kamu işçi maaş

Konu: Tazminat Davası ve Usulsüz Fesih

Tazminat Davası ve Usulsüz Fesih

14.10.2009 da izne çıktım 19.10.2009 da işe başlayacakmış gibi izin formu doldurdum.
    16.10.2009 da avans almak için işyerime ugradıgımda iznimi sözlü olarak 21.10.2009
    a kadar kullanmamı söylendi. bende herhalde senelik izin hakkımın kalan 1 haftasını kullandırıyorlar diye düşündüm . 21.10.2009 günü işyerinden .muh.md. tarafından aranarak akşam 18.00 saatlerinde işyerinde olmam genel md. benimle konuşmak istedigi telefon ile belitildi .

işyerine gittigimde genel müdür yoktu . temsilcisi imalat md. ve kalite md. beyler toplantı salonunda yüzüme karşı iş ten çıkartıldıgımı söylediler . ( delil olursa ses kaydı vardır ) neden lerini sordugumda işyerinde çıraklık yapan bir çocuga bagırmam ve 50 li yaşlarda işe yeni alınan bi personeli kısa zamanda yetiştirememem olarak beyan edildi. ihbar ve kıdem tazminat hakkımın ödeneceginide söylediler. tamam dedim .

akabinde toplantı salonuna muhasebe md: çagırdım tazminatımı nasıl hesaplayacagını sordum
    ssk bordro 950tl. son alınan net maaş 2475 tl: bana ssk dan hesaplayacagını söyledi bende kabul etmeyecegimi davalık olabilecegimizi söyledim.

yazılı olarak aynı gün işten çıkış sebeplerini istedim. ( verilmedi ).

bende 23 .10.2009 tarihinde noter kanalı ile ihtarname çektim. haksız ve sebepsiz yere iş aktim sözlü olarak fesih edilmiştir . tüm yasal haklarım firmada alacaklıdır . 7 gün içinde ödenmezse yasal yollara başvuracagım diye .

30.10.2009 da işveren vekili avukatdan. ihtarnameye cevaben iş aktimin 4857 \25 \2 hükmünde.
    fesih edildigini hiç bir hak ve alacagımıın bulunmadııgını.
    hakkımda düzenlenmiş 2 tane tutanak oldugunu.
    hatta işyerinden çıkarken kullandıgım ekipmana 2000 tl lik zarar verdigimi gerekirse onların bana dava açacagını yazmışlar.

hakımda geçmişte düzenlenmiş 2 adet tutanak mevcut bitanesi işten çıkartılmadan 8 ay öncesine,
    diğeride 11 gün öncesine ait . 2 tutanakdada imzam ve savunmam alınmamıştır .

tutanakların geçerliligi nedir ? ( tutanak tarihine göre 6 gün içinde çıkarılma gerekmezmi )

halen işyerinde çalışan 2 tane şahitim var , 2 tanede önceden ayrılmış şahitim var

2475 tl maaş üstünden muhasebe.md. el yazısı ile verdigi zarflar üstünde
    maaş , avans,yemek,yol ücreti vs. diye yazan ( 10 adet )

geçen mart ayında iş verenin maaşlardan kesinti yapılması , çalışma sürelerinin yükseltilmesi.
    gibi konularda verdigi ültimatom
    çalışma koşullarına uymayanlara işten çıkış verilcek. haklarını mahkemede arasınlar diye yolladıgı imzalı kagıdın fotokopisi var.

herhangi bir belge imzalamadım ( ibraname ,istifa mektubu.vs. )
    sizce dava açarsam mahkemenin itibarı ve kararı ne olur kazanma şansım ne kadardır
    nelere dikkat etmeliyim.

4857 \ 25 \2 den adam çıkarmak bu kadar kolaymı .

herkes e çok teşekkür ederim fikirlerinizi bekliyorum:

Ynt: Tazminat davası ve usulsüz fesih

bilgisi olan arkadaşlarım bu konuda bana yardımcı olabilirmi yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum

çok ac il dava açma sürecine geçecegim

Tazminat Davası ve Usülsüz Fesih

--------------------------------------------------------------------------------
    14.10.2009 da izne çıktım 19.10.2009 da işe başlayacakmış gibi izin formu doldurdum.
    16.10.2009 da avans almak için işyerime ugradıgımda iznimi sözlü olarak 21.10.2009
    a kadar kullanmamı söylendi. bende herhalde senelik izin hakkımın kalan 1 haftasını kullandırıyorlar diye düşündüm . 21.10.2009 günü işyerinden .muh.md. tarafından aranarak akşam 18.00 saatlerinde işyerinde olmam genel md. benimle konuşmak istedigi telefon ile belitildi .

işyerine gittigimde genel müdür yoktu . temsilcisi imalat md. ve kalite md. beyler toplantı salonunda yüzüme karşı iş ten çıkartıldıgımı söylediler . ( delil olursa ses kaydı vardır ) neden lerini sordugumda işyerinde çıraklık yapan bir çocuga bagırmam ve 50 li yaşlarda işe yeni alınan bi personeli kısa zamanda yetiştirememem olarak beyan edildi. ihbar ve kıdem tazminat hakkımın ödeneceginide söylediler. tamam dedim .

akabinde toplantı salonuna muhasebe md: çagırdım tazminatımı nasıl hesaplayacagını sordum
    ssk bordro 950tl. son alınan net maaş 2475 tl: bana ssk dan hesaplayacagını söyledi bende kabul etmeyecegimi davalık olabilecegimizi söyledim.

yazılı olarak aynı gün işten çıkış sebeplerini istedim. ( verilmedi ).

bende 23 .10.2009 tarihinde noter kanalı ile ihtarname çektim. haksız ve sebepsiz yere iş aktim sözlü olarak fesih edilmiştir . tüm yasal haklarım firmada alacaklıdır . 7 gün içinde ödenmezse yasal yollara başvuracagım diye .

