kamu işçi maaş

Konu: İkale

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.129

  İkale

  merhaba,
  ikale yoluyla iş sözleşmesini sonlandırmak istiyorum.işten çıkış sebebi olarak ne göstermemiz daha doğru olur.her iki tarafta anlaşarak bitirdiği için işveren tarafından mı yoksa işçi tarafından mı fesih dememiz lazım.işsizlik parasından yararlanabilmesi için işveren tarafından demeliyim.acaba yanlış bir işlem mi olur?
  yorumlarınızı rica ediyorum.
  saygılar...


 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: İkale

  Bu kelimeyi nerden buldunuz.? 56 Yaşındayım 36 senelik meslek hayatım var . Ben duymadım. Rızaen desenize şuna, veya anlaşmalı olarak.

  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.146

  Ynt: İkale

  Türk Dil Kurumunun sözlüğünde bile yok.Ekşi sözlüktede bu iki anlamı var. ;D
  1-bozma, yürürlükten kaldırma, feshetme; iki kişinin, aralarında yaptıkları herhangi bir akdi, anlaşmayı bozmaları.
  2-eski hukuka göre; bir hukuki işlemle meydana gelen durumu, yine bir hukuki işlemle ortadan kaldirma, eski haline döndürme.  İki tarafın anlaşarak iş sözleşmesini fesh etmiş olmalarına rağmen, sen işlemlerinde bir neden göstermek zorundasın.İşverende, işçide sözleşme şartlarına ters düşen birşey yapmamalarına rağmen, sözleşme bozuluyorsa, senin burada yazacağın neden tam doğru neden olmayacak.

  Ama işçi işsizlik maaşı almak istiyorsa (doğru değil) 4857/17 - Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından feshi işaretini seçmen lazım.

 4. #4
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: İkale

  İşveren fesih ederse tazminatlar da söz konusu olur unutmayın.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.129

  Ynt: İkale

  İlgili Kanun / Madde
  4857 S.İşK/19,21,29

  T.C
  YARGITAY
  9.HUKUK DAİRESİ

  Esas No: 2007/3613
  Karar No: 2007/4552
  Tarihi: 19.02.2007

  ??TOPLU İŞTEN ÇIKARTMA
  ??KENDİ İSTEĞİ İLE İŞTEN ÇIKMAK İSTEYENLERE ÖNCELİK VERİLMESİ
  ??İKALE SÖZLEŞMESİNİN BULUNDUĞU DURUMDA İŞÇİNİN İRADESİNİ SAKATLAYAN BİR DURUM OLMADIKÇA FESHİN YARGI DENETİMİNE TABİ TUTULMAMASI
  ??GEÇERLİ FESİH

  ÖZETİ: Somut uyuşmazlıkta, toplu işçi çıkarma kuralına başvuran davalı işveren, öncelikle gönüllü olanları çıkaracağını belirtmiş olup, davacı bu işlemi kabul ederek emekliliğe hak kazanması nedeni ile ihbar tazminatı da ödenerek iş sözleşmesinin feshedilmesini kabul etmiştir. Toplu işçi çıkarmada gönüllü işçilerin iradesine Öncelik verilmesi ve işçi tarafından bu icabın kabul edilmesi halinde, karşılıklı olarak iş sözleşmesinin anlaşma yolu ile bozulması söz konusu olduğundan, bu işlemde artık işverenin toplu işçi çıkarmaya konu ettiği fesih nedenlerinin geçerli olup olmadığı araştırılma-malıdır. Bir başka anlatımla ikale sözleşmesinin bulunduğu durumda, feshin son çare veya işçinin seçiminin objektif ölçütlere uygun olup olmadığı ayrıca yargı denetimine tabi tutul amam alı, işçinin iradesini sakatlayan bir durum olmadığı sürece işe iade konusu yapılamamalıdır. Davacının iradesinin sakatlayan bir durum söz konusu olmadığı gibi, bu konuda somut bir kanıtta sunulamamıştır, ihbar tazminatının ödenmesi sonuca etkili değildir. Davanın reddi yerine yazılı şekilde kabulü hatalı bulunmuştur.

