kamu işçi maaş

Konu: İşe Gelmeme Nedeniyle Fesih

İşe Gelmeme Nedeniyle Fesih

Değerli Arkadaşlar.
    Bu konu her ne kadar daha önce gündeme gelmişsede tam açıklığa kavuşmayan yönleri var diye düşünüyorum.
    İşyerinde çalışan işçi 06/08-07/08 ve 08/08 günlerinde işe mazeretsiz olarak gelmiyor. İşveren 08/08 tarihinde noterden ihtarname çekiyor.İşçi ihtarnameyi 13/08 de tebellüğ ediyor. Üç gün içinde herhangibir cevap yazmıyor. Bu durumda ;
    1-) İşten çıkış tarihi 16/08/2007 mi olmalıdır?
    2-) 16/08/2007 işten çıkış tarihi olursa eksik gün nedeni olarak puantaj kayıtlarımı yazılmalıdır??
    3-) Eksik gün bildirimine puantajla birlikte tutanaklar ve ihtarnamenin eklenmesi yeterlimidir?
    4-) Çıkış nedeni olarak SSK için 07, Bölge Çalışma için(EK 2) 12 yazılması doğrumudur?
    Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
    Saygılarımla

Ynt: İşe Gelmeme Nedeniyle Fesih

1)evet
    2)evet
    3)evet
    4)evet
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

Yanıt için teşekürler.
    Yablız İAB bildirgesinde eksik gün nedenleri arasında devamsızlık diye bir neden yok:En uygunu şten çıkış gibi gözüküyo.Bu konuda ki görüşünüz nedir?

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

işe gelmediği için çıkışı verilen kişi için iab vermenize gerek yok.

SGK İşten ayrılış bildirgesinde çıkış nedenlerinde 07-haklı nedenlerle işverence fesih yer almamakta. İşe gelmeme nedeniyle (4857 / 25 - II (g)) verilecek çıkışta hangi kod doğru olur.

1- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi
    2- Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi
    3- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)
    4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi
    5- Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi
    8- Emeklilik (yaşlılık) veye toptan ödeme nedeniyle
    9- Malulen emeklilik nedeniyle
    10- Ölüm
    11- İş kazası sonucu ölüm
    12- Askerlik
    13- Kadın işçinin evlenmesi .
    14- Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması
    15- Toplu işçi çıkarma
    16- Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli
    17- İşyerinin kapanması
    18- İşin sona ermesi
    19- Mevsim bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır.Tekrar başlatılmayacaksa "4" nolu kod kullanılır)
    20- Kampanya bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa "4" nolu kod kullanılır)
    21- Statü değişikliği
    22- Diğer nedenler
    23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih
    24- İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih
    25- İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davra nedeni ile fesih
    26- Disiplin kurulu kararı ile fesih
    27- İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih
    28- İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih
    29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih
    30- Vize süresinin bitimi ( İş akdinin askıya alınması halinde kullan Tekrar başlatılmayacaksa "4" nolu kod kullanılır)
    31- Borçlar Kanunu, Sendikalar Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesih
    32- 4046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile feshi
    33- Gazeteci tarafından sözleşmenin feshi
    34- İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih

07-haklı nedenlerle işverence fesih, aylık hizmet prim bildirgesinde nedenler arasında yer alıyor ama sigortalı işten ayrılış bildirgesindeki nedenler arasında yer almıyor. Ne yapmalıyım ???

Yok mudur yakın zamanda bu sebeple çıkış bildirgesi veren ???

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

İş Kanunu 25/II başlığını okursanız cevabın "29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih" olduğunu görürsünüz.

4857 sayılı kanunda 25. maddenin konusu işverenin haklı nedenlerle fesih hakkı olduğundan, bu tanıma, aphb çıkış nedenlerinde geçen '07-haklı nedenlerle işverence fesih' maddesinin uygun olacağını düşündüm.Ama karşılığında işten ayrılış bildirgesinde bu maddeyi bulamamak kafamı karıştırdı. Bu maddelerin birbirini tutması gerekmiyor mu.
    Aylık bildirgede her ikisi de yer almakta.
    07-haklı nedenlerle işverence fesih
    29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih
    İkisinden hangisi seçilirse seçilsin yanlış olmayacağını düşünüyorum.Ama karşılığında çıkış bildirgesinde 07 yer almadığından ben de 29 nolu maddeyi seçerek çıkış verdim.Burada sorarak da yapacağım bu işlemi teyit etmek istedim.
    Yanıtınız için teşekkürler, burada soru sormadan önce emin olun ilgili yerlerde araştırmalarımı yapıyorum,okuyorum, yine de kafamda soru işareti kalırsa uygulamada karşılaşmış olabilecek vardır diye çözüm önerisi istiyorum.Okursan görürsün şeklinde değil de, maddeler şu nedenle birbirini tutmuyor olabilir, bu madde uygundur şeklinde yanıt vermenizin daha açıklayıcı olacağını düşünüyorum. Elbette yanıtlamak zorunda da değilsiniz.
    Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)