30.10.2009 da işveren vekili avukatdan. ihtarnameye cevaben iş aktimin 4857 \25 \2 hükmünde.
    fesih edildigini hiç bir hak ve alacagımıın bulunmadııgını.
    hakkımda düzenlenmiş 2 tane tutanak oldugunu.
    hatta işyerinden çıkarken kullandıgım ekipmana 2000 tl lik zarar verdigimi gerekirse onların bana dava açacagını yazmışlar.

hakımda geçmişte düzenlenmiş 2 adet tutanak mevcut bitanesi işten çıkartılmadan 8 ay öncesine,
    diğeride 11 gün öncesine ait . 2 tutanakdada imzam ve savunmam alınmamıştır .

tutanakların geçerliligi nedir ? ( tutanak tarihine göre 6 gün içinde çıkarılma gerekmezmi )

halen işyerinde çalışan 2 tane şahitim var , 2 tanede önceden ayrılmış şahitim var

2475 tl maaş üstünden muhasebe.md. el yazısı ile verdigi zarflar üstünde
    maaş , avans,yemek,yol ücreti vs. diye yazan ( 10 adet )

geçen mart ayında iş verenin maaşlardan kesinti yapılması , çalışma sürelerinin yükseltilmesi.
    gibi konularda verdigi ültimatom
    çalışma koşullarına uymayanlara işten çıkış verilcek. haklarını mahkemede arasınlar diye yolladıgı imzalı kagıdın fotokopisi var.

herhangi bir belge imzalamadım ( ibraname ,istifa mektubu.vs. )
    sizce dava açarsam mahkemenin itibarı ve kararı ne olur kazanma şansım ne kadardır
    nelere dikkat etmeliyim.

4857 \ 25 \2 den adam çıkarmak bu kadar kolaymı .

herkes e çok teşekkür ederim fikirlerinizi bekliyorum:

Ynt: Tazminat Davası ve Usülsüz Fesih

lütfen bilgi sahibi arkadaşlar cevap verebilirmi acilen .

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Şimdi size ne cevap verilmesi gerekiyor bilemiyorum.

Artık sulh yolu kapanmış gözüküyor. Sizin için en uygun çözüm dava açmaktır.
    Dava sırasında her iki taraf da elindeki tüm kozları ortaya koyacaktır.
    Kolay bir süreç değildir. Sonucunda da kazanmak garantisi yoktur.
    Benim düşüncem işverenle veya vekili ile pazarlık yapmayı denemenizdir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Öncelikle geçmiş olsun. İyi bir avukata danışmanızı tavsiye edeceğim.
    Süreçle ilgili en net cevabı verebilecek kişilerdir.
    Sevdiğine köle olunca gönül, Nuh tufanına kucak açarmış...

Ynt: Tazminat davası ve usulsüz fesih

Sertan bey merhaba. öncelikle geçmiş olsun. Anlattıklarınız esas alınırsa işe iade davasını büyük bir ihtimalle kazanmanız gerekiyor. elinizdeki tüm belgelerle birlikte ve zaman geçirmeden iş hukuku alanında uzman bir avukatla görüşmenizde yarar vardır. kolay gelsin.

Ynt: Tazminat Davası ve Usulsüz Fesih

merhaba arkadaşlar ilk duruşma oldu .2 duruşma
    Yakın tarihte olucak. benım avukatıma guven sorunum var.
    ikinci duruşmada şahit olacak arkadaşlarımın tc kimlik nolarını
    Ve adres bilgilerini kendisine ilettim. Haelen daha arkadaşlarıma davetiye ulaşmadı.
    Uruşmaya 20 gub kadar bir süre vvar normalmidir.
    Davetiye ulaşmasada dava gunu şahitlerimi dinlete bilirmiyim.
    Dıyelımkı şahitlistesini avukatım eksik bildirdi yada bildirmedi. Dava gunu şahitlerimi mahkemede dinletebilirmiyim.
    Mahkeme surecinde avukat degiştirebilirmyim. Davamı farklı bir avukata verebilirmiyim nasıl olur işlemler.

Teşekkürler.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı Bölge müdürlüğü'ne dilekçe ile bahsettiğiniz konuyu bildirin. Bölge müdürlüğü işyerine yazı gönderir ve sgk evraklarını ister Bu durum işvereni sıkıntıya koyar bir anlaşma yolu bulursunuz diye düşünüyorum.
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    Bağımsız Denetçi

2.ci duruşmam oldu . 2 şahitimi hakim e dinlettim .

karşı taraf şahitlerimi aleni mahkeme koridorunda tehdit bile etti.
    şahit ler hakimin sorularına lehim de gerçegi açık olarak beyan ettiler .

aldıgım maaş, mesai durumu ,yol yemek ücreti vb konularda hakimin sorularını cevapladılar.

ifadelerini yemin edip imzaladılar.

karşı taraf 2 duruşmada da beyana göre hareket etmeyi seçiyor .

bu duruşmaya herhangi bir şahit getirmedi . bir sonraki duruşmada şahitlerini beyanetmek için
    eksüre istedi .

muhasebe müdürünü de şahit yazmıştım el yazısı bulunan maaş zarflarının sorulması için
    bu duruşmaya gelmedi polis zoru ile gelmesi için 3. duruşmaya celb ini istedik.

şu anda davalı firma son çırpınışlarını yapıyor .
    tahminimiz ve hakimin takdiri 3. duruşmada bilirkişi olurmu
    veya dahada uzarmı.

degerli yorumlarınızı bekliyorum .

teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)