kamu işçi maaş

Konu: Mazeret İzinlerinde İşverenin Yükümlülükleri Hakkında ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    171

    Mazeret İzinlerinde İşverenin Yükümlülükleri Hakkında ?

    Merhaba

    Aşağıdaki durumlarda işverenin kaç gün izin vermesi gerekir ve bu sürelerde işçiye ücret ödenir mi?

    1) Sigortalının eşinin doğum yapması
    2) Evlenme
    3) Cenaze


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    160

    Mazeret İzinlerinde İşverenin Yükümlülükleri Hakkında ?

    Sayın Öğrenci,

    4857 sayılı İş Kanunu'nun 46.maddesinde bahsettiğiniz konular yer almaktadır.Sözkonusu durumlar iin verilecek izin günleri çalışılmış gibi kabul edilerek işleme tabi tutulacaktır.

    Hafta tatili ücreti
    MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

    Şu kadar ki;
    a. Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
    b. Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,
    c. Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

    Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.
    Hiç kimse,görmek istemeyen kadar kör değildir.

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Re: Mazeret İzinlerinde İşverenin Yükümlülükleri Hakkında ?

    Alıntı Ogrenci Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba

    Aşağıdaki durumlarda işverenin kaç gün izin vermesi gerekir ve bu sürelerde işçiye ücret ödenir mi?

    1) Sigortalının eşinin doğum yapması
    2) Evlenme
    3) Cenaze
    Merhaba,
    4857 sayılı İş Kanununda soruda bahsedilen durumlarda ücret ödenmesi ile ilgili bir hüküm yoktur. İşverenin inisiyatifine bırakılmıştır.

    Sayın Özcan'ın alıntı yaptığı hükümler hafta tatili ücretinde çalışılmış gün gibi sayılması gerektiğini anlatmaktadır. Yani evlenme veya cenaze nedeniyle izin kullanan çalışanın hafta tatili ücretini kesemezsiniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ölüm Ve Evlilik İzinlerinde Hafta Tatili
    Konu Sahibi aiseesk Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 02.Şubat.2014, 19:54
  2. Yeni kurulan derneğin ilgili vergi yükümlülükleri hakkında
    Konu Sahibi Cihan_ikid Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Aralık.2011, 12:19
  3. Yabancıların Çalışma İzinlerinde Değişiklikler
    Konu Sahibi kavazlı Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 29.Ocak.2010, 10:57
  4. Asıl İşverenin Alt İşverenin İşçisinin İşçilik Alacaklarından Sorumluluğu
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Haziran.2009, 12:09
  5. Asıl İşverenin Alt İşverenin İşçisinin İşçilik Alacaklarından Sorumluluğu
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Haziran.2009, 11:35

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36