kamu işçi maaş

Konu: İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    11

    İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

    personele işi gereğine göre yapmadığı, eksik yaptığı,işe geç geldiği vs. durumlarda uyarı cezası vermenin belli bir süresi varmıdır? Ayrıca ücret kesme ile ilgili forumda daha önce 1 yıla kadar bir süreden bahsediliyor bu konuda da daha ayrıntılı bilgi sahibi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    53

    İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

    Uyarılar, ikazlar, fesh bildirimleri öğrenim tarihinden itibaren 6 gün içerisinde yazılı olarak tebliğ edilmesi gerekir. Kanunda ücret kesme cezasının olduğunu zannetmiyorum. Üstadlar yanılıyorsam bilgi verin.
    ilginizi paylaşın. Bu ölümsüzlüğe giden yoldur.

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

    Merhaba,
    Sayın Soyluca derhal bildirim hakkını kullanmanın genel olarak süre bilgisini vermiş. İş Kanununun 26. maddesine göre "olayın öğrenildiğinden itibaren 6 gün ve her halde olaydan itibaren 1 yıl içinde" derhal fesih hakkının kullanılması gerekmektedir.

    Kod:
                 Derhal fesih hakkını kullanma süresi
                 Madde 26 - 24 ve 25 inci maddelerde gösterilen ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz. Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz.
                 Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır.
    Bu maddeyi uyarı cezaları içinde kullanabilirsiniz. Yani 6 gün içinde verilmeyen uyarı cezası her hangi bir hüküm ifade etmeyecektir.

    Ücret kesme cezasına gelince;
    Eğer iş sözleşmesinde veya toplu sözleşme yapılan bir işyeri ise toplu sözleşmede yoksa ücret kesme cezası veremezsiniz.

    Kod:
                 Ücret kesme cezası
                 Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.
                 İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.
                 Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz  bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    5

    Ynt: İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

    Merhaba

    İşçinin işyerinde yaptığı bir hasarın tazminatı en fazla aylık kadar kesilir.İş Kanununda 38. maddesinde berlirtildiği gibi iki günden fazla olmaz mı ?

  5. #5
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.772

    Ynt: İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

    Verilen hasarın tazmini ile, iş sözleşmeleri ve ekleri gereği uygulanabilecek para cezalarını karıştırıyorsunuz sanki...
    Alıntı İnsanKaynakları Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba

    İşçinin işyerinde yaptığı bir hasarın tazminatı en fazla aylık kadar kesilir.İş Kanununda 38. maddesinde berlirtildiği gibi iki günden fazla olmaz mı ?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    5

    Ynt: İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

    Yapılan hasarın bedeli nasıl tazmin edilir

  7. #7
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.772

    Ynt: İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

    Herşeyden önce;
    ortaya çıkan zararın tamamen işçinin kusuru-savsaklaması vs.nedeniyle oluştuğunun şahitlerle tutanaklarla tesbit edilmiş olması gerekir.
    Bunun yanında, hasar miktarının işveren tarafından ilgili fatura vs. ile ıspatlanabilir olması tutanak eklerinde bulunması, sonrasında uzman kişi kurumların (bilirkişi) tesbit ve raporları ile durumun net olarak tesbit edilmesi gerekmektedir.
    Bundan sonra, hasarın tazmini için izlenecek yol,
    evinizin camını kıran kişiyle zararın tazmini konusunda izlenecek yoldan çok farklı değildir.
    Karşı tarafla uzlaşıp anlaşmak veya hukuki yollara başvurarak tazmin yoluna gitmek .

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    133

    Ynt: İşçiye Verilecek Uyarı Cezaları

    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı
    Herşeyden önce;
    ortaya çıkan zararın tamamen işçinin kusuru-savsaklaması vs.nedeniyle oluştuğunun şahitlerle tutanaklarla tesbit edilmiş olması gerekir.
    Bunun yanında, hasar miktarının işveren tarafından ilgili fatura vs. ile ıspatlanabilir olması tutanak eklerinde bulunması, sonrasında uzman kişi kurumların (bilirkişi) tesbit ve raporları ile durumun net olarak tesbit edilmesi gerekmektedir.
    Bundan sonra, hasarın tazmini için izlenecek yol,
    evinizin camını kıran kişiyle zararın tazmini konusunda izlenecek yoldan çok farklı değildir.
    Karşı tarafla uzlaşıp anlaşmak veya hukuki yollara başvurarak tazmin yoluna gitmek .
    Kesinlikle evet.
    Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Uyarı Yazısı
    Konu Sahibi seyvol Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Aralık.2017, 17:10
  2. Cevap: 15
    Son Mesaj : 13.Aralık.2008, 09:38
  3. İşçiye Derhal Fesih Verilecek
    Konu Sahibi melissa Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2008, 16:21
  4. Uyarı
    Konu Sahibi aykut111 Forum Konu Dışı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Ocak.2008, 23:33
  5. uyarı
    Konu Sahibi eren Forum Konu Dışı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Temmuz.2005, 16:32

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36