kamu işçi maaş

Konu: harcıra ve mesai

harcıra ve mesai

benim sormak istediğim özel bir işyerinde çalışıyorum burada çalışan şoför arkadaşlar göreve gittiklrinde harcırah yapılıyor( bölge içi bölge dışı) fakat çalışma saatlerimiz 08:00-17:30 olmasına ramen 17:30 dan sonraki çalışmaları için fazla mesai ücreti ödenmiyor. ayrıca cumartesi günü çalımaları için de durum böyle. bu konuda bilgisi olanlardan yardım istiyorum iyi çalışmalar

Ynt: harcıra ve mesai

Merhaba,

- Maaş bordronuza göz attınız mı?
    İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir.<br />La Rochefoucauld

Ynt: harcırah ve mesai

baktım tabiki ...

işyerinize ait herhangi bir toplu iş sözleşmesi mevcut mu?

benim sorum kanunen harcırah alana mesai ödenip ödenmemesi hakkında. kanunen ödenecek olan toplu iş sözleşmesiyle kaldırılabilir mi

benim sormak istediğim harcırahın işyerinizdeki yeri.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Kanunen harcırah diye bir şey yok.
    Toplu sözleşmenizde, harcrah ödendiği durumlrda fazla çalışma ücreti ödenmez şeklinde bir madde var mı?

Merhaba,

Harcırah;
    Alm. Reisekosten, Fr. Frais de déplacement, İng. Travel Allowance. Başkası adına iş yapanların bu işleri sırasında yapmak durumunda oldukları harcamaları karşılamak için düşünülen ve uygulanan kâideler ve prensipler. Kelime mânâsı ?yol harcı?, ?yol parası?, ?yolda harcanmak üzere verilen? demektir. Türk hukuk sisteminde ise, Harcırah Kânunu?nda ifâdesini bulmuştur.

1954 târihinde çıkarılan ilgili kanuna göre, harcırah, ?Bu kânuna göre ödenmesi gereken yol masrafı, gündelik, âile masrafı ve yer değiştirme masrafından birini, birkaçını veya tamâmını? ifâde etmektedir.

Genel ve katma bütçeli kuruluşlar ile döner sermâyeli kuruluşlarda çalışan personele, personel kânununa göre aylık alan kimselere, özel kânunlarla kurulmuş banka ve teşekküllerde çalışan ve harcırah kânununda zikredilen personele hangi şartlarda verileceği, miktârının nasıl hesaplanacağı ve diğer özellikleri kânunla düzenlenmiştir.

Harcırah, yol masrafı, yevmiye, âile masrafı ve yer değiştirme gibi masraflardan birinin, bir kaçının veya tamâmının ödenmesini öngörür. Harcırah miktarları, her yıl bütçe kânunları ile yeniden belirlenerek, verilecek paraların genel fiyat artışlarını tâkip etmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Özel müessese ve şirketler de, personelinin harcamalarını karşılamak için ücret ve personel yönetimi kâideleri dâhilinde kendilerine has özel harcırah sistemleri geliştirirler. Genel olarak harcamalar için önceden belli bir miktarın topluca verildiği ve sonradan getirilecek belgelerde bunun hesabının tutulduğu avans sistemleri, harcamalar için belli bir miktârın tâyin edilip, bunu aşan kısımlarının personelin kendisi tarafından karşılandığı sâbit harcama sistemleri görülebilir. Tabiatiyle, her şirket, hangi tür harcamaların karşılanacağına dair kâideler ve prensipler de tâyin etmiştir. Bu hususta firmalar, diğer firmalardaki uygulamaları takip ettiği görülmektedir.

Kaynak : http://sozluk.turkcebilgi.com

Konuyu özetlemek gerekirse, durum hakkında işletme ile görüşünüz. Neden verilmiyor, detaylıca öğrenin.
    İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir.<br />La Rochefoucauld

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)