kamu işçi maaş

Konu: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Mesajlar
  7

  İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  yardımınıza ihtiyacım var işyeri ile sorunlar yaşıyoruz 1.5 yıldır maaşı düzgün alamıyoruz 2 aylık alacağım ve geçen seneden kalan vergi iadesi parasını alamadım hala para yok diyorlar ama yeni dükkan tutup 106 ekran lcd tv ye para buluyorlar müdür koydular yeni ve sorunlar iyice arttı. 1- cumartesileri 13.00'e kadar çalışıyorduk müdür sat 17,00'ye çıkardı karşı çıktık kalmadık iş kanunlarına aykırı yaptığınız diyerk elemanlardan imza topluyor kalmadığımıza dahil. bizde iş kanunundaki haklarımızı söyledik o iş kanunu 50 kişiden fazla işçi çalıştırılan yerlerde geçerlidir burda işverenin kanunları geçer dedi 4. maddeye bakın dedi halbuki 4. madede 50 kişiden az işçi çalışan orman işletmelerinden bahsediyor ben anlamadım doğrumu söylüyor müdür. ara dinlenme yarım saat bizim normalde 1 saat olması gerekmiyormu (10 saat çalışıyoz) 2-ctesi 17,00 ye kadar çalışmak zorundamıyız. haftalık çalışma süremiz 58 saat normalde 45 olması fazlası mesai kabul edilmesi gerekmiyormu. yardımcı olursanız sevinirim çünkü olayı yargıya taşıyacam şimdiden teşekkürler..


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  219

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  iş kanunu 50 kişi çalıştıran iş yerlerlerinde geçerlidir gibi birşey yok. bir sözleşmeye dayalı olarak çalışılan tüm işyerlerinde iş kanunu geçerlidir diye düşünüyorum.
  iddalarınızı sağlam delillerle mahkemeye taşırsanız kazanmanız garanti gibi.

 3. #3
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.752

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  Haftalık yasal çalışma süresi en fazla 45 saattir.Sözleşmeyle daha aza indirilebilir, üstüne çıkılamaz.
  45 saatlik süre gerçekten çalışılarak geçen süredir.Gün içindeki varsa çay molaları, yemek molaları çalışma süresinden sayılmaz.
  İş kanununun kapsamadığı işler iş kanununda belirtttiğiniz 4.maddede sayılmıştır.
  ( Orman işçisi değilseniz müdürünüze o maddeyi uygulayabileceği bir orman tavsiye etmenizi öneririm.)
  çalışma süresi 7,5 saati geçen işlerde ara dinlenme süresi 1 saat ten az olamaz.Bu ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmaz.
  Mesai başlangıç bitiş saatleriniz arasındaki süreden ara dinlenme sürelerinizi çıkardıktan sonra kalan süre 45 saati aşıyorsa,aşan kısım için fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir.
  Fazla çalışma için her yıl için çalışanın onayının alınması gerekir.Yapılan fazla çalışma dayatmasına uymak zorunda değilsiniz.Bu sebeple işverenin işinize son vermesi durumunda işe iade davası açma hakkınız mevcuttur.
  Ekonomik krizin tepe yaptığı şu günlerde, fazla çalışmaya ihtiyaç duyuluyorsa ücretleriniz usulunce ödeniyorsa, katılımınız size zarar değil fayda sağlayacaktır.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Mesajlar
  7

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  bende orman işletmeleri için geçerli dedim adam inat etti yok diyor.. maaşları zamanında verseler zaten ben onlara ctesi günleride çalışacağımı söyledim ama hem maaş vermeyip hemde çalışmayı arttırmak saçmalık yani.. verdiğiniz cevaplar için teşekkürler arkadaşlar..

 5. #5
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  stisnalar
  Madde 4 -Aşağıda belirtilen işlerde ve iş ilişkilerinde bu Kanun hükümleri uygulanmaz;
  a) Deniz ve hava taşıma işlerinde,
  b) 50'den az işçi çalıştırılan (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde,
  c) Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işleri,
  d) Bir ailenin üyeleri ve 3 üncü dereceye kadar (3 üncü derece dahil) hısımları arasında dışardan başka biri katılmayarak evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde,
  e) Ev hizmetlerinde,
  f) İş sağlığı ve güvenliği hükümleri saklı kalmak üzere çıraklar hakkında,
  g) Sporcular hakkında,
  h) Rehabilite edilenler hakkında,
  ı) 507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanununun 2 nci maddesinin [1] tarifine uygun üç kişinin çalıştığı işyerlerinde. [2]

