kamu işçi maaş

Konu: İşgücü Çizelgesi Vermemenin Cezası.

İşgücü Çizelgesi Vermemenin Cezası.

Bana iş kurumundan gelen yazıda işgücü çizelgelerini takip eden ayın ilk haftasında vermezsen 2000 YTL cezası var diyor. (4901/21 değişik 08.02.2008 tarih ve 26781 sayılı resmi gazete, 5728/504 20. maddedeki idari para cezaları bölümü) Bilginiz olsun.

Gösterdim... gördü anlamına gelmez! Söyledim... duydu anlamına gelmez. Duydu.. doğru anladı anlamına gelmez. Anladı.. hak verdi anlamına gelmez. Hak verdi... inandı anlamına gelmez. İnandı.. uyguladı anlamına gelmez. Uyguladı.. sürdürecek anlamına gelmez.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Ynt: İşgücü Çizelgesi Vermemenin Cezası.

MADDE 504- 4904 sayılı Kanunun 21 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?MADDE 21- Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur.

İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz.

İkinci fıkraya aykırı davrananlar hakkında Türk Ceza Kanununun 136 ncı maddesi hükümleri uygulanır.?
    Sadece kurum resmi yazı ile bilgi isterde verilmez ise ceza var.

İşgücü çizelgeleri interaktif uygulamaya geçti ve bütün işverenlere yazı ile bildirimde bulunuldu diye biliyorum. Her ayın 7 sine kadar da bu bilgilerin ibraz edilmesi istenildi. Bu süre içerisinde bilgileri göndermeyenlerede idari para cezası var. İşkurun sitesinde gerekli açıklama var. İsterseniz iş-kur a soru kızmından sorabilirsiniz?
    *HEP İSABET EDENE HİÇ TESADÜF DENİR Mİ? *

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı

Alıntı Benim sorum Nickli Üyeden Alıntı
    50 kişinin altında istihdam sağlayan şirketler açısından değerlendirildiğinde ; aylık işgücü çizelgesinin kurumunuza verilmesi yasal olarak bir zorunlulukmudur, eğer öyleyse bunun cezası nedir, ve yasal dayanağınız nedir?

Lütfen sorumu işkurun şirketten bilgi istemediğini düşünerek yanıtlayınız.
    Alıntı Aldığım cevap Nickli Üyeden Alıntı
    Kurumumuz Kanununun 21 inci Maddesi gereğince, *Kurum tarafından kamu ve özel işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içerisinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurumun hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz. Bu maddeye aykırı davrananlar hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümlerinin uygulanacağı* belirtilmektedir.

Kurumumuz İşlemler El Kitabının 7 inci bölüm 7.9.1 Yeni Açılan İşyerleri başlığı altında ise; * Yeni Faaliyete geçen 10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri ile yeni açılan işyerleri olarak, ekonomik faaliyet kollarına göre bilgisayara girişi yapılır. İşyerinin Kuruma Kaydı esnasında İşyeri Bilgi Formu dolduran 1-9 (-10) işçi çalıştıran işyerlerine bir defaya mahsus olmak üzere (Sürekli işgücü çizelgesi istenmeyen işyerlerine) işgücü çizelgesi girilir* denilmektedir.

Diğer taraftan, Kurumumuzun e-devlet kapsamında yeni yazılım sistemine geçmesi nedeniyle, işyerlerine ait iş ve işlemlerin yapılabilmesi için tüm işgücü ve işyerlerine ait bilgiler Nisan / 2006 ayından itibaren bilgisayar ortamına girilmeye başlanmıştır.

Bu bağlamda, 10 dan az işçi çalıştıran işyerlerinden bir defa, 10 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran işyerlerinden ise her ay olmak üzere ilgili ayın işgücü çizelgeleri takip eden ayın ilk haftası içerisinde Kurumumuz ünitelerine verilir.

Alıntı Benim sorum Nickli Üyeden Alıntı
    24.10.2007 ve 4829 sayılı talebime vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Ancak sorumda belirtmeye çalıştığımı konu 50 kişinin altında işçi çalıştıran iş yerlerinin Aylık İşgücü Çizelgesi vermeleri konusundaki yasal zorunluluğa ve bunun aksi uygulamanın müeyyidelerine yönelikti. Ancak verdiğiniz cevaptaki dayanağınız olan kurumunuzun 21.maddesinde "...bilgi istenmesi halinde..." bir müeyyideden bahsedilmektedir, yine cevabınızda bilgi istenmesi haline dayanak olarak işlemler el kitabının 7.9.1 kısmını dayanak göstermişsiniz ancak 7.9.1 kısmında kurumunuz çalışanlarının yapması gereken işlemler tanımlanmış olup uygulayıcılar açısından tarafımca söz konusu çizelgenin verilmesinin zorunluluğu ve aksi uygulamanın müeyyidesi yönünde bir kanı oluşmamıştır.
    Konu ile ilgili başvurumun yasal dayanakları ve kanunsuz suç olmayacağı ilkesi ışığında tekrar gözden geçirilip cevaplanması dileklerimle en derim saygılarımı sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
    Alıntı Aldığım cevap Nickli Üyeden Alıntı
    4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 3/b maddesinde *İşgücü piyasası verilerini, yerel ve ulusal bazda derlemek, analiz etmek, yorumlamak ve yayınlamak, İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturmak ve Kurul çalışmalarını koordine etmek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü ihtiyaç analizlerini yapmak, yaptırmak.* şeklinde belirtilmiştir.