  DAVA: Davacı, iş sözleşmesinin geçerli neden olmadan feshedildiğini belirterek feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etmiştir.
  Mahkemece, davanın kabulüne karar verilmiştir.
  Hüküm süresi içinde davalı vekili tarafından temyiz edilmiş olmakla, dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.
  İş sözleşmesinin davalı işveren tarafından geçerli neden olmadan feshedildiğini belirten davacı, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini talep etmiştir.
  Davalı işveren vekili, davacının iş sözleşmesinin işletemeden kaynaklanan nedenlerle feshedildiğini, işyerinin özelleştirildiğini, özelleştirme sonrası yeniden yapılanmaya gidildiğini, bu doğrultuda işletmesel kararlar alındığını ve uygulandığını, işçilere bu kararın bildirildiğini, istihdam fazlası personelin ve emekliliği gelenlerin istekleri de dikkate alınarak çıkarıldığını, 6 işyerinde 842 işçi çıkarıldığını ve bunlardan 634 işçinin yazılı talepleri olduğunu, iş sözleşmesinin feshin kabul eden ve isteyen işçinin işe iade isteyemeyeceğini, emekliliğe hak kazanamayan ancak çıkarılması zorunlu olan personelinde, Özelleştirme uygulaması nedeni ile başka kamu kurumlara geçmelerinin sağlanması için özelleştirme işleminden sonra 6 ay içinde çıkarıldığını, feshin işin, işyerinin ve işletmenin gereklerine dayandığını savunmuştur.
  Mahkemece, özelleştirme sonrası davalı işyerinde birçok işçinin iş sözleşmelerinin özelleştirme ve yeniden yapılanma sebebi ile feshedildiği, ne tür yapılandırmaya gidildiğinin açıklanamadığı, işyerine bu süreçte yeni işçi alındığı, feshin son çare olması ilkesinin değerlendirilmediği, yeni alınan işçilerin düşük ücretle çalıştırıldığı, işverenin amacının yüksek ücret alan işçilerin yerine daha düşük ücretle işçi çalıştırmak olduğu gerekçesi ile feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine ve davacının işe başlatılmaması halinde 8 aylık ücret tutarında işe bağlatmama tazminatının belirlenmesine karar verilmiştir.
  Karar davalı işveren vekili tarafından cevap nedenleri ile temyiz edilmiştir.
  Dosya içeriğine göre, işyerinin 26.01.2006 tarihinde % 51 hissesinin özelleştirilmesinden sonra, davalı işverenin işyerinde çalışan kapsam içi personelin kıdem sürelerinin fazla olması, genç ve eğitimli personelin çalıştırılması için istihdam politikası kapsamında emekliliği gelenlerden istekli olanların istekleri dikkate alınarak, istekleri olamayanların ise performansı, tavır ve davranışları ile işyerinde çalışmaları uygun görülmeyenlerin iş sözleşmelerinin kıdem ve ihbar tazminatı ödenerek, emekliliği gelmeyenlerin ise, özelleştirme tarihinden itibaren 6 aylık süre içinde 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/C maddesi uyarınca kamu kurumlarına nakillerinin sağlanması için kıdem ve ihbar tazminatı ödenerek feshedilmesi konusunda işletmesel kararlar aldığı ve uygulamaya koyduğu, Toplu İşçi Çıkarma kuralına uygun olarak bir ay önceden ilgili kurumlara ve sendikaya bildirimde bulunduğu, bu karan işçilere tebliğ ettiği, emekliliği gelen davacının, işverenin fesih bildirimi üzerine, iş sözleşmesinin ihbar tazminatı da ödenerek feshedilmesi için işverene dilekçe ile başvurduğu anlaşılmaktadır.
  Somut uyuşmazlıkta, toplu işçi çıkarma kuralına başvuran davalı işveren, öncelikle gönüllü olanları çıkaracağını belirtmiş olup, davacı bu işlemi kabul ederek emekliliğe hak kazanması nedeni ile ihbar tazminatı da ödenerek iş sözleşmesinin feshedilmesini kabul etmiştir. Toplu işçi çıkarmada gönüllü işçilerin iradesine Öncelik verilmesi ve işçi tarafından bu icabın kabul edilmesi halinde, karşılıklı olarak iş sözleşmesinin anlaşma yolu ile bozulması söz konusu olduğundan, bu işlemde artık işverenin toplu işçi çıkarmaya konu ettiği fesih nedenlerinin geçerli olup olmadığı araştırılmamalıdır. Bir başka anlatımla ikale sözleşmesinin bulunduğu durumda, feshin son çare veya işçinin seçiminin objektif ölçütlere uygun olup olmadığı ayrıca yargı denetimine tabi tutul amam alı, işçinin iradesini sakatlayan bir durum olmadığı sürece işe iade konusu yapılamamalıdır. Davacının iradesinin sakatlayan bir durum söz konusu olmadığı gibi, bu konuda somut bir kanıtta sunulamamıştır, ihbar tazminatının ödenmesi sonuca etkili değildir. Davanın reddi yerine yazılı şekilde kabulü hatalı bulunmuştur.

 6. #6
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: İkale

  Parlak arkadaşım ee yani sonuç ne demek istiyorsun?
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2006
  Mesajlar
  126

  Ynt: İkale

  İkale kelimesini nereden bulduğunu sormuşsunuz,sanırım kaynak gösterdiler.
  Lütfen Türkçemizi mümkün olduğunca düzgün kullanalım,kullandıralım.<br />Alfabemizde büyük harflerin de olduğunu hatırlayalım,onları üzmeyelim.

 8. #8
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: İkale

  Evet orda bir yerde görmüş. Maksat zaten öğrenmek değilmiş anlaşılıyor.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.129

  Ynt: İkale

  yok hayır.ikale sözleşmem var.internetten araştırmak istedim bir kaç yazı okudum.dün siz sorunca bende yargıtay kararını iliştirdim. sizlerdende bilgisi olan arkadaşlar varsa sorma ihtiyacı hissettim.
  teşekkür edrim, kolay gelisin.

 10. #10
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: İkale

  Sn Parlak


  Eklemiş olduğunuz yargı kararınız okudunuz mu?
  Tamamen özel bir durum va başka koşullardan söz ediyor.
  Yürürlükte olan iş kanununda ikale diye bir kavram yoktur.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Teknokent İkale Bedeli İstisnası
  Konu Sahibi aysegulo Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Kasım.2018, 10:20
 2. İkale Sözleşmesi (Turizmde)
  Konu Sahibi karakartal75 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 12.Ekim.2018, 16:40
 3. İkale Söz. Hk.
  Konu Sahibi sedat2241 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Ağustos.2015, 09:51
 4. İkale Sözleşmesi Hk.
  Konu Sahibi ysekerci Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2015, 12:37
 5. İkale anlaşması hak.
  Konu Sahibi esanss77 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 22.Eylül.2010, 17:37

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36