kamu işçi maaş

Konu: ücretsiz izinde hafta tatili

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    223

    ücretsiz izinde hafta tatili

    pazartesi çalışıp salı günü 15 günlüğüne ücretsiz izne giden işçi ilk hafta pazar ücretini alırmı veya pazar günü ücretsiz izne dahilmidir?teşekkürler.


  2. #2
    Kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kemal Guest

    Ücretsiz izin

    Merhaba,
    Bu kişinin pazar günü ücretsiz izine dahildir, ayrıca (pazar) hafta tatil ücreti ödenmez.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    Re: Ücretsiz izin

    Merhaba;

    Hafta tatili ücreti
    MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

    Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

    Şu kadar ki;

    Kod:
    c. Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,
    Maddeye göre sizin vermiş olduğunuz ücretsiz izin gün sayısı 15 gün olduğu için bu işçinize hafta tatili ücretini ödeme yükümlülüğünüz yok.Ancak bir haftayı aşmaması durumunda hafta tatilini de çalışmış gibi hesap etmelisiniz.

    Kolay gelsin.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    57

    ücretsiz izinde hafta tatili

    Öncelikle belirtmek gerekir ki, İş Kanununda kanunun sınırlı olarak belirlediği düzenlemeler dışında ücretsiz izin diye bir hak ve kavram bulunmamaktadır. Ücretsiz izin, işçi ve işverenin karşılıklı mutabakatıyla işçinin belli edilen süre içinde çalışmaması, buna karşılık da hizmet akdi feshedilmeksizin işverenin ödeme yükümllüğünün durması anlamındadır. Yani ücretsiz izin süresince hizmet akdi askıdadır.

    Bu anlamda işveren işçisinin talebi üzerine verdiği 15 günlük izin müddetince bu süreyle sınırlı olmak üzere ve bu süre içinde işçi lehine bir mali hak doğmayacağı, bu sürenin kıdem süresinden de sayılmayacağı nedenleriyle işçiye herhangi bir ödeme yapmak durumunda değildir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    51

    ücretsiz izinde hafta tatili

    Alıntı fırat Nickli Üyeden Alıntı
    Öncelikle belirtmek gerekir ki, İş Kanununda kanunun sınırlı olarak belirlediği düzenlemeler dışında ücretsiz izin diye bir hak ve kavram bulunmamaktadır. Ücretsiz izin, işçi ve işverenin karşılıklı mutabakatıyla işçinin belli edilen süre içinde çalışmaması, buna karşılık da hizmet akdi feshedilmeksizin işverenin ödeme yükümllüğünün durması anlamındadır. Yani ücretsiz izin süresince hizmet akdi askıdadır.

    Bu anlamda işveren işçisinin talebi üzerine verdiği 15 günlük izin müddetince bu süreyle sınırlı olmak üzere ve bu süre içinde işçi lehine bir mali hak doğmayacağı, [size=12px]bu sürenin kıdem süresinden de sayılmayacağı nedenleriyle işçiye herhangi bir ödeme yapmak durumunda değildir.[/size]
    Sayın Fırat, koyu renkli yazılan kısmı biraz daha açıklarmısınız. 1457 'nin kıdem tazminatıyla ilgili 14. maddesinde ücretsiz izinle ilgili bir düzenleme
    bulunmamaktadır. Sadece "İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler gözönüne alınarak hesaplanır." denilmektedir.
    Sizin ifadenizden ise yanlış anlamadıysam ücretsiz izinlerin kıdem süresinden sayılmayacağı anlamı çıkıyor.
    #8220; HSBC ve MASTERCARD' a HAYIR ”

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    57

    ücretsiz izinde hafta tatili

    sayın Murat,
    doğru anlamışsınız.1475/14. kıdem maddesi
    "işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için " kıdem tazminatı ödeneceğini söyler. Tam yıldan kasıt fiilen çalışılan ve kanunda fiilen çalışılmış gibi sayılan sürelerin toplamıdır.Hizmet akdinin feshedilmeksizin askıda kaldığı ücretsiz izin süreleri kıdem süresine dahil değildir. Tabii ki şu ayırıma da dikkat etmek gerekir. Ücretsiz izin işçi tarafından talep edilmiş ise kıdem süresinden sayılmayacaktır(ör. özel bir mazeret nedeniyle) ama eğer işveren işçilerini karşılıklu mutabakat ile ve makul bir süre (ör. talep azlığı, işletmede revizyon, bakım onarım gibi nedenlerle) ve örnek olarak söylüyorum 10-15 gün gibi zorunluluk hallerıyle ücretsiz izine çıkartmışsa kıdem süresinden sayılacaktır. Zira burada işçinin değil işverenin iradesi söz konusudur ve bu gibi nedenlerle işçinin kıdem süresinin eksiltilmesi işçi lehine yorum ilkesi gereği söz konusu olmamalıdır.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    51

    ücretsiz izinde hafta tatili

    Sayın Fırat, raporlu olunan sürelerle ilgili olarak da bir ibare 1475/14 de geçmemektedir. Sizin ifadenize göre raporlu olunan ve ücretleri ödenmeyen sürelerinde kıdeme dahil edilmemesi gerekmez mi?
    Üstelik işverenle karşılıklı olarak mutabık kalınarak kullanılan ücretsiz izin durumlarında 10-15 günlük bir süre kısıtlaması getirmek doğru olurmu. Örneğin bu sürenin 2-3 ay olduğunu düşünün.
    #8220; HSBC ve MASTERCARD' a HAYIR ”

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    ücretsiz izinde hafta tatili

    Merhaba;

    Burada dikkat etmemiz gereken husus, işveren tarafından verilen yani, sayın Fırat'ın da saydığı talep azlığı, revizyon gibi hallerde verilen kısa süreli ücretsiz izinlerin kıdem süresinden sayılacağıdır.

    Tabi burada 2 yorum önümüze çıkıyor.

    1-)"Kısa süreli izinlerden" kasıt nedir? Ne kadardır?

    2-)"İşveren tarafından verilen ücretsiz izinler " derken neyi anlamalıyız? Yani işçi talep edip işverende kabul ederse bu kavram içine mi girer?

    Kanunda ve Yargıda bu açıkça görülmüyor.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    ücretsiz izinde hafta tatili

    sayın eren..



    YILLIK İZİN ÜCRETİ

    Madde 57- İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır.

    .....................
    .....................

    Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ayrıca ödenir.


    celal elibüyük
    smmm-ist

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    ücretsiz izinde hafta tatili

    Merhaba,

    Celal Bey,

    Bu konu yıllık izinlerle alakalı değil ki.Sanırım yanlış yorumladınız.

    Kolay gelsin.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İş Hukukunda Hafta Tatili Ve Hafta Tatili Ücreti
    Konu Sahibi kubra.ay Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Kasım.2014, 11:30
  2. Ücretsiz İzinde Hafta Tatili Hk.
    Konu Sahibi ardag87 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 06.Eylül.2014, 22:46
  3. Ücretsiz İzinde Hafta Tatili Verilir mi ?
    Konu Sahibi extremetr Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 10.Nisan.2014, 18:39
  4. Cevap: 31
    Son Mesaj : 12.Aralık.2009, 11:13
  5. Ücretsiz İzin Halinde Hafta Tatili Ücreti ve Günü Hk.
    Konu Sahibi tanufuk Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 28.Mayıs.2009, 09:37

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36