taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Hafta Tatili Ücreti

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    45

    Hafta Tatili Ücreti

    Merhaba arkadaşlar,

    İşçi eğer haftaiçinde bir günde ücretinden kesilmek üzere bir günlük mazeret izni alırsa hafta tatili ücreti ödenir mi? Yoksa kesilir mi?


    İş kanununun 46. maddesi c şıkkında yeralan hükme göremi iş yapılacaktır.

    Teşekkürler.
    Kolay gelsin.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    153

    Ynt: Hafta Tatili Ücreti

    Madde 46 c bendi hükmünde yer alan çalışılmış günler gibi hesaba katılacak bir durum değil bence. İşalan kendi talebiyle bir gün ücretsiz izin alıyor ve hafta tatiline hak kazanabilmesi için gerekli mesaiyi tamamlamıyor.

  3. #3
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Hafta Tatili Ücreti

    İzin verip vermemek işverenin insiyatifinde olduğu için h.t. ücreti kesilemez.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2007
    Mesajlar
    204

    Ynt: Hafta Tatili Ücreti

    4857 sayılı İş Kanunu 46.maddesi (c) fıkrası ;

    "Bir haftalaık süre içinde kalmak üzere işverene tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri."

    Çalışılmış günler gibi hesaba katılacağını amirdir. Fıkra hükmüne göre,ücretsiz iznin çalışılmış günler gibi hesaba katılması mümkün olmadığından işe bir gün devam etmeyen işçiye o hafta sadece çalıştığı günlerin ücreti ödenecektir.

  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Hafta Tatili Ücreti

    işçinin mazeret izni alması ile mazeretsiz işe gelmemesi ayrı olaylardır. eğer çalışan mazeret beyan ederek ve işverende olumlu bulup izin vererek işe gelinmemişse hafta tatili ücreti kesilemez. çalışan işe habersiz gelmedi, siz tutanak tuttunuz ise ht ücreti kesilebilir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2008
    Mesajlar
    125

    Ynt: Hafta Tatili Ücreti

    31 çeken aylarda işçi 1 gün devamsızlık yaptığında hafta tatili ücretini de haketmediğinden dolayı 29 gün karşılığı ücret alıyor.Peki tam geldiği zaman sigorta 30 günden hesaplanıyor.Bu adaletsizlik olmuyor mu?Ben şimdi bordro yaparken kafam bu konuya takıldı kaldı?Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli?Hem işveren hem de işçi açısından adaletli olunabilecek bir yöntem var mı?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İş Hukukunda Hafta Tatili Ve Hafta Tatili Ücreti
    Konu Sahibi kubra.ay Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Kasım.2014, 11:30
  2. Hafta Tatili Ücreti Hk.
    Konu Sahibi Ayşe Gültekin Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 16
    Son Mesaj : 16.Ekim.2014, 16:40
  3. Hafta içi işe başlamada hafta tatili ücreti.
    Konu Sahibi acemismmm Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 11.Ekim.2010, 12:59
  4. Hafta tatili ücreti
    Konu Sahibi BED Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Ağustos.2010, 14:08
  5. Hafta İçi İzin Kullanılması Halinde Hafta Tatili Ücreti Ödenmez
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Mayıs.2009, 11:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36