Bu bağlamda, işgücü piyasasını izlemek için 10 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran (1+ istihdamlı özel işyerleri bir defaya mahsus olmak üzere) işyerlerinde işgücü hareketlerinin izlenmesi amacıyla işyerlerinden, (4904 sayılı kanunun 21inci maddesine göre) işgücü çizelgeleri istenilmektedir. Bu maddeye aykırı davrananlar hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanacağı belirtilmektedir. Ancak 765 sayılı Türk Ceza Kanununun yürürlükten kaldırılması nedeniyle, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32inci maddesine göre idari para cezası uygulanacağı belirtilmektedir. İdari para cezasına ilişkin bir çalışma yapılmakta olup; bu çalışma tamamlandığında İl Müdürlüklerimize duyurulacaktır.

Burada esas amaç bilgi derlenmesi, bilgilerin ekonomik faaliyetler itibariyle il bazında işgücü hareketlerinin dönemsel olarak izlenerek işgücü arz ve talebinin dengelenmesi açısından istihdam kurumlarının; özelde çalışma, plan ve programlarının buna göre yönlendirilmesi, genelde ise istihdam ve eğitim politikalarının oluşmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Kısacası yukarıdaki yazımızdan da anlaşılacağı üzere kanun koyucu bilgi toplamayı bir yasaya dayandırmıştır. Bilgi alma ve verme yasa gereği esas olmakla beraber, aksi davrananlar hakkında da cezai müeyyide getirilmiştir. Bu nedenle cezai müeyyide konusuna bir önceki yazımızda değinilmiştir.

Teşekkürler.

Bu arada merak ediyorum doğrusu, iş gücü çizelgelerini internet ortamında doğru dürüst verebilen varmı acaba. Gördüğüm kadarıyla hiç iyi bir site yapmamışlar. Saçma saçma hatalar veriyor.
    Düşmeden, asla yürümeyi öğrenemezsin.

Ben veriyorum.
    Eğer değişiklik yoksa hiç birşey sormuyor. Değişiklik varsa anketi vs. yeniden doldurman gerekli.
    Biraz daha detay bilgi aldıkları için bu sefer gerçekten iş gücü olmuş. Çalışma kollarını ve çalışanları ayrı ayrı istiyor çünkü.
    Saygılar.

Bende internet ortamından rahatlıkla verdim ancak İzmir şubesi herhangi bir cezadan bahsetmediği gibi Nisan ayında şifre aldıktan sonra aralık ayından itibaren tüm bildirimlerimi işkurdaki bir görevlinin yardımıyla yaptım. Hatta bizzat kendisi yaptı. Ayrıca belirtmek istediğim konu şu; firmamız 50 kişinin altında ve süresi belirli hizmet sözleşmesi ile çalışmakta olan personellerimin yanısıra süresi belirsiz hizmet sözleşmesi kapsamında çalışan personellerimiz mevcut.. bu kalemleri ayrı ayrı belirtmeme gerek olmadığı tek bir satırda gösterebileceğim söylendi hatta bizzat işkurda topluca memurun girdiği 5 aylık formda kendisi tek satırda bildirim yaptı.. banada bu şekilde bildirim yapabileceğimi söyledi...

ortada net olmayan birşeyler var.. İl bazında bu işkur birimleri bağımsız uygulama yapıyor demekten kendimi alamadım.. Tek memnuniyetim birebir ilgilenilmesi ve sorunlara çözüm bulma çabaları...

iyi çalışmalar.işkuru verilmesi gereken çizelge,internet ortamında cok rahatlıkla verilebılıyor bı sorun yok.zorlanan arkadaslar işkurdan destek alabilirler..

Arkadaşlar konu ile ilgili işkur sitesinde ki bilgi edinme den aldığım cevap:

HALİL BIÇAKÇI
    VATAN CD. ERGÜN İŞ HANI NO:4/401

İLGİ : 05.06.2008 ve 10729 sayılı talebiniz.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Birimimize iletmiş
    olduğunuz 05.06.2008 tarihli başvurunuza istinaden hazırlanan cevap metni ilişikte gönderilmiştir.
    Bilginizi rica ederiz.

İŞKUR BİLGİ EDİNME BİRİMİ

Ek :
    Cevap metni

4904 sayılı kanunun Bilgi verme ve gizlilik başlıklı 21inci maddesine göre _Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur.
    İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz._ denilmektedir.
    4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun İdari para cezaları başlıklı 20. maddesinin e fıkrasına göre _Bu Kanunun 21 inci maddesinde belirtilen bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine iki bin Türk Lirası, idarî para cezası verilir._ hükmü bulunmaktadır.
    Bu bağlamda, çalışan sayısı bir ve üzerinde olan tüm işyerleri aylık işgücü çizelgesini takip eden ayın ilk haftası içerisinde kurumuza internet ortamında vermekle yükümlüdürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)