kamu işçi maaş

Konu: İşveren Feshinde Yazılı Fesih Mecburiyeti 30 İşçi ve Üzeri Firmalar mı Mecbur?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    İşveren Feshinde Yazılı Fesih Mecburiyeti 30 İşçi ve Üzeri Firmalar mı Mecbur?

    İş kanunu madde 18 e göre fesihin geçerli bir nedene dayanması gerekir ve bu şarta sadece 30 ve üzeri işverenler uymak zorunda diyor bunu anladım
    Fakat madde 19 da da deniyorki işveren fesih bildirimini yazılı olarak ve fesih nedenini açık şekilde yazılı olarak bildirmelidir ve ayrıca işçinin davranışı veya verimi ile ilgili işten çıkarılmalarda işçinin savunması alınmalı deniyor
    Benim burada sormak istediğim tamam fesihin geçerli nedene dayandırılması zorunluluğu 30 ve üzeri işverenler için geçerli
    Peki madde 19 daki fesihin yazılı olarak ve nedeninin açık olarak belirtilmesi ve ayrıca verim ve davranışla ilgili savunma alma mecburiyeti içinde sadece 30 ve üzeri işverenler için mi yoksa madde 19 daki koşullar tüm işverenler için mi uygulanır
    Bir kitaptan konu ile ilgili yazıda madde 18-19-20-21 maddeleri (iş güvencesi) kapsamında toplu bakılmalı yani bu maddeler sadece madde 18 de belirtilen 30 ve üzeri kurumlar için geçerlidir
    30 dan az işçi sahibi firmalar işçiyi herhangi bir neden göstermeden kıdem ve ihbarı verdikten sonra ister yazılı ister sözlü olarak işine son verebilir
    Diyor

    Hangi yaklaşım doğrudur
    Madde 19 sadece 30 ve üzeri işverenler için mi yoksa tüm işverenler için mi?



    Feshin geçerli sebebe dayandırılması

    MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

    Sözleşmenin feshinde usul

    MADDE 19. - İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.

    Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır.


  2. #2
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: İşveren feshinde yazılı fesih mecburiyeti 30 işçi ve üzeri firmalar mı mecbur?

    30 kişi altında "kovdum" nazikçesi "artık sizinle çalışamayacağız." demek yeterli iken üstünde yetmez.her ikisinde de fesih yazılı olur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: İşveren feshinde yazılı fesih mecburiyeti 30 işçi ve üzeri firmalar mı mecbur?

    bir sgk müfettişinin kitabında
    "30 işçi altında firmalar çıkardıkları işçiye fesihi ister yazılı ister sözlü bildirebilirler" diyor
    yani
    madde 19 madde 18 in devamı niteliğinde dir diyor
    bende şaşırdım
    madde 19 u tek olarak okursak (ki ben hep öyle okudum ve yorumladım) tüm işverenler için geçerli olduğu anlaşılıyor
    fakat yazar
    diyorki "iş güvencesi" madde 18-19-20-21 maddeleri birbiriyle bağlantılıdır diyor bu hükümler sadece madde 18 de belirtilen işverenler için geçerlidir
    biraz daha araştıracağım

    bu arada şunu sorayım
    kötü niyet tazminatı sadece 30 işçiden az çalıştıran firmalarda mı geçerlidir?

  4. #4
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: İşveren feshinde yazılı fesih mecburiyeti 30 işçi ve üzeri firmalar mı mecbur?

    sgk müfettişleri önce kendi kanunlarını öğrensin sonra iş kanununa yorum getirsinler...

  5. #5
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.752

    Ynt: İşveren feshinde yazılı fesih mecburiyeti 30 işçi ve üzeri firmalar mı mecbur?

    Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    sgk müfettişleri önce kendi kanunlarını öğrensin sonra iş kanununa yorum getirsinler...
    ;D ;D
    O kitabı bence okumayın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 8
    Son Mesaj : 28.Mart.2013, 16:21
  2. Cevap: 10
    Son Mesaj : 17.Haziran.2011, 17:06
  3. Grup Firmalar Arası İşçi Devri
    Konu Sahibi demet82 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 24.Ekim.2009, 08:45
  4. Devamsızlık Nedeniyle İşveren Fesih
    Konu Sahibi müçtehid Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 01.Eylül.2009, 09:16
  5. SGK İşçi Tekrar Girişi İnternetten Mecbur mu?
    Konu Sahibi hcsm Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Kasım.2008, 10:39

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36