kamu işçi maaş

Konu: Resmi Tatil Çalışması

Resmi Tatil Çalışması

23 nisan 01 mayıs gibi resmi tatillerde mağazalar hep açık oluyor. çalışan personele o gün çalışmasını çift yevmiye ödemek yerine daha sonraki günlerde izin olarak kullandırabilir miyiz.

siyah beyaz ölüm yaşam

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Ynt: resmi tatil çalışması

Aranızda anlaşırsanız çalıştığı süre kadar başka gün ücretini ödeyerek izin kullandırırsanız olur.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Resmi Tatil Çalışması

Alıntı pascal Nickli Üyeden Alıntı
    23 nisan 01 mayıs gibi resmi tatillerde mağazalar hep açık oluyor. çalışan personele o gün çalışmasını çift yevmiye ödemek yerine daha sonraki günlerde izin olarak kullandırabilir miyiz.
    İşveren fazla çalışma karşılığında ücret ödemekle mükelleftir.Çalışanın talebiyle fazla çalışma süresi karşılığı olarak , fazla çalışma süresinin 1,5 katı kadar süreyi izin olarak kullandırabilirsiniz.
    Ücret yerine izin uygulamasında işverenin diretmesi ,çalışan için haklı fesih nedeni olabilir, tazminata hak kazanır.

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Burada fazla çalışma değil resmi tatilde çalışma söz konusu.

bir fabrikada resmi tatil günlerinde çalıştırılıyoruz. Ancak mesai parası verilmiyor ??? ve resmi tatillerde gelmemek için rest çekiyoruz. Ama nafile...maddi sebeplerden dolayı geliyoruz...NE YAPABİLİRİZ ??
    Ayrıca,
    Maaşların çok az kısmı bankaya yatıyor. kalan miktar ise elden ödeniyor. tabi maaş bordrolarında ise bankaya yatan miktar görünüyor. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz. ACİL CEVAP?
    Ayrıca haftalık çalışma saatinden fazla çalışıp cumartesi de çalışıyoruz. Bunu ispat etmemiz durumunda tazminat hakkımız ne olacaktır ?
    Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim.
    Tekstilci

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    Burada fazla çalışma değil resmi tatilde çalışma söz konusu.
    Haklısınız,atlamışım,uyarınız için teşekkürler.
    "- Genel tatil ücreti
    MADDE 47. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.
    Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir. "

Öncelikle ulusal bayramlarda ve genel tatil günlerinde işçilerin çalıştırılıp çalıştırılmayacağı bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile kararlaştırılması gerekir. sözleşmelerde bu yönde hüküm yok ise işçinin onayının alınması gerekir. (İş k m 44) Aksi takdirde işçi bu çalışmadan kaçınabilir.

Bu şekilde çalışanların ücreti keremcan üstadımın da belirttiği üzere 47 maddeye göre ödenir
    Herşeyin en iyisi olmaya çabalayanlar en azından birçok şeyin en iyisi olabilirler.

Alıntı tekstilci Nickli Üyeden Alıntı
    bir fabrikada resmi tatil günlerinde çalıştırılıyoruz. Ancak mesai parası verilmiyor ??? ve resmi tatillerde gelmemek için rest çekiyoruz. Ama nafile...maddi sebeplerden dolayı geliyoruz...NE YAPABİLİRİZ ??
    Ayrıca,
    Maaşların çok az kısmı bankaya yatıyor. kalan miktar ise elden ödeniyor. tabi maaş bordrolarında ise bankaya yatan miktar görünüyor. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz. ACİL CEVAP?
    Ayrıca haftalık çalışma saatinden fazla çalışıp cumartesi de çalışıyoruz. Bunu ispat etmemiz durumunda tazminat hakkımız ne olacaktır ?
    Saygılar sunar iyi çalışmalar dilerim.
    Tekstilci
    aynen bende bu arkadasımınızın durumundayım 19 mayıs tatılınde işe gelmedıgım ıcın benı arayıp ısten cıkardıklarını soyledıler kabul ettım aksamda arayıp devam etmemı ıstedıler suan devam edıyorum ama yıne ben yolumda ılerlemek ıstıyorum yaparkende hata yapmak ıstemıyorum ctesılerıde ucretsız mesaı yapmak ıstemıyorum nasıl bır yol cızmelıyım cevaplzrınızı beklıyorum tesekkurler

Resmi ve dini tatillerde çalışma

Benzinlikte pompaci olarak çalışmaktayım dini ve resmi tatillerde extra ücret alamıyorum benim mesayi hakkım yok mu
    Saygılar

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Var.
    Araştırmış,düşünmüş olmalısınız,sizce neden ödemiyorlar?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)