kamu işçi maaş

Konu: Yılık İzin Hesaplama

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    13

    Yılık İzin Hesaplama

    merhaba ben 2000 yılında özel bir firmada 4 yıl çalışıp 2004 te ayrıldım. 2 yıl sonra 2006 da aynı işyerine tekrar başladım. 2000 - 2004 4 yıl 2006 - 2008 2 yıl sorum toplamda 6 yıl olduğu için 20 gün mü kullanacağım? diye sorduğum soruya şu cevabı aldım;Yıllık ücretli izin hakları bakımından aynı işverene bağlı çalışma süreleri birleştirilerek dikkate alınmaktadır. Ancak arada geçen süreler bu hesaplamaya dahil edilmeyecek, yalnız söz konusu işverene bağlı olarak çalışılan süre esas alınarak işlem yapılacaktır diye dir cevap verildi.

    benim öğrenmek istediğim verilen cevaba ilişkin kanun ve maddesi nedir?


  2. #2
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: Yılık İzin Hesaplama

    4857 sayılı yasa
    Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi

    Madde 54 - Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.
    Bir yıllık süre içinde 55 inci maddede sayılan haller dışındaki sebeplerle işçinin devamının kesilmesi halinde bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkını elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarılır.
    İşçinin gelecek izin hakları için geçmesi gereken bir yıllık hizmet süresi, bir önceki izin hakkının doğduğu günden başlayarak gelecek hizmet yılına doğru ve yukarıdaki fıkra ve 55 inci madde hükümleri gereğince hesaplanır.
    İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.
    Aynı bakanlığa bağlı işyerleri ile aynı bakanlığa bağlı tüzel kişilerin işyerlerinde geçen süreler ve kamu iktisadi teşebbüsleri yahut özel kanuna veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlar veya bunlara bağlı işyerlerinde geçen süreler, işçinin yıllık ücretli izin hakkının hesaplanmasında göz önünde bulundurulur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yılık İzin
    Konu Sahibi UNHUR Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 18
    Son Mesaj : 12.Mayıs.2015, 15:42
  2. İzin parası hesaplama
    Konu Sahibi ekaragol Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 12.Ağustos.2011, 10:09
  3. Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Temmuz.2009, 17:19
  4. Yılık İzin Kullanımı
    Konu Sahibi bekir KARADEMİR Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 24.Mayıs.2009, 18:44
  5. Yılık İzin Süresi ve Ücreti
    Konu Sahibi Hüdai Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Haziran.2006, 10:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36