kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  8

  Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

  Merhaba arkadaşlar aylık işgücü çizelgesini normalde 10 kişi ve üzerindeki işyerlerine veriliyor biliyordum ama geçen gün birisi bana herkez verecek dedi bende buna istinaden işkura bir bilgi edinme başvurusunda bulundum ve cevabı geldi bu cevab aynen aşağıda bilginiz olsun.  HALİL BIÇAKÇI
  VATAN CD. ERGÜN İŞ HANI NO:4/401


  İLGİ : 05.06.2008 ve 10729 sayılı talebiniz.


  4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Birimimize iletmiş
  olduğunuz 05.06.2008 tarihli başvurunuza istinaden hazırlanan cevap metni ilişikte gönderilmiştir.
  Bilginizi rica ederiz.

  İŞKUR BİLGİ EDİNME BİRİMİ  Ek :
  Cevap metni
  4904 sayılı kanunun Bilgi verme ve gizlilik başlıklı 21inci maddesine göre _Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur.
  İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz._ denilmektedir.
  4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun İdari para cezaları başlıklı 20. maddesinin e fıkrasına göre _Bu Kanunun 21 inci maddesinde belirtilen bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine iki bin Türk Lirası, idarî para cezası verilir. _ hükmü bulunmaktadır.
  Bu bağlamda, çalışan sayısı bir ve üzerinde olan tüm işyerleri aylık işgücü çizelgesini takip eden ayın ilk haftası içerisinde kurumuza internet ortamında vermekle yükümlüdürler.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mart.2008
  Mesajlar
  24

  Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

  neden 10 kişi dediklerini kendileride bilse 10 kişi ezberi şurdan geliyor, eğer bir ay içinde 10 ve üzeri işçi çıkaracaksanız(iş kanununda çalışan işçi sayısı ve toplu işçi çıkışı oranı belli) bu toplu işçi çıkışı anlamına gelir,bunun içinde 1 ay öncesinden bölge çalışma müdürlüğü ve iş kurumuna bilgi vermelisiniz.iş kurumundan numara almak eğer sizin numaranız ve 5 dakikada gerçekleşiyor.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  41

  Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

  arkadaşlar bide bunu okuyun


  http://www.i.net/depo/iskur_duyuru_2008_01.doc

  10 ve üzeri diyo kafam karma karışık oldu benim ??? : ???
  ya çaresizsiniz yada çareSİZsiniz&nbsp; !&nbsp; &nbsp; .<br /><br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ..N_®_N...

 4. #4
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

  Tüm yazılara dikkat ettiniz mi? Hepsinde "...bilgi istendiğinde..." yazılı. Bilgide broşür basmakla, internet sayfasına yazı koymakla veya smmm odalarına yazı yollamakla olamayacağına göre.

 5. #5
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

  Konu hakkında forumda bolca başlık var.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  41

  Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

  Alıntı Ogün Güneş Nickli Üyeden Alıntı
  Konu hakkında forumda bolca başlık var.
  haklısınız bolca başlık var fakat kesin net ve tatmin edici bi bilgi yok!!! yada ben göremedim rastlayan varsa yardımcı olsun lütfen..

  http://www. xxx. (link yasaktır)
  bu yazının doğru olduğu kanatindeyim!!
  ya çaresizsiniz yada çareSİZsiniz&nbsp; !&nbsp; &nbsp; .<br /><br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ..N_®_N...

 7. #7
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi


 8. #8
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  41

  Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

  teşekkür ederim yalnız anlatamadığım konu başlık çok farkındayım..ama herkes bişeyler yazmış kendince yorumlanmış biçok msj fakat ortada kesin ve net bi bilgi yok kanun madde vs.
  ya çaresizsiniz yada çareSİZsiniz&nbsp; !&nbsp; &nbsp; .<br /><br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; ..N_®_N...

 9. #9
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

  TÜRKİYE İŞ KURUMU KANUNU

  Kanun Numarası : 4904

  Kabul Tarihi : 25/6/2003

  ---------------------
  Bilgi verme ve gizlilik Madde 21 ? (Değişik: 23/1/2008 ? 5728/504 md.)

  Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur.
  -------------------------
  İdari para cezaları Madde 20 - (Değişik: 23/1/2008 ? 5728/503 md.)

  Kurumca dayanağı belirtilmek suretiyle;

  e) Bu Kanunun 21 inci maddesinde belirtilen bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine ikibin Türk Lirası,

  idarî para cezası verilir.

  _________________________________________________


  İŞ KANUNU
  Kanun Numarası : 4857

  Özürlü ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu (1) Madde 30 ? (Değişik : 15/5/2008-5763/2 md.)

  İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç özürlü, kamu işyerlerinde ise yüzde dört özürlü ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler?..

  İşverenler çalıştırmakla yükümlü oldukları işçileri Türkiye İş Kurumu aracılığı ile sağlarlar. Bu kapsamda çalıştırılacak işçilerin nitelikleri, hangi işlerde çalıştırılabilecekleri, bunların işyerlerinde genel hükümler dışında bağlı olacakları özel çalışma ile mesleğe yöneltilmeleri, mesleki yönden işverence nasıl işe alınacakları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

  _________________________________________________  Alıntı kuruma gönderdiğim mail Nickli Üyeden Alıntı

  Alıntı Benim sorum Nickli Üyeden Alıntı
  50 kişinin altında istihdam sağlayan şirketler açısından değerlendirildiğinde ; aylık işgücü çizelgesinin kurumunuza verilmesi yasal olarak bir zorunlulukmudur, eğer öyleyse bunun cezası nedir, ve yasal dayanağınız nedir?
  Lütfen sorumu işkurun şirketten bilgi istemediğini düşünerek yanıtlayınız.

  Alıntı Aldığım cevap Nickli Üyeden Alıntı
  Kurumumuz Kanununun 21 inci Maddesi gereğince, *Kurum tarafından kamu ve özel işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içerisinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurumun hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz. Bu maddeye aykırı davrananlar hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümlerinin uygulanacağı* belirtilmektedir.

  Kurumumuz İşlemler El Kitabının 7 inci bölüm 7.9.1 Yeni Açılan İşyerleri başlığı altında ise; * Yeni Faaliyete geçen 10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri ile yeni açılan işyerleri olarak, ekonomik faaliyet kollarına göre bilgisayara girişi yapılır. İşyerinin Kuruma Kaydı esnasında İşyeri Bilgi Formu dolduran 1-9 (-10) işçi çalıştıran işyerlerine bir defaya mahsus olmak üzere (Sürekli işgücü çizelgesi istenmeyen işyerlerine) işgücü çizelgesi girilir* denilmektedir.

  Diğer taraftan, Kurumumuzun e-devlet kapsamında yeni yazılım sistemine geçmesi nedeniyle, işyerlerine ait iş ve işlemlerin yapılabilmesi için tüm işgücü ve işyerlerine ait bilgiler Nisan / 2006 ayından itibaren bilgisayar ortamına girilmeye başlanmıştır.

  Bu bağlamda, 10 dan az işçi çalıştıran işyerlerinden bir defa, 10 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran işyerlerinden ise her ay olmak üzere ilgili ayın işgücü çizelgeleri takip eden ayın ilk haftası içerisinde Kurumumuz ünitelerine verilir.


