kamu işçi maaş

Konu: İstifa Edene Kıdem Tazminatı Yok

  1. #1
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    İstifa Edene Kıdem Tazminatı Yok

    02.11.2008 Yahya Arıkan Cumhuriyet

    Yasanın ilgili düzenlemesi 1999 veya 2002 (ne zaman tam olarak da bilmiyorum) tarihinde bu 15 yıl ve 3600 günün doldurulmuş olması gerektiği şeklinde bir yorum yaptılar. Onun için benim emeklilik hakkı değil ama sadece kıdem tazminat hakkımın 25 yıl gibi bir süreye tekabül ettiğini söylemekteler.

    Ben 30.11.1991 SSK girişliyim, halen SSK?lıyım ve 4919 gün ödemem var.

    1.7.1992-31.11.1994 arasında Emekli Sandığı?na bağlı bir kurumda çalıştım hizmetlerimi, birleştirmek için dilekçe vereceğim. Toplamda 5600 güne ulaşıyorum.

    Buna istinaden daha önce yazdığım gibi 17 yıl sigortalılık ve 5600 gün ile bahsi geçen Yargıtay veya mahkeme kararına dayanarak kendi isteğim ile ayrıldığım takdirde kıdem tazminat hakkım var mıdır? Yine bahsi geçen yasa ve geçici düzenlemeler okuyanlar için o kadar karışık ki özellikle yasa emeklilik hakkının altını çizerken benim öğrenmek istediğim kıdem tazminatı hakkım olup olmadığı; bu konuda ben tam olarak durumumu netleştiremedim. Cem Tastan


    Daha önceki sorunuza aşağıda da yer aldığı üzere ayrıntılı cevap verilmiştir. Kıdem tazminatı alabileceğinize ilişkin SSK müdürlüğünden yazı alamıyorsanız dava açabilirsiniz.

    16.08.2008 tarihli yazıda okur sorusuna verilen cevapta istifa edenlere kıdem tazminatı verilmeyeceği belirtilmiştir.

    Ancak, sizin sorunuzdaki durum farklıdır. Kimlerin kıdem tazminatı alabileceği konusu 1475 sayılı İş Kanunu?nun 14. maddesinde düzenlenmiştir. Normal şartlarda istifa edene kıdem tazminatı verilmemektedir.

    Ancak kademeli emeklilikle ilgili 4447 sayılı kanunla 1999 yılında yapılan yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir.

    Buna ilişkin düzenlemede ?506 sayılı kanunun 60?ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı kanunun geçici 81?inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir? hükmü getirilmiş olup, bir örneğini de sizin yolladığınız bazı mahkeme kararlarında 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen işçilerin kıdem tazminatı alabileceklerine hüküm verilmektedir.

    Ancak, sigorta müdürlükleri mahkeme kararı olmaması halinde 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara bu şekilde bir belge vermemektedir. Siz de mahkeme ilamı alırsanız bu şekilde kıdem tazminatı hakkından yararlanabilirsiniz.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    82

    Ynt: İstifa Edene Kıdem Tazminatı Yok

    arkadaşlar size kafama takılan önemli bir konuda danışmak istedim. Şimdi biz işten çıkardığımız kişilerin istifasını ve diğer evraklara imzalarını alarak. Kıdem ve ihbar tazminatlarınıda eksiksiz olarak kişilere ödüyoruz. Yani Kıdem ve İhbarlarını ödüyoruz. ve SSKya istifalı çıkış olarak bildiriyoruz. Ama ödediğimiz Kıdem-İhbar tazminatlarını ise muhasebeye muhtasara ilave için veriyoruz. Şimdi bir arkadaşımız istifa eden kişiye işveren istese bile kıdem-ihbar ödeyemez dedi. Bu yüzden bu ödenen kıdem-ihbar tazminatını muhasebeleştirirken prim adı altında ücret gibi muhasebeleştireceğini söyledi.
    Şimdi size soruyorum asıl olacak iş nedir? Hangimizinki doğrudur. Acil yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    2

    Ynt: İstifa Edene Kıdem Tazminatı Yok

    işten çıkarttığınız bir personeli neden istifa olarak bildiriyorsunuz ki?işverenin feshi olarak bildirin.aksi takdirde o kişi işsizlik parasından da yararlanamaz.İstifa elinizde dava açılmasına karşı delil olarak kalsın.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    197

    Ynt: İstifa Edene Kıdem Tazminatı Yok

    Alıntı UZTURK Nickli Üyeden Alıntı
    işten çıkarttığınız bir personeli neden istifa olarak bildiriyorsunuz ki?işverenin feshi olarak bildirin.aksi takdirde o kişi işsizlik parasından da yararlanamaz.İstifa elinizde dava açılmasına karşı delil olarak kalsın.
    ayrıca ödemiş olduğunuz bu parayı ücretine ilava ederek primine tabi tutmalısınız.keşke işveren tarafından feshi seçseydiniz...
    Eray Doğan

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    82

    Ynt: İstifa Edene Kıdem Tazminatı Yok

    biz tam tersini yapıyoruz. Yani kişi mahkemeye verdiği zaman istifa etti ayrıldı diyoruz. olay bitiyor. eğer kişi davayı kazansa bile biz buna tazminatını ödedik geri kalanı ödeyeceğiz diyoruz. ve ödüyoruz. yani kısacası işe iade davasını kazanmaması için istifa yapıyoruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İstifa Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi mes_ar Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Şubat.2016, 14:42
  2. Eş Durumundan İstifa Ve Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi CyberMare Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 10.Mart.2015, 16:58
  3. İstifa halinde Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi kemalkaya Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 25.Mart.2010, 14:42
  4. Kıdem Tazminatını Hak Kazanarak İstifa Edene İhbar Süresi Gerekmez
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Eylül.2009, 11:00
  5. İstifa Eden İşçinin Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Eylül.2009, 10:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36