kamu işçi maaş

Konu: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    2

    İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

    7 yıllık hizmeti olan bir işçinin rapor süresi ne kadardır. İşçi sürekli olarak 5 aydır rapor kullanmaktadır. İşçilerde memurlarda olduğu gibi hizmet yılına göre rapor sürelerinde bir sınır varmıdır ? Varsa süreler ne kadar dır?
    Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    191

    Ynt: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

    4857 sayılı iş kanununun 25/I-b (a) maddesi;

    hizmeti 7 yıl olduğu için elde var 56,
    "....bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar" elde var 42.

    56 + 42 = 98 gün (yaklaşık 3-3,5 ay eder)

    5 aydır sürekli rapor kullanıyorsa ilgili madde gereğince işine son verebilirsiniz.

    her piyon potansiyel vezirdir.

  3. #3
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

    İhbar süresi + 6 hafta sonra işveren iş sözleşmesini derhal fesh etme hakkı kazanır.

  4. #4
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.794

    Ynt: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

    Alıntı ugurakin Nickli Üyeden Alıntı
    4857 sayılı iş kanununun 25/I-b (a) maddesi;

    hizmeti 7 yıl olduğu için elde var 56,
    "....bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar" elde var 42.

    56 + 42 = 98 gün (yaklaşık 3-3,5 ay eder)

    5 aydır sürekli rapor kullanıyorsa ilgili madde gereğince işine son verebilirsiniz.

    Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    İhbar süresi + 6 hafta sonra işveren iş sözleşmesini derhal fesh etme hakkı kazanır.
    Peki bu durumda kıdem tazminatı ödenmesi gerekir mi?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    191

    Ynt: İşçilerde En Fazla Kullanılacak Rapor Süresi Ne Kadardır ?

    4857 sayılı İş Kanununun 25/1.maddesindeki "sağlık sebepleri" ile fesihte 17.maddedeki ihbar süresini altı hafta aşan sağlık raporunun alınması halinde işverenler haklı sebeplerle bildirimsiz fesih yapabilir ve ihbar tazminatı ödemez, ancak kıdem tazminatı ödemek durumundadır.
    her piyon potansiyel vezirdir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum Raporunda Ödenecek Rapor Ücreti Ne Kadardır ?
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Haziran.2019, 18:45
  2. İşyeri Açılışında Ruhsat Başvuru Süresi Ne Kadardır.?
    Konu Sahibi arzuty Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2016, 12:09
  3. Sigortasız işçi deneme süresi ne kadardır.?
    Konu Sahibi Yil52 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 21
    Son Mesaj : 17.Haziran.2011, 15:00
  4. Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Nisan.2009, 13:50
  5. İşçilerde Yıllık İzin Kullanma Süresi
    Konu Sahibi personel Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 09.Nisan.2007, 18:42

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36