kamu işçi maaş

Konu: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    30

    Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    Sayın grup üyeleri,
    örneğin işgören 11.04.2000 tarihinde işe girmiş olsun. 05.05.2007 tarihinde de bir şekilde (malülen, prim günü vs.) emekliliğe hak kazanmış ve emekli olduğunu düşünelim. Emekli olurken tüm mesailerini, kalan yıllık izin haklarını, kıdemini vs. ödeyip emekli ettik. Ve 06.06.2007 tarihinde bir ay sonra biz bu kişiyi tekrar işe aldığımızda gelecek 2008 yıl haziranda yıllık izin hakkı doğduğunda yıllık izin hakkı kaç gün olacaktır?
    Kanunen yeni işe başlayan personel olarak değerlendirirsek izin hakkı 14 gün fakat uygulamada sizler nasıl yapıyorsunuz? Benimle paylaşırsanız sevinirim.
    Saygılarımla.
    Nihat ÖZDEMİR

    İyi çalışmalar,<br />Nihat ÖZDEMİR<br /><br />Bilmediğini bilmeyenden uzak durunuz!

  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    Kıdem ihbar ve diğer ücret hakları ile izin hakkı aynı usule tabi değildir. İzin hakkının hesabında daha önce çalışmış olduğu süreler birleştirilerek hesaplanır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    73

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    Merhabalar,
    Kişi emekli olup ayrılıp tekrar göreve başlatılırsa ben yeni başlayan bir kişi gibi işlem yapıyorum çünkü her şeyini ödeyip, sgdp'ye tabi başlatıyoruz. Tabi bir de yaş meselesi var, 50 yaşın üstündeyse zaten en az 20 gün izin veriyoruz. O yüzden ben hiç sıkıntı yaşamadım.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    4857 sayılı iş kanunu madde 54 okuyunuz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    30

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    54 Sanki biraz yoruma açık gibi, bilmediğimiz bir yönetmelik vs. var mı acaba? Ya da genel uygulama nasıl, bunu öğrenmek istiyorum.
    Saygılarımla.
    İyi çalışmalar,<br />Nihat ÖZDEMİR<br /><br />Bilmediğini bilmeyenden uzak durunuz!

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi
    MADDE 54. - Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.
    Bir yıllık süre içinde 55 inci maddede sayılan haller dışındaki sebeplerle işçinin devamının kesilmesi halinde bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkını elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarılır.


    İş kanunu 54. madde metnini yukarıya aldım. Açık olmayan tereddüt yaratan bir ifade söz konusu değildir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    183

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    Geçen ay bizde de aynı uygulama oldu. Bir çalışanımız emekli oldu. Tüm haklarını aldı. Yıllık izin hakkı karşılığı parasını da ödedik ve emekli olarak çıkışını verdik. Aynı ay içinde tekrar girişini SGDP olarak yaptık. Hakkının sıfırdan başlaması gerektiğini düşünüyorum. Zaten önceki hesabı kapatıldı, onu dikkate almanın anlamını anlamadım. Yeni bir personel gibi bir yıl sonra 14 gün izin hk. elde edecek. Yaşı 50 üstündeyse de 20 gün hakedecek.
    Yanlışımız varsa düzeltin bizde bilelim.
    Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp...

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    Soru :

    merhaba,01/07/1997 yılıda başladığım işimden evlilik nedeniyle tazminatımı alarak 30/04/2000 yılında ayrıldım.işyerimin benim tekrar işe dönmemi teklif etmesiyle 14/02/2001 de tekrar işe geri döndüm.bu yıl 2 hafta izin hakkı tanındı.yapılan işlem doğru mudur?teşekkür ederim

    13 Aralık 2006 Çarşamba

    Cevap :

    Yıllık ücretli izin düzenlemeleri gereği, aynı işverene bağlı olarak geçirilen çalışma süreleri birleştirilerek dikkate alınmaktadır. Herhangi bir işçinin yıllık ücretli izin hakkının saptanması sırasında, aynı işverene bağlı olarak çalıştığı toplam süre esas alınmalıdır.


    İlgilenenler aşağıdaki linke baksın lütfen:

    http://www.ksmmmo.org/inf3.asp?m=mev....asp&th_id=288
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    30

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    Bununla ilgili herhangi bir yargı kararı mevcut mu acaba? Bilen var mı?
    İyi çalışmalar,<br />Nihat ÖZDEMİR<br /><br />Bilmediğini bilmeyenden uzak durunuz!

  10. #10
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

    Yargı kararına gerek yoktur. Yoruma açık bir konu değildir. Kanun metni yoruma yer vermeyecek derecede açık ve nettir. Uygulama bu yöndedir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Eylül.2014, 10:32
  2. Emekli Olduktan Sonra Çalışan Tekrar tazminat Alabilir mi?
    Konu Sahibi stajer311 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 29.Mart.2010, 16:56
  3. Cevap: 9
    Son Mesaj : 23.Mayıs.2009, 11:35
  4. SSK Emeklisi İşçinin Emekli Olduktan Sonra İşçi Girişi
    Konu Sahibi CENGİZ27 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 02.Ocak.2008, 15:19
  5. Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Ocak.2007, 20:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36