kamu işçi maaş

Konu: Yıllık Ücretli İzinlerde Gün Hesaplamaları

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    81

    Yıllık Ücretli İzinlerde Gün Hesaplamaları

    işyerimizde 14 ve 20 güne kadar izin hakkı elde eden personel var ve de işyerimizde cumartesi çalışılmıyor.

    - İzin süreleri hesaplanırken cumartesi günü de izin süresine dahil edilecek mi?(İş günü meselesi)
    - pazartesi izne ayrılan ve 10 gün izin kullanan personel bir sonraki haftanın perşembe günü mü cuma günü mü işe başlamalıdır?
    -cumartesi günü çalışılıp çalışılmaması izin günlerinde fark eder mi?


    bu konuda personelle anlaşamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    484

    Ynt: Yıllık Ücretli İzinlerde Gün Hesaplamaları

    İş Kanunu?nun, 53.maddesine izinlerin iş günü olarak kullandırılacağına dair bir hüküm yoktur. Ancak İş Kanunu?nun, 55.maddesi-Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış Gibi Sayılan Haller-başlığı adı altında düzenlenmiştir. Kanun maddesinin (f) bendine göre; Hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil günleri yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılacaktır. Diğer bir ifadeyle hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri yıllık izin sürelerine ilave edilecektir.

    Makaleden aldım işinize yarar umarım.

  3. #3
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Yıllık Ücretli İzinlerde Gün Hesaplamaları

    c.tesi çalışılıp çalışılmamasının bir önemi yok. Yıllık izin süresi içindeki hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri hariç diğer günler izin günleridir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    10

    Ynt: Yıllık Ücretli İzinlerde Gün Hesaplamaları

    [i]Yıllık ücretli izinlerin hesabında hafta tatillerinin ve hafta tatiline rastlayan ulusal bayram ve genel tatil günlerinin de mutlaka yıllık ücretli izine ilave edilmesi gerekir. Hafta tatillerinin ilave edilmesi konusunda işyeri uygulamaları dikkate alınmalıdır. İşyerinde uygulanan hafta tatili ne kadar ise yıllık ücretli izine o sürenin ilave edilmesi sağlanmalıdır. Kısmi süreli çalışan işçilerde, çalışma sürelerine göre hafta tatiline hak kazanıyorsa bu işçiler içinde tam süreli çalışanlarda olduğu gibi aynı esaslara göre yıllık ücretli izin sürelerine, hafta tatilleri ile izne denk gelen ulusal bayram ve genel tatil günleri eklenmelidir.

    Örnek 1: İşçi Serdar Bey, haftada bir gün hafta tatili kullanmaktadır. Serdar Bey yıllık ücretli iznini kaç gün olarak kullanacaktır?

    4857 sayılı İş Kanunu?nun 53. maddesine göre serdar Bey?in yıllık ücretli izin süresi 14 işgünüdür. Hafta tatilleri de izin süresine ilave edileceğinden serdar Bey de haftada bir gün izin kullandığından iki haftada iki gün hafta tatili kullanmakta, bu nedenle 14 günlük izin süresine 2 gün daha ilave etmemiz gerekecektir. Dolayısı ile 01.07.2005 tarihinden geçerli olmak üzere yıllık izne ayrılan serdar Bey 14 iş günü + 2 gün hafta tatili olmak üzere 16 gün yıllık ücretli izin kullanarak ve 17.07.2005 tarihinde işbaşı yapacaktır.

    Örnek 2: Örneğimizdeki işçi Ahmet Bey haftada 2 gün hafta tatili kullanıyorsa ücretli izini yıllık ne kadar olacaktır?

    Ahmet Bey?in yıllık ücretli izni 14 işgünü, haftada 2 gün hafta tatili kullandığından her hafta yıllık izne 2 gün eklenecek, buna göre 14 iş günü + 4 gün hafta tatili olmak üzere Ahmet Bey 01.07.2005 tarihinde çıktığı yıllık izninden dönerek 19.07.2005 tarihinde işbaşı yapacaktır.

    Örnek 3: İşçi Ahmet Bey, haftada 3 gün hafta tatili kullanmaktadır. Bu durumda işçi Ahmet Bey?in yıllık ücretli izin süresi ne olacaktır?

