kamu işçi maaş

Konu: İş Kazası Hakkında (Acil)

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  197

  İş Kazası Hakkında (Acil)

  MERHABALAR,
  İŞÇİMİZ İŞ KAZASI SONUCU ÖLDÜ.OLAY PERŞEMBE 16.00 SIRALARINDA GERÇEKLEŞİYOR. CUMA GÜNÜ SAVCILIK EVRAKLARI EKSİK(ÖLÜM RAPORU) DİYE BÖLGE ÇALIŞMAYA BİLDİREMEDİK.AYRICA 2 GÜNLÜK SÜRESİ VAR VE ARAYA RESMİ TATİL GİRDİ.BİZ DE PAZARTESİ YANİ BUGÜN GÖTÜRDÜK VE CEZALI OLABİLİR DEDİLER.CEZALI OLMA DURUMU HAKKATEN VAR MI VE NEKADAR CEZA OLUR.BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM....

  Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

  SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  636

  Re: (ACİL) İŞ KAZASI HAKKINDA

  Merhaba;

  Öncelikle ölen işçinize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.Başınız sağolsun.

  Eğer ceza olayı olur ise;

  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hükümlere aykırılık
  MADDE 105. - Bu Kanunun 78 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen tüzük ve yönetmeliklerdeki hükümlere uymayan işveren veya işveren vekiline alınmayan her iş sağlığı ve güvenliği önlemi için elli milyon lira para cezası verilir. Alınmayan önlemler oranında izleyen her ay için aynı miktar para cezası uygulanır.
  Bu Kanunun 77 nci maddesi hükmüne aykırı hareket eden, 78 inci maddenin ikinci fıkrasına aykırı olarak kurma izni ve işletme belgesi almadan bir işyeri açan, 79 uncu maddesi hükmüne aykırı olarak faaliyeti durdurulan işi izin almadan devam ettiren, kapatılan işyerlerini izinsiz açan, 80 inci maddesinde öngörülen iş sağlığı ve güvenliği kurullarının kurulması ve çalıştırılması ile ilgili hükümlere aykırı davranan; iş sağlığı ve güvenliği kurullarınca alınan kararları uygulamayan, 81 inci maddesine aykırı olarak işyeri hekimi çalıştırma ve işyeri sağlık birimi oluşturma yükümlülüğünü yerine getirmeyen, 82 nci maddesine aykırı olarak iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman görevlendirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen işveren veya işveren vekiline beşyüzer milyon lira para cezası verilir.
  Bu Kanunun 85 inci maddesine aykırı olarak ağır ve tehlikeli işlerde onaltı yaşından küçükleri çalıştıran veya aynı maddede belirtilen yönetmelikte gösterilen yaş kayıtlarına aykırı işçi çalıştıran işveren veya işveren vekiline beşyüz milyon lira para cezası verilir.
  Bu Kanunun 86 ncı maddesi uyarınca işçilere doktor raporu almayan işveren veya işveren vekiline bu durumda olan her işçi için yüz milyon lira ve 87 nci madde gereğince çocuklara doktor raporu almayan işveren veya işveren vekiline bu durumdaki her bir çocuk için yüz milyon lira para cezası verilir.
  Bu Kanunun 88 inci ve 89 uncu maddelerinde öngörülen yönetmeliklerde gösterilen şartlara ve usullere uymayan işveren veya işveren vekiline beşyüz milyon lira para cezası verilir.
  MADDE 77. - İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.
  İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. Yapılacak eğitimin usul ve esasları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
  İşverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile ilgili bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar.
  Bu bölümde ve iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tüzük ve yönetmeliklerde yer alan hükümler işyerindeki çıraklara ve stajyerlere de uygulanır.
  Kolay gelsin.
  ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dün Gece İş Kazası Oldu. Acil Ne Yapmalıyım?
  Konu Sahibi bilge.deniz Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 08.Mart.2008, 10:11
 2. Özürlü İşci Girişi Hakkında (acil)
  Konu Sahibi ademcts Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Şubat.2006, 09:16
 3. ÖTV Hakkında (Acil)
  Konu Sahibi g.günal Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2005, 09:39
 4. Defter Tasdiki Hakkında (Acil)
  Konu Sahibi SERBI Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2005, 17:40
 5. İş kazası (Acil)
  Konu Sahibi odemirkol Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 02.Ağustos.2005, 12:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36