kamu işçi maaş

Konu: İşyeri Çalışanlarının Eğitimi Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    8

    İşyeri Çalışanlarının Eğitimi Hk.

    arkdaşlar

    31/05/09 tarihinde bir genelge yayınlanmış ağır ve tehlikeli işyeri kapsamında olanlar için çalışanların eğitimi ni öneren.

    bu konuda bir bilgisi olan varmı.


  2. #2
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.

    Ağır ve tehlikeli işlerde diploması olamayanlar çalıştırılamayacak. Ya okulunda okuyacak yada çıraklık eğitimini bitirip kalfa/usta belgesi alacak.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    203

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.

    Fakat bu konu 01/01/2009 tarihnden sonra uygulamaya girdi !
    Şenkayalı

  4. #4
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    203

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.


    Ağır ve tehlikeli işler
    İŞ KANUNU:
    MADDE 85? Onaltı yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar (5763 sayılı Kanunun 5. maddesiyle eklenen ibare.Yür:1.1.2009) ?ile çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçiler? ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz.

    Hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağı, kadınlarla onaltı yaşını doldurmuş fakat onsekiz yaşını bitirmemiş genç işçilerin hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilecekleri Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikte gösterilir.
    Şenkayalı

  6. #6
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.

    Son tebliğ ile daha önce yürürlüğe giren kanun md nasıl belgeleneceği konusuna açıklık getirilmiştir. 01/01/2009-31/05/2009 arası için mesleki eğitim alıp almadığının nasıl belgeleneceği konusu açık değildi.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    203

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.

    Tabiki evet fakat kanun yürürlüğe girdikten sonra genelge yada tebliğin yayınlanmamasına bakılmaksızın uygulanır. Zaten mesleki eğitim kelimesi kullanılmış mesleki eğitim kurumlarınında belli bitirme belgeleri var.
    Şenkayalı

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    165

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.

    merhabalar arkadaşlar
    ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işçilere mesleki eğitim belgesi alınacak.bu belgeleri şuanda temin edebileceğiniz kurum sadece çıraklık eğitimdir.bende işyerimizde çalışan bazı işçilere bu belgeyi alacağım.onun için işkurumuyla görüştüm böyle bir çalışması yok.sonra çıraklık eğitimle görüştüm gelin görüşelim dediler.telefonda konuştuğumda bana kaç tane elemana bu belgeyei almak istiyorsanız gelin konuşalım ona göre kurslar düzenleyelim dediler.yakın zaman gidip bu olayı netleştireceğim.hatta kendi içimizden istenen özelliklere sahip eğitmenlerde çıkarıp bu kursu kendi bünyemizde yapabileceğimizi ve sonra kendilerinin sınav yapıp başarılı olanlara milli eğitimden belgeyi alacaklarınıda konuştuk.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    203

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.

    AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR TEBLİĞ
    MADDE 4 ? (1) Bu Tebliğin uygulanmasında;

    a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,

    b) Mesleki Eğitim: Örgün veya yaygın eğitim yoluyla bireyleri mesleğe hazırlamak, meslek sahibi olanların mesleklerinde gelişmelerini ve yeni mesleklere uyumlarını sağlamak amacıyla gerekli bilgi, beceri, tavır ve değer duygularını geliştiren ve bireylerin fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik yeteneklerinin gelişim sürecinin bir plan içerisinde yürütülmesini sağlayan eğitimi,

    c) Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları: Mesleki ve teknik eğitim alanında, diplomaya götüren orta öğretim kurumları ile belge ve sertifika programlarının uygulandığı her tür ve derecedeki örgün ve yaygın eğitim-öğretim kurumlarını,

    ifade eder.

    Mesleki eğitimin belgelendirilmesi


    MADDE 6 ? (1) Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin, aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:

    a) 3308 sayılı Kanuna göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,



    tebliğden anladığım kadarıyla eğitim kurumu olarak sadece çıraklık eğitimi değil aynı zamanda şu özel istihdam bürolarının düzenlediği bazı meslek kursları oluyor sonunda sertifika verilen bunlar da dahilmiş gibi anlıyorum
    Şenkayalı

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    126

    Ynt: işyeri çalışanlarının eğitimi hk.

    Şimdi ben yıllardan beri fabrikamızda çalışan 100 tane personeli kursamı göndereceğim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Eczane Çalışanlarının Sgk'ya Bildirilmesi
    Konu Sahibi Caner55 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Mart.2019, 08:32
  2. Grev Yasağı, THY Çalışanlarının Direnişi ve Kanunsuz Grev Olgusu
    Konu Sahibi ebru şener Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Haziran.2012, 10:56
  3. e-use eğitimi için...
    Konu Sahibi mustafakutlu Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Haziran.2012, 17:14
  4. SGK Mevzuatı Eğitimi
    Konu Sahibi melekutu Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 19.Temmuz.2009, 20:30
  5. Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Aralık.2008, 16:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36