kamu işçi maaş

Konu: Cuma Günü Hk

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    9

    Cuma Günü Hk

    Firmamız haftaiçi 09.00/18.00 arası 8 saat çalışıyor ctesi günü çalışmıyoruz.
    Cuma günü ücretsiz izin talep edildiği zaman cuma ve ctesi olarak iki günlük ücretmi kesilir kanunen böyle bir uygulama varmıdır? Haftaiçi başka bir gün izin aldığında ozaman bir sadece bir gün kesiliyor ama özellikle cuma olursa ctesi de dahil ediliyor
    Teşekkür ederim vereceğiniz bilgi için

    esleki konularda yardımlaşmak isterim

  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Cuma Günü Hk

    İşverenin verdiği izinlerde hf tatili kesilemez. Hf içi çalışılan işyerinde c.tesi çalışması hf içinde yapılır. 45 saat hf günlerine eşit dağıtıldı ise çalışılan 9 saatin 7,5 saati normal güne 1,5 saati c.tesi çalışmasına ait olarak düşünerek en fazla 1,5 saat için telafi çalışması yapmasını isteyebilir veya ücretinden kesebilirsiniz. Ama c.tesi tam gün kesemezsiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    9

    Ynt: Cuma Günü Hk

    Öncelikle verdiğiniz bilgi için tşk ederim. Ben şirket yönetimine buna benzer şeyler söylemiş olmama rağmen ısrarla kesinti yapıyorlar. Benim bu şekilde uygulamanın yanlış olduğuyla ilgili yazılı bir kaynağa ihtiyacım bulunmaktadır.
    Teşekkür ederim
    esleki konularda yardımlaşmak isterim

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    36

    Ynt: Cuma Günü Hk

    Sn. Karaca, işverene yanlış işlem yaptığınızı belirtmek için, 4857 saylı İş Kanununun 46.maddesini göstermeniz yeterli olur sanırım. İşveren hafta içinde 5 gün 8 saat çalıştığınız için "45 saatten zaten eksik 5 saat çalışıyorsunuz birde ücretsiz izin alınınca 13 iş saati kayboluyor, o halde(normal mesai günü 7,5*6=45saat hesabına göre, cuma izin+çalışılmayan c.tesi olarak; 2*7,5=14 saat kıyaslamasıyla) iki gün kesebilirim!" diye düşünmüş olabilir. Ancak yanlış uygulama yapılıyor,çünkü Cumartesiyi işveren tatil ediyor bu durumda ücretli idari izinli sayılırsınız, Cumartesi gününü geri istemesi veya kesintiye dahil etmesi doğru değil. Bu uygulama ileride mahkemeye intikal ettiğinde haksız çıkacağını da bilmesinde fayda var. Allah işverenlerede akıl fikir versin, işçiden neleri keseceklerini de şaşırdılar, bedava çalıştırsalar sorun çıkmayacak ama?... :-[

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cuma Günü Kullanılan Yıllık İzin Sebebiyle Kesilen Cumartesi Günü
    Konu Sahibi dahayeniyim Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 25
    Son Mesaj : 15.Mayıs.2019, 02:43
  2. Cuma Namazı Yasağı
    Konu Sahibi yanarmurat37@gmail.com Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 06.Mart.2017, 14:19
  3. Vergi Daireleri 4 Temmuz Pazartesi ve 8 Temmuz Cuma Günü Açık
    Konu Sahibi admin Forum Güncel Konular - Haberler
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Haziran.2016, 15:58
  4. Cuma Günü Bu Kadar mı Mübarek Bir Gün. Ne Mutlu Bizlere
    Konu Sahibi talcid Forum Konu Dışı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Haziran.2007, 17:43
  5. Cuma Çalışıp Çıkanlar
    Konu Sahibi TALŞIK Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 17.Ağustos.2005, 08:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36