kamu işçi maaş

Konu: İhbar Tazminatı Hakkı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    17

    İhbar Tazminatı Hakkı

    merhaba
    ekim/2007 tarihinde bir işe başladım.belirli süreli iş sözleşmesi imzaladık.2 ay denemeli.daha sonra ocak zam yapacaklardı yapmadılar bende iş bulup ayrılmak istiyorum.
    Sorum iş bulursam istifa dilekçesi yazıp versem onlar benden ihbar günü isteyebilirler mi?
    ayrıca maaş hesaplamalarımız ay sonu fakat diğer ayın 10'unda maaşı alıyoruz yani 10 günlük paramız içerde kalıyor.çıkarsam bu parayıda isteyebilirmiyim?
    teşekkürler


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

    Deneme süresi geçtiği için 2 haftalık ihbar öneli var.
    kaç gün çalıştı iseniz o kadar ücret vermeleri gerekir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    17

    Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

    yani ihbarı benim mi ödemem gerekli yoksa onlar mı?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    153

    Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

    İstifa dilekçenizi yazarken ihbar süresinide göz önünde bulundurarak çıkış tarihinizi belirtin.
    Sn. ngüroyun söylediği gibi 2 hafat ihbar süreniz var.
    Böyle yaparsanız bir sorun ile karşılaşmazsınız. İhbar falan ödemezsiniz



  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    17

    Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

    anladım.çok teşekkür ederim.

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: İhbar Tazminatı hakkı

    Evet ben eksik ifade ettim galiba. Bu süreyi beklemeden istifa edip ayrılırsanız siz ödersiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2007
    Mesajlar
    204

    Ynt: İhbar Tazminatı hakkı


    Sayın beoplees

    4857 sayılı İş Kanunu 24.maddesi (e) fıkrası ;
    "İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümlerine veya sözleşme şartlarına uygun olarak
    hesaplanmaz veya ödenmezse" işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkı vermektedir.

    Sözleşmenizde ocak ayında zam yapılacağına ilişkin hüküm var ve zam yapılmadı ise ;

    Herhangi bir fesih bildirimi süresi beklemeksizin iş akdini derhal feshedebileceksiniz. Hak
    edilmiş ücretlerin ödenmesi gerekir.İşveren hiçbir şekilde kesinti yapamaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kıdem Tazminatı Veya İhbar Tazminatı Hak Ediyor muyum ?
    Konu Sahibi byparim Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 20
    Son Mesaj : 30.Kasım.2013, 13:53
  2. İhbar Tazminatı Ve İhbar Öneli
    Konu Sahibi meduzam Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Eylül.2013, 00:25
  3. Sözleşme Olmadan İhbar Tazminatı Hakkı ???
    Konu Sahibi maniac_lord Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 26.Eylül.2011, 17:20
  4. İhbar Tazminatı ve İhbar Süresi Hk.
    Konu Sahibi zarha Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Kasım.2008, 10:29
  5. Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Ocak.2007, 09:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36