kamu işçi maaş

Konu: Çok önemli başlık bulamadım.

Çok önemli başlık bulamadım.

Merhaba,
    2.000 lira maaş alıyorum. Ama sigortada 600 lira üzerinden ödeniyormus. Ücret bordrosuda 600 lira üzerinden. Acilen banka kredisi çekmem gerekiyordu. Asgari ücretten gösterdikleri için istediğim krediyi bankadan çekemedim. Bende patrondan maaş yazısı vermesini istedim. O da vermedi ihityacım olduğunu söylediğim halde. Ne kadar maaş alıyorsam maaş yazısında da o kadar tutarın gösterilmesini istedim. O da maaş yazısı vermedi. Bende bir yanlış yaptım. Maaş yazısını kendim doldurum. Bankaya da verdim. Banka da teyit etmek için firmayı aradı. Firmanın ön muhasebeciside hayır 2000 lira maaş almıyor, 600 lira alıyor dedi. İstifa etmemi istediler. Böyle bir olay yaşayan kişi; yaptığı hatanında farkına varmış çok geç olsada. Bu konu ile ilgili neler yapılabilir? Yaklaşık 3 yıldır o firmada calısıyor. Tazminat hakkı yoktur tahminimce. Yorum yaparsanız memnun olurum.

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Ynt: Çok önemli başlık bulamadım.

2.000 YTL maaş aldığını ispatlayabilir mi o kişi?
    İkinci olarak istifa etmesini istedikleri için istifa ederse o kişi tazminat alamaz tabi,

Karşılıklı iletişimle çözülebileceği kanısındayım.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bunu yapan kişi hemen patronuna gidecek. Durumu tüm açıklığı ile anlatıp , bir kötü niyet olmadığını , amacının sadece zorunluluk nedeniyle kredi kullanmak olduğunu, açıkça ve samimiyetle anlatacak. İnsafına sığınacak.
    Başka bir çare yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

bordroları imzaladıysa işyerindende şahit bulamazsa yapabileceği pek birşey yok. işverenle görüşmek gerek bence. bir sonuç alamazsa istifa etmesin. işveren işten çıkartsın. belki kıdem ihbar verirler. veya ilgili yerlere başvurursunuz diyecem ama ozaman sizde suçlu duruma düşeceksiniz.

ben şahsen bordroları imzalamıyorum. kaç kişi aldığı maaş üzerinden gösteriliyorki? yarın ne olacağı hiç belli değil okadar yıllık kıdem ve ihbarımı asgari ücretten almaya hiç niyetim yok.

aslında burda direkt işveren suçlu hem sizi mağdur etmiş hemde devlete düşük aylık göstererek vergi kaçırmış ama sizin bankaya sahte beyanda bulunmuşsunuz yani aslında gerçek ama sizin düzenlemeniz yanlış olmuş işverenler görüşmek en iyisi bu durumda

Patronla defalarca konuşuldu.Nuh dedi peygamber demedi. İstifa verildi. 3 yıla yakın emek hiç yoktan heba oldu. Patrona da, arkadaşa bu yolu gösteren ve sonra da bu durumu patrona bildiren muhasebeciye de helal olsun.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Gerçekten çok ayıp . Ne iş ahlakına sığar ne de insanlığa.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhaba herkese,
    Arkadaşlar, benim çalıştığım şirkette de zaman zaman kredi başvurusu için bankaya verilmek üzere bordo istiyor personelimiz. Fakat malum birçok yerde olduğu gibi bizde de maaşlar asgari ücretten gösterildiğinden kredi başvurularında bu bordro işlerine yaramıyor. Birkaç kişiye, ısrarlı isteklerinden dolayı (haklı olarak tepki göstermelerinden dolayı) antetli kağıdımıza düz bir yazı yazmak suretiyle asgari ücretin daha üstünde maaş yazısı verdim. İleride başımı ağrıtabilir mi bu durum ne dersiniz?
    Uygulamada yapılıyor bu tür şeyler ama yanlış olduğunu düşünüyorum ben de.

Güzel ülkemde güzel insanların hakları gasp ediliyor. yetkililer ise kulaklarını ve gözlerini kapatmışlar, icraat yok...sadece ahkam kesiyorlar..offff offf
    ekonomi allak bullak insanlar işsiz işverenin sorunları bitmiyor ama bu sorunların yerine başka şeyleri kafaya takıyorlar nedense........... ???
    [color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Alıntı bilge.deniz Nickli Üyeden Alıntı
    Birkaç kişiye, ısrarlı isteklerinden dolayı (haklı olarak tepki göstermelerinden dolayı) antetli kağıdımıza düz bir yazı yazmak suretiyle asgari ücretin daha üstünde maaş yazısı verdim. İleride başımı ağrıtabilir mi bu durum ne dersiniz?
    Uygulamada yapılıyor bu tür şeyler ama yanlış olduğunu düşünüyorum ben de.
    İleride kötü niyetli çalışanın elinde sağlam bir delil teşkil edeceğini düşünüyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)