinde düşünüyorsan düşüncende haklısın. Peki yönetmelikte bir bakanlığa bağlı bir tüzel kişikten diğer bakanlığa bağlı tüzel kişiliğe geçen işçiler için bir hüküm varmı acaba?

    Benzer bir hükümde Kıdem Tazminatında sürenin hesaplamasında var. Bu durumda kıyasen şirketler arası transfer yaparak zararda olan şirket çalışanlarının "Kıdem Tazminatını" karda olan şirketede ödetebiliriz.

    Kaldıki yönetmelikte sadece aynı bakanlığa bağlı işyerlerinde çalışılan süre denilerek zaten sınırlandırmış.

    "A" şirketinde çalışan personelin "B" şirketine geçirilmesiyle fazladan, çalışılmadan ödenecek olan izin süresine ait ücrette "B" şirketinin holding dışındaki pay sahiplerinin suçu ne. Kanun koyucu eğer sizin gibi düşünseydi, holding ifadesi bile kullanmadan ortaklık payını baz alacak şekilde bir düzenleme yapardı. Kaldıki kanunun gerekçesini okuduğumuz zaman sizin söylediğinizi çağrıştıracak herhangi bir ifade bulunmamaktadır.

    Ama ben her zaman işçinin hakkını fazlasıyla vermek taraftarı olarak isterseniz 26 gün izin verebilirsiniz şeklinde ve örnek olayda 50 yaşını aşmış bir personel söz konusu olduğu için Yıllık Ücretli izin süresinin 20 gün olması gerektiğini söylüyorum.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    1

    Ynt: 50 yaş üstü izin

    Arkadaşlar 26 gün izin hakeder bu holdingdeki insan kaynaklarınıda işten çıkarmak lazım bu kadar basit bir konuda bu ne yanlışlık böğle

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 10 Milyon Üstü Hasılat
    Konu Sahibi tanca Forum e-Fatura | e-Defter | e-İmza
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 25.Haziran.2015, 15:05
  2. Cevap: 6
    Son Mesaj : 19.Haziran.2009, 18:25
  3. 30 Yaş Ve Üstü Araçlar
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Şubat.2009, 22:29
  4. 18 Yaş Üstü Teşviki
    Konu Sahibi figo Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Şubat.2009, 10:41
  5. 8.000 Ytl Üstü Ödemeler
    Konu Sahibi suleyman057 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 09.Kasım.2006, 17:46

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36