kamu işçi maaş

Konu: İzinlerin Çakışması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    73

    İzinlerin Çakışması

    Merhabalar,
    İşçi yıllık ücretli izindeyken babasının ölümü dolayısıyla izin kullanabilir mi? Ben uygulamada yıllık izni devam ettiriyorum ayrıca bir izin vermiyorum.
    Bu konuda bir yerlerde yazılı bir şeyler biliyor musunuz?
    Şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    Bence doğru yapıyorsunuz. 4857 sayılı kanunun 59 maddesinde "yeni iş arama" izni için, yıllık izinle "iç içe" giremez kaydı var,
    fakat, belirtiğiniz durum için bir dökümana rastlayamadım.

    Zaten izinde olan bu işçinin, bahsettiğiniz mazeretinin, işverenle bir bağlantısı olmaz, diye düşünüyorum.
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    307

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    işçinin yıllık iznine üç gün ölüm izni ekleyeksiniz.

  4. #4
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    ölümde izin verme zorunlu değildir ama sosyal açıdan gerekliliktir. yıllık iznini kullanan kişi için ilave izin vermeye gerek yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    354

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    öncelikle vefat eden işçinizin babasına ALLAH'tan rahmet dilerim. Sorunuza gelelim şimdi zaten izinli olduğu dönemde babası vefar ettiğinden dolayı izninin bittiği gün ölmüş ise ek izin vereceksiniz fakat izninin içinde ise izine ek olarak bir izin daha vermeniz uygun olmaz. Ama sosyal açıdan ücretsiz izin verebilirsiniz. İŞ kanununda iç içe giremez kaydı bulunmaktadır. smmahmet@hotmail.com
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

  6. #6
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    1. Ölümde izin verilmesinin zorunluluğu,
    2. İş kanununda iç içe giremez kaydı bulunmaktadır,
    İş kanunundaki yerini öğrenebilir miyim?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    4857 sayılı kanunda özel bir madde de "ölüm izni" ile ilgili olmak üzere zorunluluk vurgusu yapılmamakla birlikte,
    bazı maddelerin şıkları arasında,

    "Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,"

    şekliyle yer almakta, dolayısıyla bu tür izinlerin, mazeret izinleri olduğunu, süresini, verilmesi gerektiğini de, bu ifadelerden anlamaktayız.

    Geçtiği maddeler:
    46. maddenin b. şıkkında,
    55. maddenin ı. şıkkında,
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  8. #8
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    o maddede işveren eğer ölüm izni verirse, md 46'da hafta tatili ücretinin hesabında md 55'de yıllık iznini hesabında 3 güne kadar verdiğin ölüm iznini çalışılmış gün gibi hesaba katacaksın yazılı. illa ölüm izni vereceksin diye bir madde yok.
    karşı olduğum kısım zorunluluk var şeklinde cevap verilmesi. hiç bir işveren bu gibi durumlarda zorla işbaşı yapacaksın demez ve bu gibi manevi konularında kanunda yer alması gerekmez. tabi aralarında bir anlaşmazlık varsa veya işveren kötü niyetli ise bunu fırsat bilip işbaşı yapmadı diye işten çıkarma yolunada gidebilir.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    peki şöyle bir sorum olacak. kişi izin almaksızın babam öldü diye 3 günlüğüne memlekitine gitti. işverende ihtarname çekti. sizce bu durumda ne olur. işvren haklı sbeple işten çıkarmış olurmu. yoksa babası öldü mazareti var diye yapılan fesih geçersiz mi sayılır
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    73

    Ynt: İzinlerin Çakışması

    Fesih geçersiz sayılır. Tabi ölüm tarihinin bahsedilen sürelere denk geldiğinin ispatlanması gerekir. Ölüm raporu, defin belgesi vb.ile.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Saatlik İzinlerin Kesilmesi
    Konu Sahibi mmysteryy Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Aralık.2015, 17:09
  2. Yıllık İzinlerin Bölünememesi
    Konu Sahibi batlı Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 08.Ekim.2012, 16:24
  3. Senelik İzinlerin e-Bildirgede Gösterilmesi
    Konu Sahibi BAYRAM BİLİCEN Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 20.Kasım.2008, 17:25
  4. Ücretli İzinlerin Bordroda Gösterilmesi Hk.
    Konu Sahibi beyza Forum Konu Dışı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Aralık.2005, 09:09
  5. Yıllık İzinlerin Aylık'da Gösterilmesi
    Konu Sahibi El Pln Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Eylül.2005, 13:58

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36