kamu işçi maaş

Konu: belirli belirsiz süreli iş sözleşmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2007
  Mesajlar
  157

  belirli belirsiz süreli iş sözleşmesi

  İdari kadroya örneğin muhasebe bölümüne bir kişi alınacak ve bu işin süresi belli değil yani belirsiz süreli iş sözleşmesi yapılmalı. Ancak bazı iş yerleri ilk altı ay için belirli süreli iş sözleşmesi yapıp daha sonra belirsize çeviriyorlar, bu sözleşmenin kanuni geçerliliği var mıdır ve bu çalışan örneğin üçüncü ayında işten bildirimle ayrılmak istedi, belirli süreli sözleşmenin yaptırımları ile karşılaşır mı?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  399

  Ynt: belirli belirsiz süreli iş sözleşmesi

  Merhaba;

  BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİNİN GERÇEKLEŞME KOŞULLARI;

  İş Kanunu'nun 11'nci maddesinde, belirsiz süreli iş sözleşmesi, bu maddes anlamında belirli süreli iş sözleşmesinin söz konusu, olamaması koşuluna bağlandığından, ilk önce belirli süreli iş sözleşmesinin hangi şartların gerçekleşmesi durumunda söz konusu olabileceğinin incelenmesi gerekir. Ancak kanunundaki tanıma uygun bir belirli süreli iş sözleşmesi yoksa, belirsiz süreli iş sözleşmesinin varlığı kabul edilecektir. Bununla birlikte belirtelim ki, iş sözleşmelerinin belirsiz süreli olması asıl, belirli süreli olması istisnadır. Nitekim, İş Kanunu'nun 11'nci maddesinin ilk fıkrasında da, bu kurala uygun olarak, iş ilişkisinin belirli süreye bağlı olarak yapılmadığı hallerde sözleşmenin belirsiz süreli sayılacağı vurgulanmıştır. İş sözleşmelerinin belirsiz süreli olmasının asıl olmamasının sonucu olarak, belirli iş sözleşmesinin varlığını ileri süren taraf bunu ispatla yükümlüdür. Gene bu kuralın sonucu olarak, şüphe halinde, tarafların belirsiz süreli iş sözleşmesi kurmak istediğinin kabul edilmesi gerekir.

  İş Kanunu'nun 12'nci madesi, genel olarak, belirli-belirsiz süreli iş sözleşmeleri arasında objektif nedenlerin bulunması hariç, herhangi bir eşitsizliğin gerçekleştirilemeyeceği düzenlenmektedir. Benzeri bir düzenleme, İş Kanunu'nun 5'nci maddesinin 2'nci fıkrasında da yer almaktadır. Şöyle ki, söz konusu düzenlemeye göre: "İşveren, esaslı sebepler bulmadıkça ........, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz".

  Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçiye haksız ayrım yapılıp yapılmadığını belirlerken ölçüt alınacak emsal işçi ise, anılan maddenin son fıkrasına göre, belirli süreli işçinin çalıştığı işyerinde aynı veya benzeri işte belirsiz süreli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçidir.

  Belirli süreli iş sözleşmelerinin kurulmasının mümkün olduğu diğer bir objektif neden, iş sözleşmesinin belirli bir işin tamamlanmasına bağlı olarak yapılmasıdır. Burada tamamlanması ile sona erecek bir işte çalıştırılmak üzere belirli süreli iş sözleşmesi kurulmaktadır. Buna göre, bir araştırma projesinin tamamlanması, işyerinde bilgisayar donanımının kurulması, makine montajının tamamlanması, işlerin yoğunlaşmasından dolayı muhasebeye yardımcı personel için belirli süreli iş sözleşmeleri kurulabilir.

  Belirli süreli sözleşmenin süresinden önce işveren tarafından haklı bir sebep olmadan feshedilmesi halinde bakiye sürenin ücretini işveren işçiye ödemek zorundadır. Haklı bir sebep olmadan işçi feshederse bakiye süre ücretini ödemek zorunda değildir, ancak sözleşmede ödeyeceğine dair güküm varsa bu durumda ödemesi gerekir. Erken fesheden işçi, bu fesihten dolayı işvereni zarara uğratırsa bu zararı tazmin etmesi gerekir.
  İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir.<br />La Rochefoucauld

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Belirli / Belirsiz İş Sözleşmesi Hk.
  Konu Sahibi volkann86 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 18.Kasım.2015, 21:53
 2. Belirli ve Belirsiz süreli iş sözleşmesi farkları?
  Konu Sahibi bugi16 Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 20.Ocak.2010, 11:57
 3. Cevap: 4
  Son Mesaj : 07.Ocak.2010, 11:54
 4. Belirli Süreli İş Sözleşmesini Belirsiz Süreli Yapmak
  Konu Sahibi sayaz Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 03.Ocak.2008, 12:22
 5. Belirsiz süreli iş sözleşmesi-Süresi belirsiz iş sözleşmesi
  Konu Sahibi HAKANP Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2006, 08:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36