kamu işçi maaş

Konu: Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Öncelikle işlerinizde kolaylıklar dilerim.Doğum tarihim: 01/02/1970 15 Yıl 7 ay 28 gün aralıksız çalıştığım firmadan 29,08,2008 tarih itibariyle kendi isteğimle ayrıldım.Ancak hak kazandığım 2008/Ağustos ayı maaşım tarafıma ödenmedi, ayrıca çalışmış olduğum süre boyuncada maaşımı hiç düzenli almadım.Ayrıca mart-2008 den bu yana aylık net ücretim 1600 ytl olmasına rağmen bordrolarımda ssk ya asgari ücretten bildirimler yapıldı ki bunun içinde defalarca işvereni uyardım.15 yıl 3600 prim ödeme süremi doldurmuş bulunmaktayım aşağıda belirtilen kanun maddesine göre ve yine yukarıda belirttiğim maaş ödemesinin yapılmaması,asgari ücret üzerinden ssk ya bildirilmesi ve 15 yıl 3600 günü doldurmuş olmak şartları sebebiyle kıdem tazminatımı hak kazanırmıyım? işyerime 10,10,2008 tarihinde bu nedenleri belirterek noter kanalıyla ihtarname çektim.işverenim duyduğuma göre son 3 gün işe gelmedi diye tutanak hazırlayın demiş bu davranışından ben zarar görürmüyüm.çünkü o son 3 gün işe gittim şahitlerim ve işyerinde yaptığım resmi yazışmalar ve adıma vergi ödemelrine dair bankaya gönderilen paraların dekontları var yani işte olduğumu her halukarda ispatlarım.Tarafınıza şimdiden teşekkür ederim.
    (506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir? hükmü)

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: KIDEM TAZMİNATI

Büyük harf kullanmak yasaktır. Lütfen değiştirin.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Kıdem Tazminatı

29.08.2008 de işten kendi isteğinizle ayrılırken sebep olarak ne belirttiniz?Ayrılmanızı ihbar öneline uygun olarak işverene bildirdiniz mi?
    O tarihten sonra işe devam ettiniz mi?

İlginiz için çok teşekkür ederim.İşten ayrılmadan 15 gün önce işverene sözlü muhasebe müdürüme de yazılı olarak işten ayrılacağımı bildirdim, sebep belirtmedim,29.08.2008 tarihinden sonra işe bir daha gitmedim.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Kısmi emeklilik kıdem hakkı sağlamaz. Çıkışta sebep belirtmediğinizden istifa etmiş olursunuz ve ihbar süresince çalışmanız veya para olarak ödemek zorundasınız.15 yıldan fazla çalıştığınıza göre ihbar süreniz 56 gündür. 56 gün önceden haber vermeli idiniz. 56-15= 41 günlük ücretinizi kesebilir.

08.09.1999 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 4447 Sayılı Yasa ile eklenen 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesinin 5. numaralı bendi
    506 Geçici 81'e göre,
    1-Kadın ise 20 ve erkek ise 25 tam yıl sigortalılık süresi ile aynı maddede belirtilen gün sayılarına (5000 ile 7000 arasında değişir.) ulaşmış olanlar,
    2-İster kadın olsun ister erkek en az 15 yıldan beri sigortalı olması ve en az 3600 gün sayısını tamamlayanlar,
    Diledikleri zaman SSK'ya başvurup Kıdem Tazminatı yazısı alabilirler. Peki ben bu şarta uymuyormuyum.birde maaşım tarafıma ödenmediği için ayrıca ssk ya eksik bildirimler için ne gibi yaptırımlarım olabilir ? şimdiden teşekkür ederim.

nane Guest

Siz zaten işten çıkarken sebep göstermemişsiniz o nedenle kıdem alma hakkınız yok.

Tarafınızdan bu bilgileri alabilmek çok güzel bize böyle bir imkan verdiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.Peki ssk ya sigorta tespit davası açsam ssk ya asgari ücretten bildirilen bordrolarımı düzelttirebilirmiyim birde maaşım tarafıma ödenmediği için ne yapabilirim ?

nane Guest

Maaşınızla ilgili kuruma şikayet edip, ispat edebilirseniz sigorta esas kazancınızı dolayısı ile emeklilik maaşınızı yükseltmiş olursunuz. Alamadığınız maaşı ise yukarıda yazdığım gibi ihbar tazminatına mahsup etmiş olabilirler.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İşveren doğrudan çalışanın alacağından ihbar tazminatını kesemez.
    (Çalışanın onayı dışında).
    İşverenin ihbar tazminatı talebi varsa dava açarak alabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)