kamu işçi maaş

Konu: İhbar Süresi Hesabı

İhbar Süresi Hesabı

Ben kriz nedeniyle 13 şubat günü işten çıkarlıdım tazminatımı tam olarak alıcam fakat yapılan hesapta bir yanlışlık mı var bilemiyorum. İnternette bazı sitelerde hesaplandığında farklılıklar malum benim farkım ise ihbarımın bir yerde 4 hafta bir yerde 6 hafta çıkması sigortam 14 gün geç başlatılmı yani 01.08.2007 olacağına 14.08.2007 olmuş 14.08.2007 tarihiyle işten çıkarıldığım gün olan 13.02.2009 tarihleri arasında iş günüm hesaplandığında tam 540 oluyor (18 ay) kanunda benim ihbar zamanım 4 mü 6 mı hafta olacak şimdiden teşekkürler.

Ynt: ihbar süresi hesabı

www.sgk.gov.tr adresinden tc kimlik numaranızla hizmet dökümünüzü inceleyin. işe başlamanın bildirildiği tarihi ordan görebilirsiniz. hesaplamayı ona göre yaptırın. eğer işe başlamanız geç bildirilmişse yasal yollara başvurabilirsiniz.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Teşekkür ederim fakat benim asıl derdim ihbar süremin 4 mü 6 mı hafta olduğu kanunda 1yılla 1,5 yıl arsı 4 hafta 1,5 yılla 3 yıl arası 6 hafta diyor benim 540 olunca ne kadar olur ihbar zamanım? veya 540 iş günü olan birisi için ihbar zamanı ne kadardır.

sorun tazminat hesaplamasıysa ve işveren süreyi 4 hafta olarak dikkate alıyor ise girişinizin geç bildirildiğini tazminatın 6 hafta olarak ödenmesini talep edin. mevzuatı yeniden incelemedim fakat 1.5 yıl ve .... arası diye geçiyor olmalı. 13.02.2009 itibariyle 1,5 yıl dolduğu için herhalukarda ihbar süreniz altı hafta olmalıdır diye düşünüyorum. siteler arasındaki hesaplama fark ise bazı sitelerdeki hesaplamanın gün bazında yapılıyor olmasından kaynaklanabilir.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

MADDE 17. - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra

Feshedilmiş sayılır.

eklinde geçiyor ilginize teşekkür ederim

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İş günü değil,takvim günü.
    İşe giriş tarihinizden itibaren takvimde işaretleyeceğiniz 180.gün dahil çalışma süresi için ihbar süresi 4 hafta,181.günden sonraki 3 tam yılı dolduruncaya kadarki çalışma süresi için 6 haftadır.

Yani 540 gün olunca 4 hafta oluyor....teşekkürler

bide ayların 31 gün olduğu zamanaları da hesaplarsak 6 hafta oluyor ama

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: İhbar Süresi Hesabı

Önünüze takvimi, elinize kalemi alırsınız.
    İlk işe giriş tarihinizi işartelersiniz, sözleşmenizin sona erdirileceğinin bildirildiği günü işartelersiniz.
    Bu iki işaretli nokta arasındaki dünya takvimi aylarını 28-31-30 çeker ayrımı yapmadan sayarsınız.Bulduğunuz ay sayısı, çalışma sürenizin 18 aydan fazla mı az mı olduğunu gösterecektir.
    Tam 18 ay olsa bile 4 hafta, 18 aydan 1 gün bile fazla ise 6 hafta ihbar süreniz var demektir.

Ynt: İhbar Süresi Hesabı

İhbar süreniz altı haftadır.
    Gösterdim... gördü anlamına gelmez! Söyledim... duydu anlamına gelmez. Duydu.. doğru anladı anlamına gelmez. Anladı.. hak verdi anlamına gelmez. Hak verdi... inandı anlamına gelmez. İnandı.. uyguladı anlamına gelmez. Uyguladı.. sürdürecek anlamına gelmez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)