kamu işçi maaş

Konu: Kümülatif Matrahın Yeni İş Yerine Devri

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  158

  Kümülatif Matrahın Yeni İş Yerine Devri

  Merhaba sevgili Alomaliye kullanıcıları..
  Maaş ödemelerini brüt üzerinden yapan bir firmaya, yeni giren bir kişinin eski işyerinden kümülatif gelir vergisi matrahını ve ödenmiş gelir vergisini getirmesinin zorunluluğu var mıdır? Varsa kanun metni nedir? Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkürler..


 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri

  Eskiden vardı . Artık yok. GV kanunu yeni işvereni sorumlu tutmuyor.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri


  Birden fazla işverenden alınan ücretler
  http://www.turmob.org.tr/turmob/basin/08-05-2003.htm
  DÜNYA 08.05.2003, PERŞEMBE
  Birden fazla işverenden alınan ücretler ve 2003 yılı beyan kuralları
  Dr. A. Bumin Doğrusöz
  Hatırlanacağı gibi, 1.1.1999'dan önce birden fazla işverenden alınan ücretlerin brüt tutarları toplamının belli sınırları aşması halinde, yıllık beyanname ile beyan edilmesi zorunluluğu vardı. Ancak bu zorunluluk, 1.1.1999'dan itibaren, Gelir Vergisi Kanunu'nda 444 sayılı kanunla yapılan değişiklikler ile yürürlükten kaldırılmıştı. Dolayısıyla bu tarihten bu yana, stopaj yolu ile vergilendirilmiş bulunan ücretler, tutarına ve elde edildiği işveren sayısına bakılmaksızın, beyan konusu yapılmamaktaydı.
  Gelir Vergisi Kanunu'nun 86. maddesinde 4842 sayılı kanunla yapılan ve 2003 yılı gelirlerine de uygulanmak üzere yürürlüğe giren değişiklikler sonucunda, toplama kuralları değişmiştir. Bu değişikliklerden en fazla etkilenen gelir unsuru da, ücretler olmuştur.
  1.1.2003 tarihinden sonra elde edilen ücret gelirleri artık, kural olarak beyana tabi hale gelmiş, sadece bazı hallerde beyan dışı kalması öngörülmüştür. Ücret gelirlerinin yıllık beyanname ile beyan zorunluluğu dışı kalması, artık ancak aşağıdaki koşullarla mümkün olabilecektir.
  Bir işverenden elde edilen ve stopaj yolu ile vergilendirilmiş ücretler, yine eskisi gibi beyan dışıdır.
  Birden fazla işverenden ücret geliri elde edenlerin, ücretlerinin beyan dışı kalması ise, iki ayrı koşula bağlanmıştır.
  Bu koşullardan birincisi, ücretin dışındaki diğer gelirler dolayısıyla yıllık beyanname verme zorunluluğunun olmamasıdır. Örneğin, ticari kazançları, zirai kazançları veya serbest meslek kazançları bulunan kişiler bu gelirleri için, gelir elde etmemiş veya zarar etmiş olsalar dahi beyanname vermek durumunda olduklarından, zorunlu olarak, ücret gelirlerini de yıllık beyannamelerine dahil edeceklerdir.
  Bu koşullardan ikincisi ise, birden fazla işverenden elde edilen ve tamamı stopaj yolu ile vergilendirilmiş ücretlerin brüt tutarlarının toplamının 12 milyar lirayı aşmaması gerekmektedir. Ücretlinin, diğer gelirleri dolayısıyla yıllık beyanname vermek zorunda olmadığı hallerde, birden fazla işverenden elde ettiği ücret gelirlerinin brüt tutarlarının da 12 milyar lirayı aşmaması durumunda, yıllık beyanname zorunluluğu söz konusu olmayacaktır. Ancak burada birden fazla ücretin hesabında, bir işverenden alınan ücret nazara alınmayacak, birinci ücreti aşan ücretlerin toplamının 12 milyar lirayı aşıp aşmadığına bakılacaktır. Örneğin kişinin üç işverenden brüt 8 milyar, 3 milyar ve 7 milyar lira ücret aldığını farz edelim. Burada 8 milyarlık ücret nazara alınmaksızın, diğer iki ücretin toplamına bakılacaktır. Onlar da, 12 milyar lirayı aşmadığından, bu ücretlinin, diğer gelirleri için yıllık beyanname verme zorunluluğu da yoksa, ücretleri için yıllık beyanname vermesi söz konusu olmayacaktır. Burada toplamada hangi ücretin