Daha önce iş yerimizde (İş yeri teflon eşya imalatı yapmaktadır) çalışmış olan bir işçi çalıştığı süre içerisinde rahatsızlandığı için hastahaneye başvurdu ve Tüberküloz teşhisi konuldu. İstirahat verildi. İstirahat bitiminde işe gelmedi. Firma olarak işten çıkış işlemi yapıldı.
Bu işçi daha sonra malulen emeklilik için SGK'ya başvuru yapmış. SGK müfettişleri, firmayı işçinin çalıştığı dönemle ilgili olarak incelemeye aldı. Bu incelemede işçinin sağlık raporunun alınmadığı, iş güvenliği ile ilgili eğitimin verilmediği, iş güvenlik malzemelerinin zimmet karşılığı teslim edilmediğini tespit ederek tutanak tuttu.
Ayrıca İş Müfettişleri iş yerinde inceleme yaparak daha çok teknik konularla ilgili (güvenlik tedbirleri vb. gibi 15 maddelik eksiklikler) tutanak tutarak eksikliklerin 2 ay içinde tamamlanıp kuruma bildirilmesini istediler. Firma olarak eksiklikleri tamamlayıp kuruma süresi içinde bildirdik.
Bu konu ile ilgili Bakanlık Bölge Müdürlüğünden, Meslek hastalığının süresi içerisinde bildirilmediği gerekçesi ile 904.- TL idari para cezası geldi.
1. Bu işçinin meslek hastalığı geçirdiğini işveren nereden tespit edecekte 2 gün içinde kuruma bildirecek. Verem hastalığına yakalanan işçinin, hastalığa işinden dolayı yakalandığının kanıtı olabilirmi.
2. Diğer konularla (iş güvenliği, sağlık raporu) ilgili ceza gelebilirmi.
3. İşyeri ile ilgili 2 ay içinde tamamlanması istenen teknik konularda ilgili ceza kesebilirlermi.
4. En önemlisi SGK bu işçiyi malulen emekli edip, ne şekilde hastalandığı belirsiz işçinin, sağlık harcamalarını ve emekli maaşını işverene yüklermi. (Rücu)

İyi çalışmalar..