kamu işçi maaş

Konu: Mesai Saatleri İçersinde Namaz Kılmak

Mesai Saatleri İçersinde Namaz Kılmak

merhaba arkadaşlar
    bir çalışanımız mesai saatleri içersinde namaz kılarken işverenimiz tarafından görülmüş
    ihtar yazmak istiyorlar ne gibi bir yol izlenmeli.
    teşekkürler.

Ynt: Mesai Saatleri İçersinde Namaz Kılmak

tamamen insiyatif...

ilaa ihtar olacaksa. 4857 / 25 mad. / II bendine bak.
    Bildigimizi zannetmemiz ögrenmemizin en büyük düşmanıdır

Allah işvereninizi ıslah etsin.

S.M.M.M.

Ayrıyetten 4857/25 Madde ile söz konusu olayın ilgili yok. Hırsızlık mı yapıyor,işverene hakaret mi ediyor,V.s. v.s

S.M.M.M.

Sayın aknsbs,
    Çalışmak en büyük ibadettir.
    Biliyorum moderatör arkadaşlar hemen kilitleyecekler ama yazmadan duramadım.

Alıntı muhasebe-ci Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın aknsbs,
    Bazı ları namazı terk etmek için bu bahaneyi kullanırlar.

Ama Ben konuya bu açıdan yaklaşmamıştım bir çalışanın gün içerisinde iki vakit te toplam 20 dakika namaz kılması bir işyerini iflas mı ettirir.Bu kadar hoşgörürsüzlük olamaz ben bunu anlayamıyorum.Bu Olay bence pek işle ilgili de değil kendi gibi olmayan kendi gibi düşünmeyen ve yaşamayan insanlara karşı bir tavır.Ayrıyetten 4857/25 daha ciddi şeylerden bahsediyor.Bu konuyla ilgili tutanak tutmak işten atmak zor çalışan her türlü hakkını arayabilir ve alırda.
    S.M.M.M.

Alıntı aknsbs Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı muhasebe-ci Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın aknsbs,
    Bazı ları namazı terk etmek için bu bahaneyi kullanırlar.

Ama Ben konuya bu açıdan yaklaşmamıştım bir çalışanın gün içerisinde iki vakit te toplam 20 dakika namaz kılması bir işyerini iflas mı ettirir.Bu kadar hoşgörürsüzlük olamaz ben bunu anlayamıyorum.Bu Olay bence pek işle ilgili de değil kendi gibi olmayan kendi gibi düşünmeyen ve yaşamayan insanlara karşı bir tavır.Ayrıyetten 4857/25 daha ciddi şeylerden bahsediyor.Bu konuyla ilgili tutanak tutmak işten atmak zor çalışan her türlü hakkını arayabilir ve alırda.
    Mantıksal olarak akla yatmasada malesef bunu desteklicek hiçbir yasal mevzuat yok. Bizim iş yerimiz geçen yıl Ramazan ayında iftar için zaman tanırken, bu sene bunu yapmamakta. saat başı verilen 4 dk mola ile, iftara son 2 saat kala molaya çıkmayarak 8 dk da iftar etmek için uğraşıyoruz ekmek arası ile ve iftardan yarım saat sonra. Lakin diyecek yada yapacak hiçbir dayanağımız yok

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

1982 ANAYASASI

Kanun Numarası : 2709

Kabul Tarihi : 18/10/1982

Madde 24 - Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir.

Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

...

İşverene haber verilmemiş olması belki problem oluşturur onun haricinde işçinin çıkış nedeni olabileceğini sanmıyorum. İhtarda bulunmak bence gereksiz.

Şöle düşünelim;
    Ameliyat ortası bir Doktor işini yarım mı bırakacak,
    Bankada acil ödemesini yapmak isteyen işi mi ertelenecek,
    Sınıfda ders anlatan hoca dersi yarı da mı kesecek,
    Asker dağda terörist ararken,
    Ben çağrı merkezimde müşteri ile ilgilenirken ondan beklmesini isteyip namaza gitmem uygun olur mu?
    gerçekden inan namzanının kazasını evde yine kılar.
    Bu duruma anlayış gösteren iş yerleri de var elbet. Yanlız demek istediğim işverini buna zorlayamayız
    Her şey onların insiyatiflerine kalmış.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

- Eşit davranma ilkesi
    MADDE 5. - İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz.

İşveren, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında
    belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz.

İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.

Aynı veya eşit değerde bir iş için cinsiyet nedeniyle daha düşük ücret kararlaştırılamaz.

İşçinin cinsiyeti nedeniyle özel koruyucu hükümlerin uygulanması, daha düşük bir ücretin uygulanmasını haklı kılmaz.

İş ilişkisinde veya sona ermesinde yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davranıldığında işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminattan başka yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir. 2821 sayılı Sendikalar Kanununun 31 inci maddesi hükümleri saklıdır.

20 nci madde hükümleri saklı kalmak üzere işverenin yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davrandığını işçi ispat etmekle yükümlüdür. Ancak, işçi bir ihlalin varlığı ihtimalini güçlü bir biçimde gösteren bir durumu ortaya koyduğunda, işveren böyle bir ihlalin mevcut olmadığını ispat etmekle yükümlü olur.
    - Feshin geçerli sebebe dayandırılması
    MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

Altı aylık kıdem hesabında bu Kanunun 66 ncı maddesindeki süreler dikkate alınır.

Özellikle aşağıdaki hususlar fesih için geçerli bir sebep oluşturmaz:

a) Sendika üyeliği veya çalışma saatleri dışında veya işverenin rızası ile çalışma saatleri içinde sendikal faaliyetlere katılmak.

b) İşyeri sendika temsilciliği yapmak.

c) Mevzuattan veya sözleşmeden doğan haklarını takip için işveren aleyhine idari veya adli makamlara başvurmak veya bu hususta başlatılmış sürece katılmak.

d) Irk, renk, cinsiyet, medeni hal, aile yükümlülükleri, hamilelik, doğum, din, siyasi görüş ve benzeri nedenler.

e) 74 üncü maddede öngörülen ve kadın işçilerin çalıştırılmasının yasak olduğu sürelerde işe gelmemek.

f) Hastalık veya kaza nedeniyle 25 inci maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen bekleme süresinde işe geçici devamsızlık.

İşçinin altı aylık kıdemi, aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde geçen süreler birleştirilerek hesap edilir. İşverenin aynı işkolunda birden fazla işyerinin bulunması halinde, işyerinde çalışan işçi sayısı, bu işyerlerinde çalışan toplam işçi sayısına göre belirlenir.

İşletmenin bütününü sevk ve idare eden işveren vekili ve yardımcıları ile işyerinin bütününü sevk ve idare eden ve işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan işveren vekilleri hakkında bu madde, 19 ve 21 inci maddeler ile 25 inci maddenin son fıkrası uygulanmaz.
    Ne kadar işverenin insiyatifinde olsada, işçi yaptığı işi aksatmayacak şekilde namaz kılıyorsa, bu haklı bir nedenle işten çıkarma sebebi olamaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)