nazara alınacağı, açık değildir. Kanaatimce öncelikle, en yüksek ücretin birinci ücret olarak kabul edilmesi ve toplamada dikkate alınmaması gerekir. Ancak birden fazla ücretin, tüm yıl boyunca düzenli elde edilen ücretlerle, yıl içinde aralıklarla veya düzensiz elde edilen ücretlerle birlikte olması halinde, miktara bakılmaksızın düzenli olarak elde edilen ücretin birinci ücret olarak -kanaatimizce- kabul edilmesi gerekir. Örneğin bir hastanehanede düzenli olarak aldığı aylık ücretleri ile yıllık brüt 5 milyar ücret alan bir doktorun, bir başka sağlık şirketinden 8 milyar lira huzur hakkı ve bir ilaç şirketinden -ortaklık niteliğinde olmaksızın- 6 milyar lira kazanç payı alması halinde, 5 milyar liralık ücretin hesaplama dışı birinci ücret olarak kabulü gerekir.
  Bu arada birden fazla işveren kavramının da açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Birden fazla işverenden ücret alma koşulu, yıl bazında değerlendirilmesi gereken bir koşuldur, yoksa sadece kişinin aynı anda iki işverenden ücret alıp almadığı değerlemesiyle yetinilemez. Dolayısıyla, yıl içinde iş değişikliği sebebiyle işvereni değişen kişiler de, yıl içerisinde birden fazla işverenden ücret alan kişiler konumundadırlar. Zaten eski uygulamada bu şekilde idi.
  Öte yandan, özellikle 2. koşul açısından, diğer gelirler için beyanname verilip verilmeyeceği sorununun da, ücretin akıbetini belirlemesi bakımından ayrıca irdelenmesi gerekmektedir.
  Birden fazla işverenden elde edilmiş ücretinin yanı sıra gayrimenkul sermaye iradı ve/veya menkul sermaye iradı olan kişilerin, gayrimenkul ve menkul sermaye iratları toplamının 12 milyar lirayı aşmaması halinde, bu gelirler için yine beyanname vermeye gerek olmayacaktır. Ancak bu gelirlerin tamamının stopaj yoluyla vergilendirilmiş olması şarttır. Öte yandan bu hesaplamada, gelirlerin istisna sınırları içinde kalan kısımları nazara alınmayacaktır. Ancak bu hesaplama neticesinde bulunan tutarın 12 milyar lirayı aşması veya stopaja tabi tutulmamış gelir bulunması halinde yahut beyanı gereken diğer kazanç ve iratlar kategorisinden bir gelirin olması halinde, birden fazla işverenden elde edilen ücretin de beyannameye yazılması gerekecektir. Zaten bu durumda birden fazla işverenden ücret alanlar, ücretin dışındaki diğer gelirleri için beyanname vermek zorunda kalmış olacaklarından, ücretlerle ilgili 12 milyar liralık sınıra bakılmasına da gerek olmaksızın ücretlerini beyannameye dahil edeceklerdir.
  Biz kanunu böyle yorumladık ve anladık. Ancak burada, köşemizin sınırları itibariyle değinmediğimiz pek çok sorun ve karmaşık durum var. Vergi yazınında, yorum farklılıkları da var. Örneğin, vergi hukukunun önemli kalemlerinden, değerli üstadımız Şefik Çakmak, 4842 sayılı kanuna ilişkin hazırladığı etüdünde, birden fazla işverenden ücret alanların, birinci ücretlerinin dışında kalan ücretlerinin 12 milyar liralık sınırı aşması halinde, sadece birinci ücret dışında kalan ücretler için beyanname vereceğini söylemektedir.(1) Bu görüşe katılmamakla birlikte, idari açıklamalarda bu görüşün benimsenmesi de ihtimal dahilinde olduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle konuya ilişkin idari açıklama ve genel tebliğlerin izlenmesinde yarar vardır. (Ancak bu açıklamalar umarım aralık ayından önce yapılır)
  Kanunlarda basitleştirme adına yapılan bu değişiklikler, her halde zorlaştırma adına yapılsa idi, daha karmaşık ve anlaşılması zor olmaz idi. Aslında bunlar da bir şey mi? Bir de temettülerin vergilendirilmesi var. O da gelecek yazımızda.
  (1) 25.4.2003 tarih ve 36 sayılı bu Etüd, Oluş Mali Hukuk Bürosu Yorum seti içerisinde yayınlanmıştır.

