İşsizler de Genel Sağlık Primi ödeyecek


Yeni çıkan Genel Sağlık Sigortası karşısında işsizlerin durumu ne olacak? Emekliliğime 2 sene var, şu anda işsizim, bu kanun bizim için neler getiriyor. Bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? Volkan Bilgiç

Sayın okurum, bir kısmı 1 Temmuz 2008 günü ve kalanı da 1 Ekim 2008 günü tamamen yürürlüğe girecek olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SS ve GSS) Kanunu ile ülkemizdeki iki kesim (milletvekilleri ile turistler) hariç herkes GSS?li (Genel Sağlık Sigortalı) olacak. GSS?li olan tüm nüfustan,

1-Çalışanlardan işyerlerinden aldıkları ücrete göre alınacak yüzde 12,5 oranındaki GSS primi

2-İsteğe bağlılar ile çalışmayanlardan gelirlerine göre yüzde 12 oranındaki GSS primi, alınacaktır.

Ben işsizim ne gelirim olur diye düşünmeyin sakın, kirada eviniz varsa, menkul gelirleriniz varsa, tarlanız-bağınız-bahçeniz varsa hepsi gelir hanesine yazılacaktır. Zira, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) harcamalarınızı dikkate alarak gelirinizi belirleyecek ve buna göre sizden GSS primi isteyecektir. Mesela oturduğunuz ev size ait olsa bile bu ev kira olsaydı kaç para kira öderdiniz sorusuna göre gelir belirleyecektir. Bu arada işsiz olduğunuz için sadece kendiniz için değil aile içindeki her bir birey için de GSS primi ödeyeceksiniz.

Buna göre;

Ailenizin kişi başına düşen geliri asgari ücretin 3?te, 1?i kadar yani (202,80 YTL) ise tüm aile bireylerinizin GSS primini devlet ödeyecek tıpkı yeşil kartlılara ödediği gibi.

Kişi başına düşen gelir,

Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olduğu tespit edilen aileler için (18 yaşından büyük) her bir bireyi için 24,32 YTL prim ödeyeceksiniz.

Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olduğu tespit edilen aileler için(18 yaşından büyük) her bir bireyi için 72,96 YTL prim ödeyeceksiniz.

Asgari ücretin iki katından fazla olduğu tespit edilen aileler için (18 yaşından büyük) her bir bireyi için 145,92 YTL prim ödeyeceksiniz.

Ali Tezel
Akşam / 17.06.2008 Saat:10.05