kamu işçi maaş

Konu: Kısmi İş Sözleşmesiyle Kıdem tazminatı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    8

    Kısmi İş Sözleşmesiyle Kıdem tazminatı

    Kısmı iş sözleşmesiyle çalışan işçi çalışma süresi olarak 1 yılı geçtikten sonra kıdem tazminatı alabilirmi?


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Kısmi İş Sözleşmesiyle Kıdem tazminatı

    Kısmi ----Süreli ise : Alamaz
    Kısmi süresiz ise : İşveren feshi ile alır
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    8

    Ynt: Kısmi İş Sözleşmesiyle Kıdem tazminatı


    Kıdem Tazminatı 1475 sayılı yasa hükümleri ile uygulanıyor bildiğim kadarıyla, ve bu yasanın 14. maddesindede işaktinin tür ayrımı yapılmamıştır. Yani çalışan kişinin 360 günü geçmesi durumunda kanunun haklı gördüğü durumlar dahilinde kıdem tazxminatını hak eder ve tabi almadığı durumdada iş mahkemesi aracılığıyla bu hakkını arayabilir.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: Kısmi İş Sözleşmesiyle Kıdem tazminatı

    Kıdem tazminatı hak edicek şekilde iş akdi feshi halinde alır tabi . Bunlar kanunda tek tek sayılmıştır.
    Kısaca : İşveren tarafından fesih, askerlik, evlenme ve ölüm.
    Bunlar daha önce defalarca forumda tartışıldı. İsteyenler arama yapıp inceleyebilir.
    Burda benim üzerinde durduğum iş akdinin süreli olmasıdır. Süreli ise baştan ne zaman biteceği bellidir.
    Kısmi ise her ay 30 gün değil daha az gün çalışmak anlamına gelmektedir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    8

    Ynt: Kısmi İş Sözleşmesiyle Kıdem tazminatı

    Günlük 7.5 saatten az süreli işler için yapılan sözleşmeler Kısmi Çalışma Süreli sözleşmelerdir. Yani daha az gün çalışmış deyimi yanlıştır. Gün sayısı yönünden fark yoktur. Ancak kazanç ve tabiki kazanca bağlı olarak SSK pirimi Gelir vergisi gibi yasal kesintiler düşük olacaktır. Haliyle daha az gün değil daha az kazanç esastır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kısmi Çalışan Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi seyvol Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Temmuz.2017, 16:42
  2. Kısmi Süreli Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi celik_muhasebe Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2016, 10:25
  3. Kısmi İstihdam da Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi 13MAYIS85 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Aralık.2010, 22:33
  4. Kısmi İş Sözleşmesiyle Hafta Sonu Ücreti
    Konu Sahibi gokhandiy Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Şubat.2009, 09:17
  5. Kısmi Çalışanlar İçin, Kıdem Tazminatı.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 26.Aralık.2008, 11:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36