  .....
  _________________________________________________
  Kişinin inadı yasa maddesinin üzerinde ise bilemem.
  _________________________________________________
  İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı

  Madde 24 - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
  ...
  II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
  ...
  e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
  ...
  _________________________________________________
  Ücretin gününde ödenmemesi
  Madde 34 - Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
  Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

  _________________________________________________

  Fazla çalışma ücreti
  Madde 41 - Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır. 63 üncü madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırkbeş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz.
  Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.
  Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırkbeş saatin altında belirlendiği durumlarda yukarıda belirtilen esaslar dahilinde uygulanan ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırkbeş saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmalardır. Fazla sürelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmibeş yükseltilmesiyle ödenir.
  Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.
  İşçi hak ettiği serbest zamanı altı ay zarfında, çalışma süreleri içinde ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır.
  63 üncü maddenin son fıkrasında yazılı sağlık nedenlerine dayanan kısa veya sınırlı süreli işlerde ve 69 uncu maddede belirtilen gece çalışmasında fazla çalışma yapılamaz.
  Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir.
  Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz.
  Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışmaların ne şekilde uygulanacağı çıkarılacak yönetmelikte gösterilir.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Mesajlar
  7

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  sağolun rahatladım müdür o kadar emin konuşuyorki ben hukuk okudum biliyorum diyor. ben bu kaynakları internettn buldum hatta elimde iş kanunu kitabıda var ama orda başka birşey ardır tüm işyerleri kanunumu çiğniyor dedi.. hoş bende evet çiğniyor hepsi vergi kaçıyormu dedim kendi bildiklerimden şüpheye düşmüştüm demekki biz haklıyız onun söyledikleri hikaye tekrar teşekkürler.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Mesajlar
  7

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  bir şey daha soracam arkdaşlar patornla konuştuk niye ctesi 17'ye kadar çalışmıyorsun dedi bende maaşı alamıyorum birde niye ctesi çalışma saatimi arttıryaım dedim oda oz zaman yolları ayıralım dedi iyi dedim ver tazminatımı ayıraım dedim bana diyorki 50 milyar harcarım yinede tazminatsana vermem ben inadımdır diyor iyide sana devlet cezayı keserse benim bildiğim onu ödemek zorundasındır öyle değilmi? birde bir dava ortalam ne kadar sürer

 8. #8
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.411

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  En az 18 -24 ay sürer.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2009
  Mesajlar
  7

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  ben hakkımı yedirmem zaten yok bir kağıt imzalamadım zaten şikayet edersem işi kaybetme korkum yok işimi kaybedecem diye haklarımı satışa çıkarmam koskoca devlet bana bu hakkı verdiyse uyacaklar benim uyuz olduğum adamlar resmen kanunu takmıyoz diyorlar burda kanun işlemez diyor lafa bak açınca lafı görürler işliyormu işlemiyormu sigortasız işçi çalıştırma elemanın maaş kartını alıp maaşı kendileri çekmeleri hep bunlarda benden kartı alamadılar zaten vermedim beni düşündüren davaların uzun sürmesi halbuki kazanacağım kesin gibi birşey ama uzun sürüyor çok

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  1.020

  Ynt: İş Kanunu 50 Kişiden Az İşçi Çalışılan Yerlerde Geçersiz midir

  Nasıl vicdan var bu insanlarda aklım almıyor. Hadi adaletten kaçarsın bir şekilde onu anlarımda , ya allahın adaletinden nasıl kaçacak bu müdür.
  Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İş Şartnamesi İş Kanunu'nun Üzerinde midir ?
  Konu Sahibi mamicey Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 20.Kasım.2014, 11:50
 2. 10 ve Üzeri İşçi Çalışan Yerlerde Teşvik
  Konu Sahibi MBOZO Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 10.Ocak.2013, 20:19
 3. İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi midir?
  Konu Sahibi ebru şener Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Mayıs.2012, 17:55
 4. Gider midir Özel Maliyet midir?
  Konu Sahibi BETA Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 15.Mayıs.2008, 13:24
 5. Dövizli İşlemlerde Kur Farkı Kdv'ye Tabi midir, Değil midir?
  Konu Sahibi Paksoy Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Kasım.2006, 16:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36