  Alıntı Benim sorum Nickli Üyeden Alıntı
  24.10.2007 ve 4829 sayılı talebime vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Ancak sorumda belirtmeye çalıştığımı konu 50 kişinin altında işçi çalıştıran iş yerlerinin Aylık İşgücü Çizelgesi vermeleri konusundaki yasal zorunluluğa ve bunun aksi uygulamanın müeyyidelerine yönelikti. Ancak verdiğiniz cevaptaki dayanağınız olan kurumunuzun 21.maddesinde "...bilgi istenmesi halinde..." bir müeyyideden bahsedilmektedir, yine cevabınızda bilgi istenmesi haline dayanak olarak işlemler el kitabının 7.9.1 kısmını dayanak göstermişsiniz ancak 7.9.1 kısmında kurumunuz çalışanlarının yapması gereken işlemler tanımlanmış olup uygulayıcılar açısından tarafımca söz konusu çizelgenin verilmesinin zorunluluğu ve aksi uygulamanın müeyyidesi yönünde bir kanı oluşmamıştır.
  Konu ile ilgili başvurumun yasal dayanakları ve kanunsuz suç olmayacağı ilkesi ışığında tekrar gözden geçirilip cevaplanması dileklerimle en derim saygılarımı sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  Alıntı Aldığım cevap Nickli Üyeden Alıntı
  4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 3/b maddesinde *İşgücü piyasası verilerini, yerel ve ulusal bazda derlemek, analiz etmek, yorumlamak ve yayınlamak, İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturmak ve Kurul çalışmalarını koordine etmek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü ihtiyaç analizlerini yapmak, yaptırmak.* şeklinde belirtilmiştir.

  Bu bağlamda, işgücü piyasasını izlemek için 10 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran (1+ istihdamlı özel işyerleri bir defaya mahsus olmak üzere) işyerlerinde işgücü hareketlerinin izlenmesi amacıyla işyerlerinden, (4904 sayılı kanunun 21inci maddesine göre) işgücü çizelgeleri istenilmektedir. Bu maddeye aykırı davrananlar hakkında 765 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanacağı belirtilmektedir. Ancak 765 sayılı Türk Ceza Kanununun yürürlükten kaldırılması nedeniyle, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32inci maddesine göre idari para cezası uygulanacağı belirtilmektedir. İdari para cezasına ilişkin bir çalışma yapılmakta olup; bu çalışma tamamlandığında İl Müdürlüklerimize duyurulacaktır.

  Burada esas amaç bilgi derlenmesi, bilgilerin ekonomik faaliyetler itibariyle il bazında işgücü hareketlerinin dönemsel olarak izlenerek işgücü arz ve talebinin dengelenmesi açısından istihdam kurumlarının; özelde çalışma, plan ve programlarının buna göre yönlendirilmesi, genelde ise istihdam ve eğitim politikalarının oluşmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

  Kısacası yukarıdaki yazımızdan da anlaşılacağı üzere kanun koyucu bilgi toplamayı bir yasaya dayandırmıştır. Bilgi alma ve verme yasa gereği esas olmakla beraber, aksi davrananlar hakkında da cezai müeyyide getirilmiştir. Bu nedenle cezai müeyyide konusuna bir önceki yazımızda değinilmiştir.

  KABAHATLER KANUNU
  Kanun Numarası : 5326

  Emre aykırı davranış Madde 32-
  (1) Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.

  (2) Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir.

  (3) 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesine diğer kanunlarda yapılan yollamalar, bu maddeye yapılmış sayılır.

  ------------------------------------------------------------------


  50 Kişinin altında bilgi talep edilmesi haricinde , iş gücü çizelgesi verilmemesinin cezai müeyyidesine ilişkin hukuksal temel ben bulamadım.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  87

  Aylık İşgücü Çizelgesi İle İlgili Düzenleme

  Aylık İşgücü Çizelgesi verme zorunluluğunun hangi kanun veya yönetmelik ile getirildiğini ve 1 işçi dahi olsa verilecek diye yazılar okuyoruz bu değişiklik hangi kanu vb. ile yapıldı? bilen var mı?
  *

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Aylık İş Gücü Çizelgesinin 2 Yıldır Verilmemesi Hk
  Konu Sahibi selim28 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Mart.2018, 17:34
 2. Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmemesi Nedeniyle Ceza!
  Konu Sahibi frankencow Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Eylül.2016, 13:06
 3. İŞKUR İşgücü Çizelgesi Verilmesi Hakkında
  Konu Sahibi ÜZER Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 25.Şubat.2010, 16:56
 4. TAŞINDI: İŞKUR İşgücü Çizelgesi Verilmesi Hakkında
  Konu Sahibi ebru şener Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Şubat.2010, 15:31
 5. Aylık işgücü çizelgesinin doldurulması.
  Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Aralık.2009, 12:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36