    Ahmet Bey?in yıllık ücretli izni 14 işgünü, haftada 3 gün hafta tatili kullandığından her hafta yıllık izne 3 gün eklenecek ve 14 iş günü + 6 gün hafta tatili olmak üzere Ahmet Bey 01.07.2005 tarihinde çıktığı yıllık izninden dönerek 20.07.2005 tarihinde işbaşı yapacaktır.

    Örnek 4: İşçi Ahmet Bey, haftada bir gün hafta tatili kullanmaktadır. 15.08.2005 tarihinden geçerli olmak üzere bir yıllık izninin tamamını kullanmak üzere yıllık izine ayrılmıştır. Ahmet Bey?in ne zaman işbaşı yapması gerekir?

    1 numaralı örnekte olduğu gibi Ahmet Bey?in yıllık ücretli izin süresi 14 işgünüdür. Hafta tatilleri de izin süresine ilave edileceğinden Ahmet Bey de haftada bir gün izin kullandığından iki haftada iki gün hafta tatili kullanmakta, bu nedenle 14 günlük izin süresine 2 gün daha ilave etmemiz gerekecektir. Dolayısı ile 15.08.2005 tarihinden geçerli olmak üzere yıllık izne ayrılan Ahmet Bey, 14 iş günü + 2 gün hafta tatili olmak üzere 16 gün yıllık ücretli izin kullanacak; ancak izninin son günü 30 Ağustos tarihine (genel tatil gününe) denk gelmesi nedeniyle Ahmet Bey?in iznine bir gün daha ilave edilecek ve 31 Ağustos 2005 tarihinde işbaşı yapması gereken Ahmet Bey bir gün daha yıllık izin kullanarak 01.09.2005 tarihinde işbaşı yapacaktır.

    Örneklerimizde yer alan işçilerin izin dönüşü işbaşı yapmaları işyerinin hafta tatiline denk gelmiş ise işçilerin işe başlamaları da tatili takip eden işgünü olacaktır.

    Kısmi süreli çalışan işçiler, haftanın beş ve daha az günlerinde çalışıyorlar ise hafta tatiline hak kazanamayacaklardır (3). Ancak işveren, tam süreli çalışmalarda olduğu gibi kısmi süreli çalışmada da işçi lehine bir düzenleme yaparak beş gün çalışan işçiye de haftada 2 gün hafta tatili verebilir. Böyle bir durumda da işçinin yıllık ücretli izin süresinin hesaplanması yukarıdaki örneklerde yer alan tam süreli işçilerde olduğu gibi hesap edilir. Burada konumuzun dışında olmasına karşın şu hususu belirtmekte fayda var, kısmi süreli işçilerin izin ücretlerinin hesaplanması ile tam süreli işçilerin izin ücretlerinin hesaplanması birbirinden farklılıklar göstermektedir (4).


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: Yıllık Ücretli İzinlerde Gün Hesaplamaları

    Bizde cumartesi günleri tatiliz. Cumartesi gününü yıllık izne dahil ediyoruz. Tabi o günün ücetini de ödüyor olmanız lazım.
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

  6. #6
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.804

    Ynt: Yıllık Ücretli İzinlerde Gün Hesaplamaları

    Cumartesi çalışmıyor olsanız da,yarım gün çalışıyor olsanız da cumartesi günleri izin süresinden sayılır.
    Sadece hafta tatili,resmi tatil ve genel tatil günleri izin hesabında izin günlerinden sayılmaz.
    Aylık maktu ücretle çalışıyorsanız,her ay 30 gün için ücret alırsınız,..Şubat 28 gün çekse de, temmuz -ağustos üst üste 2 ay 31 gün olsa da 30 günlük ücret alırsınız bir devamsızlığınız olmadığı sürece.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ücretli İzinlerde Değişiklik
    Konu Sahibi merkür2 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 28.Nisan.2016, 16:32
  2. Yıllık ücretli izin.
    Konu Sahibi gozdessss Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Ocak.2010, 12:46
  3. Cevap: 8
    Son Mesaj : 03.Eylül.2009, 09:12
  4. Yıllık Ücretli İzinlerde Bildirim.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 08.Ocak.2008, 14:51
  5. Yıllık Ücretli İzin
    Konu Sahibi abdulkadir 56 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Şubat.2007, 11:56

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36