  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri

  Alıntı Tuareq Nickli Üyeden Alıntı
  ..............., yeni giren bir kişinin eski işyerinden kümülatif gelir vergisi matrahını ve ödenmiş gelir vergisini getirmesinin zorunluluğu var mıdır? Varsa kanun metni nedir?
  Böyle bir zorunluluğu koyamazlar, aksi takdirde işçinin kusuru yada ihmalinin ceremesini, işverene yüklemiş olurlar...

  Yeni işveren, işçiye ilkdefa ücret geliri elde eden gibi, işlem yapar.

  Bu dediğiniz kümülatif konusu, "vergi iadesi" uygulamasından aklınızda kalmış olabilirki, burada vergi iadesi uygulaması yok, ücretin vergilemesi söz konusu olan.
  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

 5. #5
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri

  Gürbüz kardeşim nasıl koyamazlar? Eskiden böyle idi. Gelen personelden vergi ve matrah yazısı alınması zorunlu idi.Şimdi yok.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri

  Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
  Gürbüz kardeşim nasıl koyamazlar? Eskiden böyle idi. Gelen personelden vergi ve matrah yazısı alınması zorunlu idi.Şimdi yok.
  Sn. Nguroy,

  Evet, eskidende bu düşünce ile meseleye baksalardı, uygulama öyle yapılmamalıydı.

  Bugünde kümülatifi ele alıp vergilendirme yapanlar varsa, bunu sürdürmenin bir zararı, işveren açısından yoksa bile, bu defada belli bir sınıra göre, birden fazla işverenden ücret alan işçiye beyan etmeme hakkının tanınmış olması karşısında, dilim farkından işçi mağdur edilmiş oluyor.

  Bugünkü hal doğrusudur.
  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  158

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri

  Benim için de önemli olan işçinin Gelir Vergisinin dilimlerini belirlemekti. Net üzerinden maaş alan işçiler için vergi iadesi haricinde pek bir şeye yaramasada, brüt üzerinden maaş alanlar için çok önemli bir husus..
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

 8. #8
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri

  Sn Gürbüz ,
  Tartışılan konu hangisinin doğru veya adil olduğu değildir. Sadece eskiden böyle bir zorunluk vardı şimdi ise yoktur.
  Şimdi de çalışan lehine bir ayrıcalık oluyor. Şahıs 2. hatta 3. dile bile geçse yıllık gelir açısından hep 1, dilimden vergilendirilmiş oluyor.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  333

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri

  Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
  .......... Sadece eskiden böyle bir zorunluk vardı şimdi ise yoktur.
  Bu dediğinize, ve diğer dediklerinize bir itirazım yoktu, zaten.
  Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  158

  Ynt: Kümülatif Matrahın Yeni İşyerine Devri

  Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
  Sn Gürbüz ,
  Tartışılan konu hangisinin doğru veya adil olduğu değildir. Sadece eskiden böyle bir zorunluk vardı şimdi ise yoktur.
  Şimdi de çalışan lehine bir ayrıcalık oluyor. Şahıs 2. hatta 3. dile bile geçse yıllık gelir açısından hep 1, dilimden vergilendirilmiş oluyor.
  Ben 7. aydan sonra 3 dilimden vergi ödüyorum. Günahım ne?
  Bu tür uygulamalarda ki standartsızlıklara yuh demekten başka bir şey diyemiyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tüm Haklarıyla Başka İş Yerine Personel Devri
  Konu Sahibi selim28 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Ocak.2016, 16:12
 2. Yeni Ticari Araç Alımında Ba Ya Özel Matrahın Dahili Hakkında
  Konu Sahibi weronx Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 31.Aralık.2015, 10:10
 3. Yeni dönemde 15 yıl 3600 gün şartını yerine getireni ne bekliyor
  Konu Sahibi batlı Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 15.Kasım.2011, 09:51
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2009, 16:18
 5. Başka Yerde İşe Başlayan Personelin Kümülatif Gelir Vergisi Matrah Devri
  Konu Sahibi huseyin610 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2007, 09:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36